G24

 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • dekra
   
czwartek, 27 lutego 2020 16:46

Celny strzał na polowaniu to rezultat szeregu czynników. Zadbaj o wszystkie!

Udane polowania, bez pudeł i zranionej jedynie zwierzyny, to nie tylko źródło radości jego uczestników, ale też warunek realizacji niezwykle ważnych zadań, jakie stoją przed łowiectwem – czy to z punktu widzenia bezpieczeństwa sanitarnego, czy też równowagi ekosystemu. Trzeba więc należycie o to zadbać, co oznaczać musi zarówno regularny trening, jak i odpowiedni dobór broni i innego wyposażenia.

Luneta Delta Optical dowodzi, że dobra optyka nie musi być droga

Optyka należy od elementów wyposażenia, od których oczekujemy szczególnej jakości. Z całą pewnością nie tutaj należy w pierwszej kolejności szukać oszczędności – potrzebujemy wszak wyrobu nader precyzyjnego, a jednocześnie niewrażliwego na wstrząsy towarzyszące wystrzałom i warunki pogodowe. Nie znaczy to jednak, że musi on być bardzo drogi. Niezbitym tego dowodem jest z całą pewnością np. każda Luneta Delta Optical, których szeroki wybór znajdziemy w sklepie Łowca. Produkty tej krajowej firmy docenili już nie tylko myśliwi, ale i służby mundurowe czy ratownicy.

Jakość to jedno – pozostaje jeszcze kwestia doboru właściwego z wielu dostępnych na rynku modeli różniących się parametrami. Celownik optyczny musi odpowiadać konkretnym zadaniom, jakie czekają nas w łowisku. Dopiero ustaliwszy na co i jak polujemy, a także z jakiej broni, będziemy w stanie dobrać właściwy model. Ogromną rolę odgrywają też indywidualne upodobania. Duże powiększenie bywa potrzebne, ale przecież mniejsze dzięki szerszemu polu widzenia ułatwia jednak obserwację terenu i eliminację celów ruchomych. Trzeba więc rozważyć wszystkie potrzeby, przy czym wskazanie jednej uniwersalnej lunety może być co najmniej trudne. Oszczędzać nie należy także na montażu.

Trening czyni mistrza! Stale doskonal swoje umiejętności

Mimo wszystko to nie z lunety strzelamy, a broni, na której ją zamocowano. Dobór sztucera wymaga wielu cierpliwych przymiarek i analizowania potrzeb. Gdy już mamy ten właściwy, a nierzadko nawet dwa, bo przecież i w kwestii kalibru nie ma rozwiązań uniwersalnych, pozostaje nam po prostu o niego dbać – wystarczy osad w lufie, by niemożliwym stało się utrzymanie właściwej dla danej broni celności. Regularnemu czyszczeniu powinna towarzyszyć troska o odpowiednią regulację spustu.

Ostatecznie jednak, to nie broń strzela, a jej użytkownik, jakkolwiek jego możliwości oczywiście rosną wraz z jakością uzbrojenia. Najważniejszym czynnikiem pozostaje cierpliwy, regularny trening strzelecki, obejmujący zarówno strzelanie z amunicji ostrej, jak i suchy z nabojem ćwiczebnym, pozwalający spokojnie wyćwiczyć każdy ruch, prowadząc do adaptacji do niego i poprawy cech motorycznych. Wskazane jest ponadto przystrzeliwanie broni, zwłaszcza, gdy zmienią się panujące warunki, czy też gdy nabierzemy wątpliwości co do działania optyki.

Nade wszystko nic zastąpi doświadczenia. Problem ten ujawnia się m.in. w kontekście emocji wyzwalanych w chwili celowania, które nie pozwalają powtórzyć celności osiąganej na strzelnicy, gdy naprzeciw przyrządów celowniczych nie mieliśmy prawdziwego zwierzęcia.

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • CWisniewski.jpg
 • dudkowska.jpg
 • kowalska.jpg
 • ALewandowska.jpg
 • nowakowski.jpg
 • JTomczak.jpg
 • IMG_20230207_100701.jpg
 • szwarc.jpg

Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE