G24

 • baner green horizon 2 1000x300 

 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • 600x200 
wtorek, 11 maja 2021 11:04

Zbyt mało miejsca na komputerze? Postaw na dysk zewnętrzny! 

Obecnie w pamięci komputerów przechowujemy niezliczone ilości zdjęć czy filmów. Te z kolei razem z wyższą jakością zyskują coraz większe rozmiary. Oznacza to, że szybko może się okazać, że pamięć wbudowanego w komputer dysku twardego nie jest już wystarczająca. W takiej sytuacji warto rozważyć zakup zewnętrznego dysku twardego. Jaki dysk zewnętrzny będzie najodpowiedniejszy? 

Dysk zewnętrzny – dla kogo? 

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: dla każdego. Każdy bowiem użytkownik Internetu i komputera generuje coraz większą ilość danych, które z kolei musimy gdzieś magazynować. 

Rozwój technologii spowodował, że płyty DVD wyparły archaiczne już dyskietki. Dyski zewnętrzne natomiast odprowadzają do lamusa nośniki DVD. Dzieje się tak dlatego, że stosunkowo niewielki dysk zewnętrzny pomieści dużo więcej danych niż kilkadziesiąt płyt. Co więcej, transfer danych jest o wiele szybszy. 

Warto pamiętać, że dysk zewnętrzny służy nie tylko do przechowywania danych, ale także do ich transferu między urządzeniami. Dlatego właśnie wybór odpowiedniego dysku jest bardzo ważny. 

SSD czy HDD? 

Na rynku dostępne są dwa rodzaje dysków: klasyczne dyski HDD, oraz szybsze i bezpieczniejsze dyski SSD. 

Te pierwsze to odpowiedni wybór dla tych, dla których podstawowym kryterium wyboru jest cena. Dyski HDD oferują naprawdę dużo pamięci za stosunkowo niewielką kwotę. Świetnie sprawdzą się więc do przechowywania takich danych, jak zdjęcia, filmy czy gry. Należy jednak pamiętać, że są to urządzenia, które nie zachwycają prędkością. Dyski HDD są też bardzo narażone na niewielkie nawet wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne, które mogą doprowadzić do nieodwracalnej utraty zapisanych na nich danych. Dlatego jest to wybór odpowiedni w przypadku, gdy nie musimy zbyt wiele podróżować z naszym dyskiem. 

Jeżeli natomiast często zmuszeni jesteśmy transferować dane między różnymi urządzeniami, lepiej postawić na nowoczesne, szybkie i bezpieczne dyski SSD. Ich konstrukcja nie zawiera elementów ruchomych, sprawiając, że są one niemal całkowicie odporne na wstrząsy i delikatne upadki. Ponadto działają zdecydowanie szybciej, ciszej i oszczędniej. Ich wadą jest jednak wciąż stosunkowo wysoka cena w proporcji do pojemności. 

Wybierając więc najodpowiedniejszy dysk zewnętrzny, należy odpowiedzieć sobie na pytanie: do jakich celów będę użytkował to akcesorium? 

Dysk zewnętrzny – na co zwrócić uwagę? 

Jednym z ważniejszych elementów przy wyborze dysku zewnętrznego jest jego waga i rozmiar. Mniejsze i lżejsze dyski to lepszy wybór, jeśli często musimy przenosić dane. Większe, 3,5-calowe dyski, często wymagają dodatkowego zasilania i są mniej mobilne. Lepiej więc sprawdzą się jako dodatkowy magazyn dla naszych plików. 

Kolejnym aspektem jest pojemność. Najmniejsze dyski zewnętrzne posiadają około 250 GB przestrzeni dyskowej. Kupując tego rodzaju sprzęt, warto jednak myśleć przyszłościowo i wybrać model o większej pojemności. 

Jeżeli zależy nam na maksymalnym bezpieczeństwie naszych plików, warto zwrócić też uwagę na to, czy wybrany dysk posiada dodatkowe zabezpieczenia, np. w postaci szyfrowania danych czy automatycznego zapisu kopii zapasowych. 

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • 20220704_141817.jpg
 • 20220704_141829.jpg
 • MGozdowska.jpg
 • JPietrzak.jpg
 • lupinski.png
 • brzezinska.png
 • 20220705_134354.jpg
 • 20220704_165108.jpg
 • bienkowsak.png

Hals
Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE