G24

 • smyk

   

 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • dekra
   
czwartek, 27 lutego 2020 16:58

Kiedy przyjdzie przelew? Sprawdź, kiedy otrzymasz pieniądze! 

Z pewnością każdemu przydarzyła się sytuacja, w której zastanawiał się, kiedy przyjdzie przelew. Jeszcze większe wątpliwości mogą się pojawić w sytuacji, gdy druga strona zadeklarowała wykonanie przelewu, ale środków na koncie wciąż nie widać. Czy taka sytuacja może mieć miejsce? Co wpływa na czas przelewów międzybankowe i jakie są sesje wychodzące?

Kiedy wreszcie przyjdzie przelew, czyli od czego zależy czas przelania środków?

Standardowe przelewy nie są wysyłane na bieżąco przez cały czas. W momencie wystawienia zlecenia przelewu wychodzącego, na początku zostaje zaksięgowana dyspozycja. Realizacja zlecenia odbywa się w trakcie pierwszej sesji wychodzące. Do tej chwili w praktyce środki nie opuściły jeszcze konta bankowego, chociaż po zalogowaniu się użytkownik od razu po kliknięciu przycisku „Wyślij przelew” lub „Wykonaj przelew” zobaczy, że saldo zostało obciążone. 

Terminy, kiedy przychodzą przelewy, są bardzo istotne. Otrzymanie wynagrodzenia na czas czy napływ środków z produktów takich, jak pożyczka na raty, tym bardziej mogą wprawić w zniecierpliwienie, jeżeli zbyt długu się przedłużają. 

W niektórych przypadkach winą należy obarczyć właśnie wspomniane sesje wychodzące, ale także sesje przychodzące. Od razu wysłany przelew nie dotrze natychmiast. Liczba i godzina obydwu rodzajów sesji jest różna i zależy od konkretnego banku. Zazwyczaj mamy do czynienia z poranną sesją, około południową oraz popołudniową.

Kiedy dojdzie przelew na konto? Przykłady

Sesje przychodzące i wychodzące mają miejsce w dni powszednie – od poniedziałku do piątku. Zwolnieniem objęte są dni ustawowo wolne od pracy. W niektórych okresach, np. pomiędzy Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem włącznie ograniczona jest liczba sesji – zazwyczaj z trzech do dwóch. 

Oprócz banku nadawcy i odbiorcy, a także godzin sesji przychodzących i wychodzących, duże znacznie ma rodzaj przelewu. Przykładowo, korzystając ze standardowego przelewu Elixir jesteśmy sztywno uzależnieni od terminów sesji. Jeżeli korzysta się z systemu przelewów błyskawicznych / ekspresowych, SORBNET lub Express Elixir, można liczyć na to, że pieniądze trafią już po 15 minutach na konto adresata. W zależności od typu przelewu i rodzaju banku dłużej może trwać przekaz pieniędzy na konto zagraniczne. 

Kiedy dotrze przelew zagraniczny? Przelewy SEPA i SWIFT

Przelewy zagraniczne, przede wszystkim SEPA i SWIFT, są operacjami finansowymi, które wymagają przewalutowania. Pierwszy rodzaj przelewów realizowany jest w krajach strefy SEPA, czyli de facto państw członkowskich Unii Europejskiej, ale także Islandii, Lichtensteinu, Norwegii, Andory, Szwajcarii, San Marino i w Księstwie Monako. Na zrealizowanie przelewu zagranicznego, kierowanego do adresata posiadającego konta w banku z któryś powyższych państw, należy zaczekać zwykle co najmniej jeden dzień po zleceniu. Czas realizacji przelewów SWIFT może być dłuższy – nawet do 3 dni. Obliczając, kiedy dojdzie przelew zagraniczny, należy wziąć pod uwagę dni ustawowo wolne od pracy w danym państwie.

Dane potrzebne do przelewu – niewłaściwie wypełniony przelew jedną z przyczyn problemów z wysłaniem

Otrzymując wiadomość o braku otrzymania przelewu od kogoś, do kogo się go wysyłało, można przypuszczać, że zlecenie po prostu nie zostało jeszcze zrealizowane. Istnieje też inna możliwość i będzie ona znacznie gorsza w skutkach – przelew został zrealizowany, ale na inne konto bankowe. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest zwykły błąd ludzki. Wystarczy zrealizować kilka przelewów pod rząd do adresatów, których nie ma się zapisanych w książce, aby udowodnić sobie, że kilkukrotne wpisywanie długich, szesnastocyfrowych numerów kont bankowych jest czynnością, w której łatwo o pomyłkę. 

Wobec tego należy zachować szczególną uwagę przy wpisywaniu numeru rachunku, ale warto zwrócić uwagę także na pozostałe dane. Przelew internetowy wymaga podania nazwy odbiorcy, kwoty przelewu oraz tytułu przelewu. Adres nie jest w tym wypadku potrzebny, ale czasem może pomóc i warto go dodawać zwłaszcza do ważnych, biznesowych przelewów. 

A co zrobić, jeżeli już wysłano przelew na niewłaściwe konto? W takiej sytuacji pozostaje próba kontaktu z odbiorcą omyłkowego zlecenia. Dłuższy brak kontaktu powinien skłaniać do udania się na policję i przekazania sprawy organom ścigania. Chociaż to nadawca przelewu popełnił błąd, to jednak brak oddania przez przypadek przekazanych pieniędzy zgodnie z prawem będzie stanowił przestępstwo.

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • IMG_20230325_115415.jpg

Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE