gostynin24

 •  
  NOVABUD2
 •  

  garstka

 •  
  mrowka2
 •  
  dekra1
 •  
  petecki gostynin 1000x300
 • WOJ
 • reklama g24 catering dietetyczny
 • manawa
 • MK
sobota, 14 listopada 2020 12:00

Skuteczność oraz bezpieczeństwo mycia i dezynfekcji rąk

Nasze dłonie są najbardziej narażone na kontakt z patogenami i wirusami. Dłonie dotykają wielu rzeczy, często ściskają się z innymi dłońmi na powitanie, następnie dotykamy nimi twarzy, nosa, ust.

Jest to powód aby zwrócić uwagę na odpowiednią i częstą higienę rąk, co pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się różnych chorób i infekcji wirusowych.

Higiena rąk jest niezbędna we wszystkich przestrzeniach medycznych i miejscach, gdzie przebywa większa ilość osób.

Należy też przypomnieć, że istnieje grupa chorób nazywana chorobami brudnych rąk.

Nasza skóra pełni wiele funkcji:

- biernych - ochrona przed zimnem i nadmiernym ciepłem, ochrona przed promieniowaniem uv oraz substancjami chemicznymi, ochrona przed wnikaniem drobnoustrojów,

- czynnych - ochrona przed mikroorganizmami i patogenami, wydalanie potu, wchłanianie substancji czynnych – odżywczych.

Fizjologiczne funkcje ochronne skóry zależą od prawidłowej budowy jej wszystkich warstw oraz prawidłowej struktury płaszcza lipidowego.

Jak już wyżej wspomniałam, odpowiednia i częsta higiena rąk pomaga zapobiegać przenoszeniu infekcji, m.in. takich jak COVID-19, ale ta praktyka zapobiegawcza może również uszkodzić skórę.

Jest to powód aby zwrócić uwagę na odpowiednią i częstą higienę rąk Najpopularniejsze z substancji myjących – mydła usuwają ze skóry nagromadzone zanieczyszczenia ale i ochronną warstwę lipidową skóry– skutkiem tego następuje szybsza utrata wody i zwiększona suchość skóry dłoni. Niestety popularne mydła w składzie mają sól sodową, lub potasową wyższych kawasów tłuszczowych – co daje zasadowe PH.

Natomiast naturalny odczyn naszej skóry ma PH lekko kwaśne (4,5 – 5 ).

W sytuacji, gdy mamy do czynienia z bardzo częstym myciem rąk przy użyciu detergentów, pojawia się proces przewlekłego podrażnienia, gdzie znaczenie ma powtarzalność ekspozycji w krótkich odstępach czasu, bez zaistnienia przerw pozwalających na regenerację naskórka.

Rygorystyczna higiena rąk związana z obecną pandemią nakłada obowiązek dezynfekcji dłoni.

Preparat taki powinien mieć szeroki zakres działania bakteriobójczego (B, Tbc, V, F) i powinna być to mieszanina alkoholi dopuszczona do obrotu na podstawie decyzji wydanej przez Ministra Zdrowia.

Jednym z najstarszych i najpowszechniej do dnia dzisiejszego stosowanym środkiem antyseptycznym jest alkohol etylowy. Etanol jako środek dezynfekujący stosowany jest zwykle w zakresie stężeń 55-80%.

Jego spektrum działania obejmuje bakterie Gram (+), Gram (-), grzyby i wirusy. Częstym zamiennikiem etanolu jest izopropanol, który powinien być wysokiej czystości.

W dobie pandemii oprócz dezynfekcji, szczególną uwagę należy poświęcić odpowiedniej pielęgnacji skóry dłoni.

Przede wszystkim należy stosować emolienty, czyli preparaty o działaniu miejscowym, niezawierające substancji aktywnych, o właściwościach nawilżających i natłuszczających. Poprawiają one nawodnienie warstwy rogowej skóry (dzięki działaniu mocznika lub glicerolu) i zmniejszają utratę wody.

Nie zaleca się stosowania preparatów zawierających czysty olej (np. kokosowy, arganowy), ponieważ mogą one zaostrzać wysuszanie skóry.

Na szczęście – w odpowiedzi na te nowe zapotrzebowanie pielęgnacyjne – bardzo szybko zareagowali producenci kosmetyków, wprowadzając nowe, bogatsze kremy i maski ochronno-pielęgnacyjne.

Warto poszukać takich multiwitaminowych, specjalistycznych dermokosmetyków do zadań specjalnych.

Co powinny zawierać kosmetyki do pielęgnacji dłoni aby efektywnie chronić i pielęgnować skórę?

Taki preparat powinien być bogaty w silnie skoncentrowane składniki odżywcze, takie jak antyoksydanty i witaminy: C, E, B1, B2, B3, B5, B8 (biotyna), B9, B12 - odpowiadające za wzmocnienie oraz regenerację skóry.

Krem do pielęgnacji dłoni powinien też zawierać szereg naturalnych olei i ekstraktów roślinnych m.in. z migdałów, oliwek, drzewa herbacianego, rzeżuchy czy karczocha, które skutecznie poradzą sobie z niwelowaniem powstałych na skutek dezynfekcji problemów skórnych, tj.: szorstkość, stwardnienia, suchość, spękania czy szary koloryt.

Powinien to być prawdziwy KOMPRES OCHRONNY, który zapewni skórze kompleksową regenerację oraz przyniesie jej natychmiastową ulgę i ukojenie dzięki zawartości D-Panthenolu i allantoiny.

Jolanta Śmiałkowska

doświadczony specjalista pielęgnacji skór problematycznych,

kosmetolog z pasji, szkoleniowiec kosmetyczny,

pasjonatka jazdy na rowerze i zdrowo-pięknego życia

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Więcej w tej kategorii: « Jak żyć? Granice absurdu »

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • GZielinski.jpg
 • Janina_Bis.jpg
 • kopczynska.png
 • SYGUT_na_WTOREK.png
 • ASalamondra.jpg
 • porosa.png
 • kurkowska.png
 • RKacperski.jpg
 • molik.png

NAJNOWSZE KOMENTARZE


Geodezja