G24

 • baner green horizon 2 1000x300 

 • Bajka
 • K2
 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • 600x200 
czwartek, 04 sierpnia 2022 12:36

Rządowe wakacje kredytowe – zawnioskuj już dziś i nie spłacaj kredytu nawet przez 8 miesięcy

Rząd pomaga kredytobiorcom w trudnym czasie agresji Rosji na Ukrainę i wysokiej inflacji, z którą zmaga się wiele państw. Jeśli masz kredyt hipoteczny w złotówkach, możesz skorzystać z rządowego wsparcia. W ramach wakacji kredytowych w 2022 i 2023 roku możesz nie spłacać łącznie 8 rat kredytowych. Rządowy program rusza w sierpniu, jednak wniosek o wakacje kredytowe możesz złożyć już dziś, również w formie elektronicznej – m.in. przez bankowość elektroniczną. 

Wchodzą w życie te regulacje, które w sposób zasadniczy umożliwiają lepsze, łatwiejsze przejście przez te trudne czasy dla wszystkich, którzy wzięli kredyty hipoteczne – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

 

Wakacje kredytowe – kto może skorzystać z rządowego wsparcia?

 

Jeśli masz problem ze spłatą kredytu i potrzebujesz pieniędzy na inne wydatki, możesz skorzystać z rządowych wakacji kredytowych. To rozwiązanie dla osób, które:

- wzięły kredyt hipoteczny w złotówkach na własne potrzeby mieszkaniowe,

- zawarły umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 r.,

- kończą okres kredytowania co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.

– Dzisiaj niesienie pomocy obywatelom jest dla nas pierwszorzędnym nakazem, jest dla nas wyznacznikiem i drogowskazem – czego najlepszym dowodem jest wiarygodne, konkretne zrealizowanie naszej obietnicy dotyczącej wakacji kredytowej – podkreślił szef polskiego rządu.

 

Nawet 8 miesięcy bez rat kredytu w 2022 i 2023 r.

 

W tym roku możesz zawiesić kredyt łącznie na cztery miesiące: 2 miesiące w III kwartale (sierpień-wrzesień 2022 r.); 2 miesiące w IV kwartale (październik-grudzień 2022 r.).

 

W 2023 roku możesz zawiesić kredyt łącznie na cztery miesiące: 1 miesiąc w I kwartale (styczeń-marzec 2023 r.); 1 miesiąc w II kwartale (kwiecień-czerwiec 2023 r.); 1 miesiąc w III kwartale (lipiec-wrzesień 2023 r.); 1 miesiąc w IV kwartale (październik-grudzień 2023 r.).

 

To od Ciebie zależy, ile miesięcy wakacji wykorzystasz i kiedy.

 

Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek.

– Wprowadzamy te wszystkie mechanizmy, które mają ułatwić życie ludziom, którzy wzięli kredyt hipoteczny. Przywracamy jednocześnie pewnego rodzaju równowagę – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

 

Jak skorzystać z wakacji kredytowych?

 

Wniosek o wakacje kredytowe możesz złożyć już dziś. Na stronie swojego banku sprawdzisz, jaki sposób będzie dla Ciebie najwygodniejszy. Oprócz składania wniosków w oddziałach, banki zapewniają także możliwość składania wniosków mailowo oraz przez bankowość elektroniczną. Dzięki temu wniosek elektronicznie możesz złożyć również w dni wolne od pracy – np. w najbliższy weekend 30 i 31 lipca.

 

Ministerstwo Finansów zachęca do złożenia wniosku najpóźniej w dniu spłaty raty.

 

Więcej informacji na temat rządowych wakacji kredytowych znajdziesz na stronie (https://www.podatki.gov.pl/wsparcie-dla-kredytobiorcow/#jak)

Inne formy rządowego wsparcia dla kredytobiorców

 

Jeśli masz kredyt i nie jesteś w stanie spłacać rat, możesz skorzystać z innego programu – Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

– Kredyt miał być przepustką do własnego domu, a nie kamieniem młyńskim u szyi zwłaszcza tych, którzy tracą pracę albo są w trudnej sytuacji bytowej.

 

Dlatego kiedy raty kredytu stają się za wysokie to państwo interweniuje. Państwo działa – podkreślił Prezes Rady Ministrów. I dodał: – Solidarność jest jednym z filarów naszego państwa. Aby nie była ona tylko słowem, powinna być praktykowana przez obywateli, przez instytucje.

 

Aby otrzymać pomoc, musisz spełnić jeden z warunków: co najmniej jeden z kredytobiorców posiada status bezrobotnego, miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczają 50 proc. miesięcznych dochodów, miesięczny dochód po odjęciu kosztów kredytów nie przekracza określonej kwoty – w 2022 r. to 1552 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1200 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

 

Maksymalne wsparcie z tego rządowego programu wynosi 2 tys. zł i może być wypłacane nawet przez 36 miesięcy, co daje łącznie 72 tys. zł. Wsparcie ma charakter zwrotny, jednak w przypadku terminowych spłat rat, część wsparcia może zostać umorzona.

 

Więcej informacji na temat Funduszu Wsparcia Kredytobiorców znajdziesz na stronie (https://www.podatki.gov.pl/wsparcie-dla-kredytobiorcow/#jak)

 

Tarcza Antyinflacyjna przedłużona do końca października

 

Rząd nie zostawia Polaków w trudnej sytuacji. Rozwiązania z Tarczy Antyinflacyjnej zostały przedłużone do końca października. To m.in.: zerowa stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze, zerowa stawka VAT na gaz ziemny, obniżka stawki VAT na energię elektryczną z 23 proc. do 5 proc., obniżka stawki VAT na ciepło systemowe z 23 proc. do 5 proc., obniżka stawki VAT na paliwa silnikowe z 23 proc. do 8 proc., zerowa stawka VAT na nawozy i niektóre środki wspomagające produkcję rolniczą, dodatek osłonowy, z którego skorzystało nawet 6,8 mln gospodarstw domowych.

 

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez

nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.

 

(PAP)

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • MBrzozowska.jpg
 • WRekawiecki.jpg
 • HKowalska.jpg
 • MJaworski.jpg
 • RRubik.jpg
 • AOrzechowski.jpg
 • MMiler.png

Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE