G24

 • baner green horizon 2 1000x300 

 • Bajka
 • K2
 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • 600x200 
niedziela, 26 czerwca 2022 22:11

XVII rocznica śmierci Filipa Adwenta

26 czerwca 2022 roku upływa 17 lat od tragicznej śmierci posła do Parlamentu Europejskiego dr. Filipa Adwenta. To już kolejny rok z rzędu bazylika niepokalanowska 11 czerwca 2022 roku stała się miejscem modlitwy i pamięci o dr. Filipie Adwencie – człowieku sumienia, który „słuchał przede wszystkim głosu Boga i wypełniał Jego wolę”, jak mówił o Nim w homilii ks. prałat gen. bryg. Sławomir Żarski – główny celebrans Mszy św. rocznicowej.

Kapłan głosił także, że każdy na swój sposób kieruje do Matki Bożej Niepokalanej słowa Apelu: „Jestem przy Tobie, pamiętam o Tobie i czuwam na każdy czas”. Powinniśmy pamiętać i cały czas być ludźmi czuwania. Czuwać, to znaczy być człowiekiem sumienia, troszczyć się o drugiego człowieka i dziedzictwo Polski. Tak postępował poseł Filip Adwent i każdy z nas ma taki być. Należy dostrzegać drugiego człowieka, który jest przede wszystkim bliźnim. Bliźni to nie klient, podwładny, ale to mój brat przez Boga Ojca. Trzeba otwierać sumienie wobec siebie nawzajem. Miłość bliźniego to szczególny wyraz miłości Boga. Troska o wielkie dziedzictwio, któremu na imię Polska, to nasza powinność. W codziennym trudzie koniecznie należy dbać przede wszystkim o jej wzrost duchowy, wtedy będzie wzrastać również materialnie. Trzeba o to dbać na przekór tym, którzy temu przeczą.

 

Filip Adwent urodził się 31 sierpnia 1955 roku w Strasburgu (Francja) w rodzinie o polskich korzeniach. Jako dorastający młodzieniec coraz częściej myślał o ojczyźnie swych przodków, Polsce. W sierpniu 1996 roku przyjechał do Polski razem ze swoją małżonką Alicją i trójką ich dzieci.

 

W 2004 roku został posłem do Parlamentu Europejskiego. Tragiczny wypadek samochodowy, do którego doszło 18 czerwca 2005 roku do dziś nie zotał wyjaśniony, przerwał jego działalność polityczną nastawioną na obronę polskiej ziemi przed wyprzedażą, seniorów, przed eutanazją a nienarodzonych przed aborcją. Był człowiekiem niezwykle utalentowanym. Porozumiewał się biegle aż w pięciu językach. Jako lekarz wiedział jak niszczycielskie skutki wywołują wyżej wymienione praktyki medyczne, którym z całą mocą się przeciwstawiał.

 

Po Mszy św. odbyło się spotkanie wspomnieniowe o Filipie Adwencie tradycyjnie już w sali św. Bonawentury. Tam odbyła się projekcja fragmentów filmu dokumentalnego o dr. Adwencie w reżyserii Mariana Widelskiego oraz koncert Zespołu Śpiewaczego„Ksinzoki” pod kierownictwem Joanny Bolimowskiej i „Kapeli Szymona”. Wydarzenie zakończono poczęstunkiem.

 

W uroczystościach rocznicowych wzięła udział wdowa Alicja Adwent z córką Heleną. Obecni byli także: matka Anna Uberman, przełożona prowincji warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, s. Elżbieta Śmieciuch, była przełożona prowincji siedleckiej Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej, s. Andrzeja Biała, emerytowana dyrektor Wydawnictwa Sióstr Loretanek w Warszawie, posłanka na Sejm RP z okęgu podwarszawskiego Dominika Chorosińska, płk rez. Józef Borecki z grupą oficerów mazowieckiego okręgu Związku Oficerów Rezerwy, ppłk rez. Marian Wasilewski, oficerowie 38. Sochaczewskiego Dywizjonu Zabezpieczenia Obrony Powietrznej, chor. Arkadiusz Mazurkiewicz-Kulka (Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Łączności w Zegrzu), członkowie Stowarzyszenia „Jedność w Prawdzie” z Międzyborowa na czele z Leszkiem Osiakiem, Ryszard Morka (solista Opery Narodowej w Warszawie), Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła z Wrocławia, członkowie Bractwa Różańcowego przy bazylice w Łowiczu. W wydarzeniu uczestniczyli mieszkańcy m.in. z Warszawy, Lublina, Łodzi, Wrocławia, Góry Kalwarii, Ząbek, Milanówka. Grodziska Mazowieckiego, Radomia, Tomaszowa Mazowieckiego, Płocka, Łowicza i Sochaczewa. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego był Maciej Małecki, poseł na Sejm RP, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

Magdalena SzymańskaTopolska

 

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • MMiler.png
 • HKowalska.jpg
 • AOrzechowski.jpg
 • MJaworski.jpg
 • WRekawiecki.jpg
 • RRubik.jpg
 • MBrzozowska.jpg

Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE