G24

 • baner green horizon 2 1000x300 

 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • 600x200 
czwartek, 20 maja 2021 23:41

Świerzb uszny u kota - jakie są objawy i jak wygląda leczenie?

Jedną z przypadłości, która nierzadko pojawia się u kotów, jest świerzb uszny wywołany przez roztocza. Jak się okazuje, dotyczy zarówno bezdomnych zwierząt, jak i tych zadbanych mieszkających w domach. Chociaż leczenie nie jest zbyt skomplikowane, to jednak wymaga wykonywania regularnych zabiegów.

Mimo największych starań, aby zadbać o zdrowie i higienę swojego kociego przyjaciela, może zdarzyć się, że zarazi się świerzbowcem usznych. Najczęściej dotyczy to zwierząt, które zostały dopiero co przywiezione do domu lub regularnie spędzających czas na dworze. Objawy są dość charakterystyczne i szybko zauważalne, dzięki czemu trudno je przeoczyć. Pozwala to szybko wprowadzić odpowiednie leczenie, co zwykle przynosi szybkie rezultaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, jak wygląda świerzb uszny u kota, możesz skorzystać z tej witryny: https://www.dbamyozdrowiepsowikotow.pl/czeste-choroby/kot/swierzb-uszny/.

Jak rozpoznać świerzb uszny u kota?

Świerzbowiec uszny to pasożyt zaliczany do grupy roztoczy. Zwykle bytuje na powierzchni skóry w małżowinie, zewnętrznym przewodzie słuchowym czy też jego okolicach. Żywi się złuszczonym naskórkiem, co powoduje dość charakterystyczne objawy. Zalicza się do nich między innymi bolesność oraz uciążliwe swędzenie, przez co zwierzak większość czasu drapie ucho. W konsekwencji może to skutkować obecnością strupów i ran w obrębie zainfekowanego miejsca.

W niektórych przypadkach u kotów cierpiących na świerzb uszny pojawia się brązowa wydzielina czy też oklapnięte uszy. Widząc, jakikolwiek z wymienionych objawów warto być czujnym i jak najszybciej zasięgnąć porady u weterynarza. W ten sposób możesz bardzo szybko pozbyć się dolegliwości i tym samym zapewnić ulgę swojemu pupilowi. Wystarczy jedynie wykonywać przez określony czas systematyczne zabiegi przy pomocy przepisanego preparatu, aby całkowicie zlikwidować pasożyta. W przypadku posiadania zwierząt, które miały do czynienia z nosicielem, należy też profilaktycznie zastosować u nich leczenie.

Jakie leczenie podjąć w przypadku świerzbu usznego u kota?

W pierwszej kolejności należy się udać do lekarza weterynarii, aby pobrać zeskrobinę skórną do analizy i wykonać badanie otoskopowe. Pod żadnym pozorem nie powinno się stosować żadnych środków na własną rękę bez dokładnego rozpoznania schorzenia. W przypadku stwierdzenia świerzbu usznego konieczne będzie odpowiednie leczenie. Zaczyna się od starannego wyczyszczenia uszu z wszelkich wydzielin i zastosowanie maści lub specjalnych kropli do uszu.

W wielu przypadkach przepisany preparat roztoczobójczy łączony jest ze specjalnymi preparat spot-on, które są aplikowane na kark oraz środkami przeciwświądowymi. Pełne leczenie trwa zwykle od 2 do 6 tygodni, co w dużej mierze zależy od stopnia nasilenia dolegliwości. Jeśli dodatkowo powstanie zapalenie, trzeba wprowadzić też antybiotykoterapię. Warto pamiętać, że odpowiednia profilaktyka może skutecznie uchronić przed pasożytami. W tym celu wystarczy ograniczyć kontakt kota z innymi wolno żyjącymi kotami. Koniecznie trzeba też dokładnie czyścić kuwetę, legowisko i wszystkie akcesoria stosowane do pielęgnacji.

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • brzezinska.png
 • 20220705_134354.jpg
 • 20220704_141817.jpg
 • 20220704_141829.jpg
 • JPietrzak.jpg
 • MGozdowska.jpg
 • 20220704_165108.jpg
 • lupinski.png
 • bienkowsak.png

Geodezja
Hals

NAJNOWSZE KOMENTARZE