G24

 • baner green horizon 2 1000x300 

 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • 600x200 
sobota, 22 maja 2021 13:17

Przedawnienie pożyczki - kiedy następuje?

Obowiązujące przepisy regulują wiele kwestii życia społecznego, w tym również finansowych. Ściśle określone procedury dotyczą m.in. pożyczek, które mogą ulegać przedawnieniu. Na jakich warunkach i po jakim czasie? Tego dowiesz się z artykułu wyjaśniającego ten aspekt.

Czym jest przedawnienia długu?

Grzywny, mandaty, kary umowne, a także pożyczki mogą się przedawniać, jednak nie dzieje się to automatycznie i wymaga spełnienia określonych warunków. Samo przedawnienie należy natomiast rozumieć jako utratę przez wierzyciela prawa do roszczeń finansowych w stosunku do dłużnika. W praktyce będzie to oznaczać, że po przedawnieniu pożyczka po prostu przestaje obowiązywać. W teorii wydaje się to bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem dla pożyczkobiorców zwlekających ze spłatą. Czy jednak rzeczywiście przepisy dotyczące przedawnienia zadłużenia da się zastosować na własną korzyść?

Teoretycznie istnieje możliwość przedawnienia pożyczki po 3 latach od pierwotnego terminu spłaty ostatniej raty niezależnie od tego, w jakim momencie zobowiązanie przestało być spłacane. W praktyce okres ten trwa jednak dłużej, ponieważ uwzględnia się w nim wyłącznie pełne lata. Jeśli więc termin spłaty ostatniej raty przypada np. na 1 sierpnia 2021 r., przedawnienie będzie możliwe dopiero 1 stycznia 2025 r. To bardzo długo, a – co więcej – banki i mogą firmy, które oferują m.in. pożyczki ratalne na stronie https://sowafinansowa.pl/pozyczki-ratalne/, w każdej chwili przerwać bieg przedawnienia. W jaki sposób?

Przerwanie biegu przedawnienia

Zgodnie z przepisami, przedawnienie pożyczki wymaga upływu 3 pełnych lat od terminu spłaty ostatniej raty, jednak jego bieg można szybko zakończyć m.in. poprzez wszczęcie postępowania sądowego lub komorniczego. W momencie jego rozpoczęcia przedawnienie przestaje obowiązywać, podobnie jak po nawiązaniu kontaktu z dłużnikiem przez wierzyciela, np. w celu przypomnienia o zwrocie należności. Bieg przedawnienia przerywa też rozpoczęcie mediacji przez wierzyciela lub jego przedstawicieli prawnych.

Krótko mówiąc, mimo że w przepisach istnieje pojęcie przedawnienia roszczeń finansowych, w praktyce jest ono niespotykane w relacjach pomiędzy bankami i firmami pożyczkowymi a klientami. Nie ma co liczyć na to, że poważne instytucje „zapomną” o swoich pieniądzach i przez 3 lata w żaden sposób się one nie upomną. To po prostu niemożliwe w praktyce, dlatego w żadnym razie nie należy traktować przedawnienia jako sposobu na rozwiązanie problemów ze spłatą zobowiązania – tym bardziej że banki i firmy pożyczkowe przyznają sobie prawo do wypowiedzenia umowy.

Nie warto liczyć na przedawnienie pożyczki

Wypowiedzenie umowy polega na tym, że w razie niespłacenia raty przez klienta pożyczka przestaje obowiązywać, a cały dług musi zostać zwrócony. Co prawda w takim przypadku instytucje finansowe nie mają prawa do pobierania odsetek za przyszłe raty, ale konieczność szybkiego oddania znacznej kwoty pieniędzy przez klienta nie jest przeciw dla niego niczym komfortowym. Nie po to je pożyczał, żeby musieć szybko oddawać.

Podsumowując, nadzieja na przedawnienie jest nie tyle płonna, co wręcz naiwna i szkodliwa. Nie ma żadnych podstaw do tego, żeby liczyć na unieważnienie zobowiązania, więc po prostu nie należy doprowadzić do sytuacji, w której bierze się pod uwagę takie rozwiązanie. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że od niezapłaconych rat naliczane są odsetki, co podwyższa kwotę zobowiązania. Po więcej informacji na temat pożyczek i z myślą o porównaniu ich aktualnych ofert warto zajrzeć do serwisu sowafinansowa.pl.

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • 20220704_165108.jpg
 • bienkowsak.png
 • brzezinska.png
 • 20220704_141817.jpg
 • lupinski.png
 • MGozdowska.jpg
 • 20220704_141829.jpg
 • 20220705_134354.jpg
 • JPietrzak.jpg

Hals
Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE