gostynin24

 •  
  Reklama 1000x300 pix Gostynin24
 •  
  garstka
 •  
  petecki gostynin 1000x300 praca
 •  
  dekra1
 •  
  orange
 • KP.png
 • Bialotarsk.jpg
 • zwolen2.jpg
 •  
  reklama g24 catering dietetyczny online
   
 •  
  BANER OD 26.11
   
 •  
  Brico 3
poniedziałek, 13 września 2021 07:01

Szkoły gotowe na zdalne nauczanie?

fot. pixabay fot. pixabay

Nowe komputery, laptopy, projektory multimedialne – taki właśnie sprzęt pojawi się niebawem w 130 szkołach na Mazowszu, w tym w 15 z subregionu płockiego. To efekt unijnego projektu realizowanego przez samorząd województwa mazowieckiego. Jego wartość w tym roku wynosi blisko 22 mln zł.

Nie wszyscy uczniowie mają komputery

Z raportu przygotowanego przez Federację Konsumentów wynika, że aż 50-70 tys. uczniów w Polsce nie posiada w domu komputera lub tabletu, a ponad milion uczniów współdzieli urządzenia z innymi domownikami1. Dlatego Mazowsze już drugi rok z rzędu realizuje projekt unijny, dzięki któremu nowoczesny sprzęt komputerowy trafia do mazowieckich szkół. Jego całkowita wartość to już ponad 55 mln zł. Co istotne, sprzęt otrzymają placówki, które do tej pory nie brały udziału w projekcie, w tym 15 szkół z regionu płockiego.

Jak zaznacza marszałek Adam Struzik inicjatywa powstała z myślą o uczniach i nauczycielach. – Pandemia COVID-19 znacząco odbiła się na tradycyjnym nauczaniu. Zarówno uczniowie, nauczyciele, jak i rodzice musieli się bardzo szybko odnaleźć w nowej zdalnej rzeczywistości. Nie był to czas łatwy. Nie każda rodzina była w stanie zabezpieczyć swoje dziecko sprzętowo, tak aby miało ono swobodny dostęp do komputera, laptopa czy telefonu i mogło aktywnie uczestniczyć w zajęciach szkolnych. Stąd nasza inicjatywa, aby przeznaczyć środki unijne na wsparcie samorządów oraz placówek edukacyjnych w zakupie nowoczesnego sprzętu także w tym roku.

Pomaga samorząd województwa mazowieckiego

Wiceprzewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego Adam Orliński zauważa, że realizacja tego projektu to ogromne wsparcie nie tylko dla szkół, ale też samorządów. – Pandemia COVID-19 odbiła się na wszystkich dziedzinach życia. To trudna i nietypowa sytuacja także dla samorządów, które stanęły przed ogromnym logistycznym i finansowym wyzwaniem, jakim jest zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa czy dofinansowanie edukacji. Wiemy, że nie jest łatwo, dlatego postanowiliśmy pomóc w zakupie sprzętu komputerowego do szkół, a tym samym usprawnić codzienną pracę uczniom i nauczycielom. W ramach dwóch edycji projektu z dofinansowania skorzystało w sumie 366 mazowieckich szkół – dodaje radny.

Zakup sprzętu do szkół to jest inwestycja w przyszłość – zaznacza wójt gminy Bodzanów Jerzy Staniszewski. – Nowe urządzenia sprawdzą się w przypadku kółek przedmiotowych, w których uczniowie nie zawsze mogą uczestniczyć. Zakupiony sprzęt komputerowy zostanie w szkołach po zakończeniu zdalnych lekcji i będzie służył uczniom. Przyczyni się też do doskonalenia umiejętności cyfrowych.

Dzięki unijnemu dofinansowaniu do szkół zostaną dostarczone nowe urządzenia i oprogramowanie. Będą to m.in. stanowiska komputerowe, urządzenia wielofunkcyjne, monitory interaktywne, laptopy, projektory oraz moduły i programy edukacyjne, w tym pakiety Office 365. Co ważne, uczniowie bez dostępu do sieci zostaną wyposażeni w internet mobilny. Program obejmuje również szkolenia oraz zdalne instruktaże, które pomogą nauczycielom i uczniom przygotować się do ewentualnego kolejnego okresu nauki zdalnej oraz efektywnie korzystać z zakupionego sprzętu.

Kto otrzymał pomoc?

W tym roku z subregionu płockiego sprzęt komputerowy otrzymają: Szkoła Podstawowa im. A. Małkowskiego w Szczawinie Kościelnym, Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Bulkowie, Szkoła Podstawowa im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Słubicach, Szkoła Podstawowa im. J. Kusocińskiego w Pacynie, Szkoła Podstawowa im. ks. Kardynała S. Wyszyńskiego w Nowym Duninowie, Szkoła Podstawowa im. Kpr. Feliksa Ignacego Grabowskiego w Bodzanowie, Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika w Radzanowie, Szkoła Podstawowa im. ppor. Emilii Gierczak w Łącku, Szkoła Podstawowa w Zawidzu Kościelnym, Liceum Ogólnokształcące w Gostyninie, Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół nr 2 w Ciachcinie Nowym, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Gąbinie, Szkoła Podstawowa nr 8 im. Aleksandra Macieszy w Zespole Szkół nr 5 w Płocku, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 22 im. J. Korczaka w Płocku, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Wł. Broniewskiego w Płocku.

W 2020 roku z subregionu płockiego sprzęt komputerowy otrzymały: Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Gójsku, Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi Im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 11 im. Bolesława Chrobrego w Płocku, Zespół Szkół Technicznych w Płocku, Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Białotarsku, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu, Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Jeżewie, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Armii Krajowej w Gostyninie, Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Bielsku, Szkoła Podstawowa im. Wincentego Gawareckiego w Małej Wsi, Szkoła Podstawowa w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Brudzeniu Dużym, Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku, Zespół Szkół nr 1 im. Gen. Jose De San Martin w Sierpcu, Szkoła Podstawowa im. Zbigniewa Dłużniewskiego w Nowej Górze, Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lelicach, Szkoła Podstawowa im. Małego Powstańca w Święcieńcu, Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Łukomiu, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Bożewie, Szkoła Podstawowa im. Obrońców Dobrzykowa z 1939 r. w Dobrzykowie, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Borkowie Kościelnym.

Projekt „Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego” jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, X Osi priorytetowej „Edukacja dla rozwoju regionu”, Działania 10.1 „Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży”, Poddziałania 10.1.1 „Edukacja ogólna”.

1 Raport Federacji Konsumentów, http://www.federacja-konsumentow.org.pl/s,1479,wykluczenie-cyfrowe-podczas-pandemii.html

belka efrr

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • KPaszota.jpg
 • MKamierczak.jpg
 • bula.png
 • lyzinsk.png
 • jonski.png
 • koza.png
 • browarski.png
 • syska.png
 • boguslawski.png
 • jeziorska.png
 • MSzmyt.png

NAJNOWSZE KOMENTARZE


Geodezja