gostynin24

 •  
  Reklama 1000x300 pix Gostynin24
 •  
  garstka
 •  
  petecki gostynin 1000x300 praca
 •  
  dekra1
 •  
  Bar Letni
 •  
  orange
 • Bialotarsk.jpg
 •  
  reklama g24 catering dietetyczny online
   
 •  
  BANER OD 26.11
   
 •  
  Brico 3
piątek, 22 października 2021 07:28

Co dla powiatu?

Zbliża się koniec roku. To dobry moment na podsumowanie. Jak mijający rok oceniają radni województwa? O najważniejszych inwestycjach w powiecie gostynińskim rozmawiamy z marszałkiem województwa mazowieckiego Adamem Struzikiem.

Proszę powiedzieć, co jako radny województwa, a przede wszystkim marszałek może Pan zrobić dla naszego powiatu?

W tym roku zarówno dla powiatu gostynińskiego, jak i całego województwa priorytetem były negocjacje środków unijnych w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027. I tu możemy już teraz mówić o wielkim sukcesie. Dzięki statystycznemu podziałowi województwa „uratowaliśmy” dla Mazowsza i dla Polski 1,5 mld euro. Unia patrzy bowiem na nasz region nie jak na jedną ale dwie jednostki statystyczne – region lepiej rozwinięty, czyli Warszawę i 9 okołowarszawskich powiatów oraz region słabiej rozwinięty, czyli 32 powiaty poza metropolitalne. Dzięki naszej przezorności udało się pozyskać dla Mazowsza ponad 2 mld euro. Dodatkowo Mazowsze regionalne uzyska wsparcie w wysokości ok. 418 mln euro w ramach Programu Polska Wschodnia. W sumie daje to blisko 2,5 mld euro do wykorzystania do roku 2027. To ogromny sukces.

Samorząd województwa pomaga lokalnym samorządom w realizacji wielu przedsięwzięć. Jakie Pani zdaniem są najważniejsze inwestycje w powiecie gostynińskim?

Nasze programy wsparcia to odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez gminy i powiaty. Nie tylko w powiecie gostynińskim, ale i w całym województwie dzięki środkom z budżetu województwa modernizowane są drogi, realizowane inwestycje z zakresu ochrony powietrza, modernizacji infrastruktury sportowej, aktywizacji sołectw czy renowacji obiektów zabytkowych. W powiecie gostynińskim tylko w tym roku pomoc trafiła do 26 sołectw i 11 jednostek OSP. Pomagamy także w realizacji dwóch projektów, których celem jest ochrona powietrza i w czterech inwestycjach sportowych. Do tego dochodzą również przedsięwzięcia realizowane ze środków unijnych, jak chociażby doposażenie mazowieckich szkół w nowoczesny sprzęt komputerowy. Zrównoważony rozwój to podstawowa zasada samorządności. Nasz region jest dość zróżnicowany wewnętrznie. Mamy silną gospodarczo aglomerację warszawską, kilka ważnych ośrodków miejskich i szereg gmin wiejskich, które aby mogły się rozwijać potrzebują naszego wsparcia. Właśnie dlatego każdego roku przeznaczamy setki milionów złotych na różnego rodzaju programy pomocowe dla lokalnych samorządów.

Co jest najważniejsze dla mieszkańców powiatu gostynińskiego?

Subregion płocki to ważne miejsce na mapie Mazowsza. Region wielu szans i możliwości, który aktywnie sięga po środki zewnętrzne, zarówno w ramach naszych programów wsparcia, jak i regionalnego programu operacyjnego. Jedną z największych inwestycji realizowanych w tym roku w powiecie gostynińskim jest adaptacja nieruchomości przy ul. Iwaszkiewicza w Gostyninie na placówkę opiekuńczo-wychowawczą oraz przy ul. Ozdowskiego, gdzie znajdzie się zaplecze placówek opiekuńczo-wychowawczych. Na ten cel przeznaczyliśmy aż 3,6 mln zł z budżetu Mazowsza. Wspieramy także Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Dzięki środkom unijnym realizowany jest tu projekt dotyczący uruchomienia ekspozycji reliktów XVIII-wiecznego dworu na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego. Wartość projektu to ponad 5,1 mln zł, z czego blisko milion stanowi wsparcie unijne a ponad 4 mln zł środki z budżetu województwa.

Jakie więc plany na przyszłość?

Najważniejszym celem na najbliższe lata jest z jednej strony uruchomienie środków europejskich z nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027, a z drugiej strony zakończenie i rozliczenie programu operacyjnego na lata 2014-2020. To jest nasze największe wyzwanie. Oczywiście nie zapominamy także o walce z pandemią czy o inwestycjach i wspieraniu działalności z różnych dziedzin życia. Chcę także zapewnić, że dalej będziemy kontynuowali liczne programy wsparcia. Cały czas stawiamy na rozwój społeczny i gospodarczy całego województwa.

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Komentarze  

+2 # Antek Lis 2021-10-25
Dawno mnie nie było. To ciekawe, że marszałek uratował 1,5 mld zł dla Mazowsza dzieląc Mazowsze. O ile pamiętam to ten sam marszałek sprzeciwiał się od zawsze podziałowi. Dodając fakty, że marszałek zrozumiał system podziału w trzeciej perspektywie UE, i że rządzi Mazowszem od 20 lat to się okaże, że jego nauka była najdroższą w historii tysiąclecia Państwa Polskiego. Kosztowała Mazowsze ze 3 mld zł.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • janiszewska.png
 • tomczak.png
 • BMirowicz.jpg
 • ograbek.png
 • wojtaszewski.png
 • ZWitkowski.jpg
 • MSzmyt.png
 • szafraniec.png

NAJNOWSZE KOMENTARZE


Geodezja