G24

 • smyk

   

 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • dekra
   
piątek, 11 lutego 2022 15:11

PKP PLK modernizuje linię kolejową w Gostyninie. Sprawdziliśmy jaką przyszłość ma dworzec

Program Inwestycji Dworcowych to największe tego typu przedsięwzięcie w historii polskich kolei. Do 2023 roku zmodernizowanych zostanie 190 dworców. Na liście niestety nie ma naszego zabytkowego budynku z 1924 roku, który z roku na rok popada w ruinę.

Z chwilą wprowadzenia nowych pociągów dalekobieżnych na dworcu jest coraz więcej podróżnych. Dużym powodzeniem cieszy się Mazovia (pociąg kursujący na trasie Płock – Warszawa), zwłaszcza w piątek, kiedy to na dworcowym parkingu jest problem z zaparkowaniem samochodu. Parking wymaga natychmiastowej naprawy.

 

Z nowych pociągów możemy się cieszyć, jednak zarówno budynek dworca jak również parking pozostawiają wiele do życzenia. Dworzec jest obecnie obiektem nieczynnym i nie pełni funkcji związanych z obsługą podróżnych. Zapytaliśmy w biurze prasowym PKP PLK o plany naszego dworca.

- Stan prawny nieruchomości stanowiącej stację kolejową Gostynin jest nieuregulowany. W związku z tym PKP S.A. złożyły wniosek do Wojewody Mazowieckiego o potwierdzenie praw do nieruchomości i obecnie oczekujemy na rozpatrzenie wniosku. Regulacja stanu prawnego pozwoliłaby na docelowe zadysponowanie nieruchomością. Natomiast na uwłaszczenie PKP nie wyraża zgody Miasto Gostynin, które wystąpiło z roszczeniem do części nieruchomości zajętej pod drogi zwyczajowe.

 

PKP S.A. wielokrotnie prowadziły rozmowy z władzami Miasta Gostynin w sprawie przejęcia przez samorząd budynku i placu przy dworcu, a do czasu przygotowania do przekazania proponowaliśmy zawarcie umowy najmu na preferencyjnych warunkach. Warto zauważyć, że PKP S.A. mają zawartych wiele umów cywilno-prawnych z jednostkami samorządowymi na parkingi przy przystankach kolejowych zrealizowane i prowadzone na koszt oraz staraniem gmin. Niemniej jednak PKP S.A. nie udało się porozumieć z władzami Miasta Gostynin zarówno w sprawie regulacji stanu prawnego nieruchomości, co otworzyłoby drogę do zadysponowania nieruchomością, jak i w sprawie zagospodarowania budynku dworca i placu przydworcowego. Dalsze decyzje w sprawie zagospodarowania tych obiektów zostaną podjęte po uregulowaniu stanu prawnego i po wydzieleniu geodezyjnym - informuje biuro prasowe PKP PLK. 

Burmistrz Paweł Kalinowski potwierdza rozmowy z PKP PLK, jednak zaznacza, że dziś Miasta nie stać na przejęcie i wyremontowanie zabytkowego budynku.

- To nie są takie preferencyjne warunki, zauważmy, że jest to budynek zabytkowy i modernizacja takiego obiektu wraz z parkingiem to milionowe koszty. Też ubolewam, że dworzec jest mocno zaniedbany ale to PKP PLK jest zarządcą terenu, podobnie jak ul. Kolejowej.

 

Łączny koszt wszystkich inwestycji PKP PLK zakończonych w 2021 roku wyniósł ok. 250 mln złotych.  

 

DSC00076

 

DSC00077

 

DSC00078

 

DSC00079

 

DSC00080

 

DSC00081

 

DSC00082

 

DSC00083

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Komentarze  

+1 # SzurWarek 2022-02-13
Zabrać tereny PKP i udostępnić ruch kołowy przez stację kolejową co rozładuje miasto z korków albo pobudować nową obwodnicę od ronda w Rogożewku przez Bierzewice do Nagodowa co oczywiście w dzisiejszych destrukcyjnych czasach jest tylko cichym marzeniem które by było bardziej realne w czasach rządów poprzedniego włodarza niż dziś.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+4 # Szur 2022-02-12
Zgłoście ten problem do "Alarmu" przyjedzie kompetentna dziennikarka i problem się rozwiąże.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • IMG_20230325_115415.jpg

Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE