gostynin24

 •  
  kmr
 •  
  garstka
 •  
  petecki gostynin 1000x300
 •  
  dekra1
 •  
  Kuźnia Smaków
 •  
  Bar Letni
 • kondolencje.jpg
 • ww2.jpg
 • z1.jpg
 • u1.jpg
 • WW1.jpg
 •  
  reklama g24 catering dietetyczny online
   
 •  
  600x200
   
 •  
  baner od 15.10
   
sobota, 07 kwietnia 2018 10:18

Płockie Dni Pastoralne 2018

W dniach 4-5 kwietnia 2018 roku odbyły się Płockie Dni Pastoralne. To niezwykłe i zarazem ważne wydarzenie w życiu Kościoła i każdego katolika. Zwłaszcza, że przypadło w Oktawie Wielkanocnej.

Spotkanie tego typu to okazja, aby wysłuchać ciekawych i jakże istotnych wykładów na poruszające naszą współczesność tematy. To także możliwość, aby móc wzbogacić swoje życie duchowe. Nie tylko ważne w życiu człowieka, który kieruje się dekalogiem, są koncerty, opera, teatr, czy kino, ale właśnie takie wydarzenia, one poruszają serce. Dają szanse poznać coś nowego. Można wykształcić zdanie na konkretny temat. Ale także to okazja to wysłuchania pięknych świadectw wiary. To one powodują, że nieraz kręci się łza w oku. Tak też było i na tegorocznych Dniach Pastoralnych. Rozpoczęły się nabożeństwem w Katedrze w Płocku. Udział wziął m.in. Ksiądz Biskup Piotr Libera oraz 5 kwietnia Ksiądz Biskup Mirosław Milewski. Kolejna część to były wykłady poprowadzone w Kinie Przedwiośnie w Płocku. Swoją obecnością 5 kwietnia zaszczyciły bardzo ciekawe osoby: Prof. dr. hab. Aleksander Nalaskowski, który wygłosił wykład pt. „Młodzież w drodze od sacrum do profanum i z powrotem”. Następnie „Kryzys powołań czy powołanych” - tym tematem zajął się ks. Przemek „Kawa” Kawecki SDB. Wystąpiła też Dorota Łosiewicz - „Wierzyć w mediach? Tak, ale jak?” Oczywiście na koniec można było zadać pytanie do prelegentów.

Spotkanie po Wielkiej Nocy tego typu to duża szansa, aby jeszcze bardziej pogłębić swoją wiarę. To niesamowite. Młodzież zajmuje bardzo ważne miejsce w życiu kościoła. Przecież wiele mówił o tym św. Jan Paweł II. To ona jest siłą i nadzieją. Dwa źródła trzeba tu wymienić, które posłużyły, aby zorganizować te spotkania. W tym roku mija 450. rocznica śmierci Stanisława Kostki, na jesieni odbędzie się synod. Młodzież, wiara i powołanie. Te trzy słowa. Co one znaczą? W dobie komputeryzacji, laptopów, portali społecznościowych - czy jest czas na modlitwę, pójście na mszę, wybranie się na pielgrzymkę lub chociażby przynależność do jakieś grupy przy kościele, np. oazy? Faktycznie kiedy obserwuje się społeczeństwo wszyscy są zabiegani, każdy, nawet małe dziecko ma telefon komórkowy przy sobie, założone konto na jakimś portalu społecznościowym, kolczyki i tatuaże zdobią ludzkie ciało. Czy jest to moda, takie oczywiste, a może robienie na przekór? Podczas przeprowadzanych badań socjologicznych na temat wiary wśród młodzieży 83% przyznaje się do wiary, składa deklarację, że są wierzący. Z tego 39% podaje, że przynajmniej raz w tygodniu chodzi do kościoła. Wiadomo - to tylko badania, cyfry, kolejne słupki i obliczenia. Ale ilu z nas tak naprawdę bez wstydu przyzna się do Jezusa? Z tym wiąże się kolejny temat powołań i powołanych. Ks. Przemek „Kawa” Kawecki przedstawił nam ten problem. Ważne w życiu jest to, aby mieć powołanie. Jedni mają je do założenia rodziny, prowadzenia biznesu.

Trzeci wykład poprowadziła pani Dorota Łosiewicz. Dziennikarka telewizyjna z Warszawy. Jest także autorką książki „Życie jest cudem”. Opowiedziane świadectwo pani Doroty było szczególne. Przeżyła bardzo trudne chwile i dzięki wierze może dalej funkcjonować i cieszyć się macierzyństwem. W obecnych czasach dziennikarz wierzący musi zmagać się z wieloma trudnościami. Bronić wiary. To istotne, aby nie poddać się i móc dalej nieść dobro.

Płockie Dni Pastoralne to okazja do wymiany poglądów, zdobycia nowej wiedzy i poszerzenia jej o nowe i ważne elementy z dziedziny chrześcijaństwa. Postać św. Stanisława Kostki potwierdza, że w młodzieży jest siła i nadzieja. Nie można poddać się i zatracić w codzienności. Lecz z podniesionym czołem iść do przodu.

Musicie być mocni. Drodzy Bracia i Siostry!
Musicie być mocni tą mocą, którą daje wiara!
Musicie być mocni mocą wiary!
Musicie być wierni!
Dziś tej mocy bardziej Wam potrzeba niż w jakiejkolwiek epoce dziejów.
Musicie być mocni mocą nadziei,
która przynosi pełną radość życia i nie dozwala zasmucać Ducha Świętego!
Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć...
Musicie być mocni miłością, która cierpliwa jest, łaskawa jest...”

św. Jan Paweł II

Renata Mielniczuk

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • AKubryn.jpg

NAJNOWSZE KOMENTARZE


Geodezja