G24

 • baner green horizon 2 1000x300 

 • Bajka
 • K2
 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • 600x200 
 • stihl
wtorek, 21 września 2021 09:27

Kto dziś choruje na COVID?

fot. pixabay fot. pixabay

Z dnia na dzień na Mazowszu przybywa zakażonych. Prawie wszyscy to osoby niezaszczepione. O tym czy warto się szczepić, rozmawiamy z Grażyną Cholewińską, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie chorób zakaźnych w województwie mazowieckim.

 

Szczepić się czy nie?

Warto się zaszczepić z wielu powodów –  by nie zachorować w ogóle lub jeśli chorować, to z małą ilością objawów i przeżyć, ale także aby uniknąć szerokiego spektrum objawów po-covidowych, które na długo wyłączają człowieka z aktywnego życia. Warto się szczepić, by nie narażać na zakażenie i śmierć swoich bliskich, czy aby uniknąć kwarantanny i izolacji. Szczepić się trzeba, by móc korzystać z atrakcji rozrywkowych i imprez zbiorowych. Wreszcie szczepić się trzeba, by stopniowo ograniczać pandemię i powracać do normalnej codzienności, za czym bardzo już tęsknimy.

 

Czy osoby zaszczepione mogą zachorować i zarażać inne osoby?

Istotą szczepień przeciwko SARS-CoV2 nie jest zabezpieczenie przed zachorowaniem, ale gwarancja, że przy zachorowaniu przebieg choroby będzie łagodny i nie doprowadzi do śmierci. Wszystkie szczepionki spełniają ten warunek. Wprawdzie osoba zaszczepiona może być zaatakowana przez wirus, lecz nie rozwinie się niewydolności płuc, bo chronią przed tym przeciwciała poszczepienne. Ponadto taki człowiek będzie miał dużo mniejszy ładunek wirusa w swoim organizmie, więc w mniejszym stopniu transmituje go w swoim środowisku, czyli zakazi dużo mniej osób z otoczenia.

 

Wiele słyszy się ostatnio, że wzrasta liczba zachorowań u dzieci. Co jest przyczyną takiej sytuacji i czy wiadomo, jaka grupa wiekowa jest najbardziej narażona na wariant Delta?

To prawda, że w krajach, gdzie czwarta fala dotarła wcześniej, liczba dzieci, które mają objawy kliniczne infekcji SARS-CoV2 jest teraz większa niż w poprzednich etapach pandemii. Więcej dzieci znalazło się w szpitalach. Ten sam trend obserwujemy w Polsce, choć na mniejszą skalę niż w Europie Zachodniej. Dzieci mają delikatny, cienki nabłonek nosa i gardła, który dla wirusa stanowi łatwe do przekroczenia wrota zakażenia. Podczas obecnego ataku wirusa, z pewnością najbardziej narażone na ciężką infekcję będą osoby nieuodpornione, czyli niezaszczepione.

 

Kto dziś trafia do szpitala z ciężkim przebiegiem choroby?

Prawie wszyscy hospitalizowani, zwłaszcza ci z ciężkim przebiegiem choroby, nie byli zaszczepieni. To smutna prawidłowość, którą obserwujemy w całym kraju.

 

Czy mogłaby Pani opisać objawy jakie towarzyszą osobie z ciężkim przebiegiem choroby?

Istota choroby polega na szybko rozwijającej się niewydolności oddechowej. Śmierć w przebiegu COVID-19 następuje w wyniku uduszenia z powodu braku tlenu w płucach, jeśli nie zdążymy na czas podłączyć chorego do sztucznej wentylacji, czyli respiratora. Jeśli pacjent przeżyje, objawy tzw. pocovidowe utrzymują się przez długie miesiące, istotnie obniżając jakość życia.

 

Na kiedy przewidywany jest wzrost zakażeń w Polsce?

Progności epidemiologiczni pokazują na wykresach symulacyjnych, że wzrost zakażeń w Polsce może wystąpić po 20 września.

 

Czy szpitale są już gotowe na czwartą falę pandemii?

Prawie wszystkie szpitale na Mazowszu doświadczyły  już mobilizacji na potrzeby COVID-19. W tym czasie personel szpitali wiele się nauczył, a administracja dopasowała struktury szpitalne do potrzeb pandemii. Co ważne mogliśmy liczyć na wsparcie samorządu województwa, który doposażył szpitale w sprzęt, materiały i środki bezpieczeństwa.  Obecnie narastająca fala jeszcze nie wymusza na nas alertu, ale mamy  plan strategiczny dla województwa, a szpitale mają przygotowane łóżka i procedury na wypadek szybkiego wzrostu nowych przypadków. Aktualnie w naszym województwie rejestruje się około 80 nowych przypadków COVID-19 dziennie.

 

Jak z Pani doświadczenia wygląda sytuacja u antyszczepionkowców? Czy po ciężkim przebiegu choroby zmieniają zdanie w sprawie zaszczepienia się?

Ideologia i funkcjonowanie grup antyszczepionkowych przypomina sektę. Antyszczepionkowcy tkwią w swoich sztywnych przekonaniach i nic nie może wpłynąć na zmianę ich poglądów, a wszystkie metody działania mają na celu zniechęcić do szczepień innych. Także po przebyciu ciężkiej infekcji, antyszczepionkowiec rzadko zmienia poglądy.

 

Ponad 98 % zgonów w Polsce na COVID-19 dotyczy osób niezaszczepionych. Pani doktor, kampanie mające na celu uświadomienie ludziom jak ważne jest szczepienie nie przynoszą rezultatów, a antyszczepionkowców przybywa. Może trzeba podjąć bardziej radykalne kroki.

Większość antyszczepionkowców nie przedstawia racjonalnych argumentów przeciw szczepieniom w ogóle. Powołują się na zasłyszane, incydentalne, niekoniecznie sprawdzone doniesienia medialne o szkodliwym działaniu szczepionek. Wykorzystują je w uogólnieniu poglądów na temat szczepień. Trzeba przyznać, że w Polsce wykorzystano już wszystkie miękkie metody zachęcające do szczepień. Być może teraz nadszedł czas na metody twarde, z użyciem metod wstrząsowych lub bardziej dokuczliwych dla osób opornych.

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Komentarze  

-5 # tatakasi 2021-09-25
Słowem dnia dla „pandemików” staje się „większość”. Nikt nie podaje szczegółowych danych, na przykład dla województw, ile ludzi jest zakażonych, ilu chorych, ilu zmarło, z podziałem na „zaszczepionych” i niezaszczepionych. Wszystko załatwia się jednym słowem – większość. Oczywiście chodzi o większość niezaszczepionych, czyli kłamstwo naczelne w tym sezonie, wykreowane na potrzeby „skuteczności szczepień”. Prócz zafałszowanych statystyk zgonów i zachorowań, fałszowane są wyniki testów. Opisywałem na czym to polega i jak bardzo prymitywna jest to operacja. Ponadto w wielu miejscach „zaszczepionych” nie testuje się w ogóle, na przykład szpital im. T. Marciniaka we Wrocławiu, poinformował takiego pacjenta, że test nie jest wymagany. Jednym zdaniem, często powtarzanym przez Lecha „Bolka” Wałęsę: „stłucz pan termometr, a nie będziesz pan miał gorączki”.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-5 # tatakasi 2021-09-25
A to mechanizm kłamstwa statystycznego, którym posługuje się Niedzielski, dlatego dziś tylko krótko przypomnę. 99% zgonów i zachorowań wśród niezaszczepionych od stycznia 2021 roku wynika w 90% z tego, że na początku stycznia nie mieliśmy w Polsce, ani jednego obywatela w pełni „zaszczepionego”. W kolejnych miesiącach najbardziej ciężkich dla liczby zachorowań, poziom „wyszczepienia” wynosił kilka procent, potem liczba zachorowań i zgonów gwałtownie spadła. Wystarczy pięć sekund pomyśleć i przywołać te podstawowe fakty, aby nazwać Niedzielskiego kłamcą, ale to jest syzyfowa robota, bo zanim się zdemaskuje jedno kłamstwo Niedzielskiego, to on kłamie w kolejnej sprawie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-3 # tatakasi 2021-09-24
Tydzień temu w szpitalu w Siedlcach zwolniono trzynaście pielęgniarek, które fałszowały dokumentację pacjentów i dopisywały „kowida”, aby uzyskać dodatki. Jeśli ktoś myśli, że to jest incydent, to nie myśli, tylko jest naiwny. Takich zwolnień „pielęgniarek” i „lekarzy” należałoby przeprowadzić tysiące, a to nie koniec przekrętów. Na poziomie testowania w szpitalach oficjalnie stosuje się różne techniki dla różnych pacjentów i „zaszczepieni” albo nie są testowani w ogóle albo są testowani szybkimi i znacznie mniej czułymi niż PCR, testami antygenowymi. Głównym celem jest nie tylko zaniżenie statystyk zachorowań, ale podtrzymanie innego fałszywego mitu, że „zaszczepieni” wprawdzie chorują, ale nie trafiają do szpitali. Nie testujesz „zaszczepionych”, to nie masz pacjentów „zaszczepionych”. Pytanie, czy na pewno tak będzie? Z dużym prawdopodobieństwem nie! O ile konflikt „medyków” z Niedzielskim się utrzyma, to „medycy” zrobią wszystko, żeby podkręcić pandemię i co za tym idzie przetestują wszystko, co się rusza i na drzewo nie ucieka. To są fakty wszystko jest do sprawdzenia.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+5 # kalert 2021-09-25
Czego beczysz jak baba.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-11 # Lelek 2021-09-23
Te ludziska.boja się.prawdy ze szczepieni chorują myślą.ze.sie uchronią ale.sa.wbledzie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+10 # dddd 2021-09-23
do szkoły to ty miałeś mocno pod górkę.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-7 # Lelek 2021-09-23
Do mnie pijesz pajacu
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # Chyży ruj 2021-09-24
Cytuję Lelek:
Do mnie pijesz pajacu

No do ciebie....bo nim jesteś
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+2 # rozśmieszony 2021-09-22
czy portal mógłby nie publikować antyszczepionkowców i promowania szkodliwej dla społeczeństwa ideologii . pod respiratory trafiają nie zaszczepieni , i to mówi minister osób zaczepionych w szpitalach jest 0,8% w stanach lżejszych
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-4 # tatakasi 2021-09-23
Cytuję rozśmieszony:
czy portal mógłby nie publikować antyszczepionkowców i promowania szkodliwej dla społeczeństwa ideologii . pod respiratory trafiają nie zaszczepieni , i to mówi minister osób zaczepionych w szpitalach jest 0,8% w stanach lżejszych

No jezeli wierzysz temu ministrowi, to powodzenia. I ciekawe skąd biorą te dane? Bo jeszcze pare miesiecy temu czerpali od dziewietnastolatka z łodzi!!! I naucz sie stosować interpunkcje.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+16 # Anka 2021-09-23
Nie jestem antyszczepionkowcem,przyjęłam 2 dawki co nie zmienia faktu że służba zdrowia w naszym mieście zostawia Wiele do życzenia. Sytuacja z tego miesiąca 2 tygodnie na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, następnie 3 tygodnie na USG na pilne,i nastepne 2 tygodnie na wizytę z wynikami badań.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+21 # kalert 2021-09-23
Do pulmonologa jeszcze lepiej,maj 2022r,na cito styczeń22r-masakra
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-10 # Lelek 2021-09-23
Portal.nie.dyskryminuje ludzi jak ty śmieszny pajacu..wiec uwazaj co piszesz.o takich ludziach ich Wola a nie przymus.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+6 # 4321 2021-09-21
poprawka \ tu umierają ci ,co się nie zaszczepili .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+29 # Anka 2021-09-22
Cytuję 4321:
poprawka \ tu umierają ci ,co się nie zaszczepili .

Umierają Ci którzy czekają w kolejce do lekarza pierwszego kontaktu 2 tygodnie. Nie wspomnę już o kolejkach do specjalistów.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-5 # Adam 2021-09-21
A co z ozdrowieńcami? Przecież wiele osób przechorowało Covid... Czy przeciwciała, które wytworzył ich organizm są mniej skuteczne? Dlaczego o tym się nie mówi, tylko wciąż namawia do szczepień, które tak naprawdę nikt nie wie, czy zrobią więcej dobrego czy więcej złego w naszych organizmach.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-7 # 4321 2021-09-21
w Izraelu ,w Niemczech i gdzie tam jeszcze. Jesteśmy w Polsce ,jeśli podajesz informacje podaj te z Polski. Tu umierają ci co się zaszczepili .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-4 # Czyżby? 2021-09-21
W Izraelu pomimo 3 dawek szczepionki ludzie chorują, a zaszczepionych umiera więcej niż niezaszczepionych. Dlaczego tak jest? Zarażenie to nie zachorowanie! Każdy z nas nosi na sobie lub w sobie patogeny, ale nie każdy zachoruje.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+5 # kolo 2021-09-23
Cytuję Czyżby?:
W Izraelu pomimo 3 dawek szczepionki ludzie chorują, a zaszczepionych umiera więcej niż niezaszczepionych. Dlaczego tak jest? Zarażenie to nie zachorowanie! Każdy z nas nosi na sobie lub w sobie patogeny, ale nie każdy zachoruje.


"Czyżby" płaskoziemiec?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-4 # tatakasi 2021-09-24
Cytuję kolo:
Cytuję Czyżby?:
W Izraelu pomimo 3 dawek szczepionki ludzie chorują, a zaszczepionych umiera więcej niż niezaszczepionych. Dlaczego tak jest? Zarażenie to nie zachorowanie! Każdy z nas nosi na sobie lub w sobie patogeny, ale nie każdy zachoruje.


"Czyżby" płaskoziemiec?

Zamiast obrażać podaj swoją argumentacje! Płaskoziemcy są od teorii spiskowych. A on przytacza fakty. Ale w twoim zachowaniu jest sporo racji - jak sie nie ma nic do powiedzenia, to najlepiej obrazić- to nie wymaga wysiłku intelektualnego lub nic nie mówić. Tak jak ci co tylko minusy dodają!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • AWisniewski.jpg
 • RRog.jpg
 • BDyjecinski.jpg
 • TKumecka.jpg

Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE