• NOVABUD2
 • garstka
 • spac
 • jysk
 • baner do internetu 1000 x 300

 domagalska 183x80 marqs AKmedia viper 

 • reklama-g24.jpg
sobota, 03 sierpnia 2019 13:11

Stopy w akcji

Podstawą dobrego samopoczucia zarówno kobiet, jak i mężczyzn są zdrowe i zadbane stopy. Dlatego warto je otoczyć szczególną troską.

Co to znaczy?

Mimo że nasze stopy są codziennie poddawane ogromnym obciążeniom, to często zapomina się o ich pielęgnacji. Szczególnie latem wszelkiego rodzaju niedociągnięcia są bezlitośnie obnażane przez światło dzienne – skąpe klapeczki, basen czy plaża – nic się nie ukryje.

Poza podstawową pielęgnacją w domu warto skorzystać z usług specjalistów. Bardzo często nie jesteśmy w stanie ocenić czy właściwie postępujemy z naszymi stopami (źle przycięte paznokcie, niewłaściwie usuwane zrogowacenia, bagatelizowanie zmian na paznokciach czy skórze stóp)

Okres letni, kiedy to nasze stopy są odkryte, to czas natężonych usług pedicure w gabinetach kosmetycznych czy podologicznych. Niestety często celem wizyty jest tylko stylizacja paznokci stóp lub pomalowanie ich lakierem – a szkoda, estetyka stopy to nie tylko ładne paznokcie, ale i zadbana, wypielęgnowana skóra.

Dynamicznie rośnie ostatnio liczba osób dbających o swoją formę a różne rodzaje aktywności fizycznej niosą za sobą zmianę obciążeń na stopach, a wraz z nią ryzyko pojawienia się nowych, dotychczas nieznanych problemów.

Coraz częściej zwracają się do mnie po radę i rozwiązania osoby, które planują dłuższe wędrówki lub czynnie uprawiają sport (gra w piłkę nożną, tenis) obciążający stopy.

Cieszy mnie to, bo zawsze lepiej jest zapobiegać niż później naprawiać skutki otarć, odparzeń czy uszkodzeń mechanicznych w obrębie stóp.

Najczęściej doradzam i pielęgnuję stopy osób, które chodzą więcej niż przeciętnie uprawiając nordic walking, wędrówki górskie czy… pielgrzymują.

Ci ostatni coraz częściej zwracają się do mnie po przygotowanie ich stóp do długiej wędrówki i zabezpieczenie w odpowiednie i skuteczne preparaty na drogę – tym bardziej że nie mogą zabrać ze sobą zbyt wielu rzeczy, a są narażeni na mnóstwo czynników, takich jak chociażby brak bieżącej wody czy ocieranie butów.

Na co zwrócić szczególną uwagę planując dłuższą wyprawę lub marsze?

Na pewno należy przygotować wygodne obuwie a potem

- Skrócenie paznokci – czynność banalna, ale wykonana niewłaściwie lub zaniechana może być przyczyną wielu problemów, min.: wrastanie paznokcia (nadmierny ucisk obuwia na tkanki otaczające, maceracja, potliwość sprzyjają i pogłębiają dolegliwości), ziarniny, krwawienia, ropienia.

Skrócenie paznokci powinno nastąpić nie wcześniej jak tydzień przed wyprawą, a jeżeli potrwa ona dłużej niż 2 tygodnie należy zabrać ze sobą lekki pilnik o odpowiedniej ziarnistości.

Skracamy paznokcie niezbyt krótko, nie podcinając boków, ale i nie zostawiać zbyt ostrych krawędzi bocznych wolnego brzegu paznokcia.

- Pielęgnacja stóp – w przypadku planowanej wyprawy warto odpowiednio wcześnie wykonać pedicure (najpóźniej tydzień przed wędrówką) pozbywając się modzeli, nagniotków i zrogowaciałego naskórka.

W pielęgnacji codziennej zadbać o nawilżenie i natłuszczenie bowiem skóra elastyczna i dobrze zaopatrzona mniej będzie narażona na urazy.

Ja polecam preparaty zawierające mocznik, pantenol, witaminę A, alantoinę, nano srebro -zaopatrzą one znakomicie skórę stóp, ale i zaleczą powstałe w podróży mikropęknięcia oraz ochronią.

- Higiena podczas wędrówki- jak najczęstsze mycie stóp jest niezbędne, aby pozbyć się warstwy potu i brudu, które uniemożliwiają normalną wymianę powietrza i utrudniają oddychanie skóry. Brak dostępu do bieżącej wody zmusza do skorzystania z rozwiązań alternatywnych: chusteczek dezynfekujących lub preparatów żelowych samo-wysychających.

Aby zminimalizować ryzyko powstawania odparzeń, otarć czy pęcherzy należy zmieniać skarpety osuszając dokładnie stopy.

Ponadto należy pamiętać o ochronie przed działaniem patogenów wywołujących grzybicę stóp.

Statystycznie co piąty Polak miał, ma lub będzie miał grzybicę stóp, czyli zakażenia grzybicze skóry gładkiej lub paznokci.

Warto przyjrzeć się objawom: w początkowej fazie rozwoju grzybicy odczuwalne jest uporczywe swędzenie, pieczenie oraz zaczerwienie skóry. W kolejnej skóra zaczyna się łuszczyć i pękać co może powodować ból i dyskomfort. Kluczowym jest podjęcie natychmiastowego leczenia.

Czynnikiem, który współistnieje z higieną skóry stóp i na który należy być wyczulonym jest higiena w zakresie obuwia. Buty, po całym dniu wędrówki za wszelką cenę należy wysuszyć: trzeba je maksymalnie rozsznurować, wyciągnąć języki i pozostawić w suchym, ciepłym i przewiewnym miejscu.

Planując dłuższą aktywność obciążającą nasze stopy warto skonsultować się również ze specjalistą, który dobierze odpowiednie wkładki do obuwia. Na rynku polskim dostępne są dwa rodzaje wkładek: statyczne – wymuszają prawidłowe ustawienie stopy i dynamiczne - w których moduł stabilizujący współpracuje ze stopą stymulując prawidłowe ustawienie i przetaczanie stopy.

Z uwagi na komfort chodzenia, zabezpieczenie przed kontuzją, stabilizację chodu częściej wybierane i wskazywane są wkładki dynamiczne.

Wiele osób decyduje się na wędrówkę, bieganie, czy inną intensywną aktywność fizyczną pod wpływem impulsu, spontanicznie. Warto jednak mierzyć siły na zamiary i indywidualnie się do tego przygotować, korzystając również z wiedzy specjalistów w zakresie zdrowia i pielęgnacji.

 

Jolanta Śmiałkowska

doświadczony specjalista pielęgnacji skór problematycznych,

kosmetolog z pasji, szkoleniowiec kosmetyczny, trener produktowy i doradca biznesowy w branży beauty,

pasjonatka jazdy na rowerze

Czytany 1575 razy

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • LWlodarczyk.jpg
 • 20200803_084256.jpg
 • LRutkowski.jpg
 • 20200730_104141.jpg
 • 20200731_112454.jpg
 • LWasilewski.jpg

NAJNOWSZE KOMENTARZE


Geodezja
facebook_page_plugin
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Ok