G24

 • baner green horizon 2 1000x300 

 • Bajka
 • K2
 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • 600x200 
 • stihl
wtorek, 20 lipca 2021 11:25

Wakacyjny CLS

Wakacyjny okres jest najlepszą okazją do podnoszenia własnych kwalifikacji. W dniach 5-16 lipca br., Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej zrealizowało dwa kursy Combat LifeSaver (CLS) – ratownika pola walki. Nowością szkolenia były ćwiczenia praktyczne z udzielania pomocy w terenie zurbanizowanym oraz nocą.

Głównym zadaniem kursu CLS jest uzyskanie przez żołnierzy wiedzy oraz umiejętności niezbędnych do wykonywania czynności z zakresu ratownictwa pola walki. W  czasie prowadzonego szkolenia, kursanci kształtują poczucie odpowiedzialności, a instruktorzy uczą ich podejmowania szybkiej reakcji podczas działań ratunkowych.

 

W kursach realizowanych przez CSWOT, bardzo duży nacisk kładziemy na odwzorowanie prawdziwego pola walki. W ramach obecnych kursów, szkoleni mieli możliwość przećwiczyć różne scenariusze niesienia pomocy zarówno w terenie otwartym jak i zurbanizowanym, a także w warunkach ograniczonej widoczności. – podkreślił Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej płk Krzysztof Leszczyński.

 

W skład tzw. „Wspaniałej dwunastki” czyli podstawowego elementu bojowego WOT, wchodzi aż dwóch żołnierzy posiadających kompetencje medyczne – ratownik i starszy ratownik. Ich zadanie to m.in. udzielanie pierwszej pomocy medycznej podczas działań bojowych i  działań kryzysowych. Dla WOT szczególnie cenna jest możliwość wykorzystania umiejętności medycznych posiadanych przez żołnierzy.

 

– Jest to mój drugi kurs CLS – pierwszy realizowałam w 2016 roku, w ramach mojej dotychczasowej działalności w organizacjach proobronnych. Szkolenie realizowane w CSWOT od początku stawia na praktyczny aspekt kursu. Zajęcia realizowane są z wykorzystaniem najwyższej klasy pozoracji pola walki. Instruktorzy co chwilę wprowadzają nam nowe scenariusze i zwracają uwagę na każdy nawet najmniejszy błąd, co jest w pełni zrozumiałe, bo gdy chodzi o życie ludzkie, medyk nie może się pomylić. – powiedziała st.szer. Kinga Sobieszek z 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej,

 

Kurs od samego początku prowadzony jest na bardzo wysokim poziomie. W czasie zajęć realizowaliśmy bardzo dużo przedsięwzięć taktycznych, a przygotowana przez instruktorów pozoracja pola walki zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Wiedza zdobyta w czasie tego szkolenia pomoże mi w dalszym szkoleniu żołnierzy z mojej Brygady. – dodaje kpr. Aron Kulasza z 13 Śląskiej Brygada Obrony Terytorialnej.

 

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

 

ppor. Krzysztof Wójcik
Oficer Prasowy
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej
im. kpt. Eugeniusza Konopackiego w Toruniu

 

210708BSY 008

 

210708BSY 029

 

210708BSY 061

 

210708BSY 065

 

210708BSY 072

 

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • RRog.jpg
 • BDyjecinski.jpg
 • AWisniewski.jpg
 • TKumecka.jpg

Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE