G24

 • smyk

   

 • rowery
 • gostynin24 1000x300

   

 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • dekra
   
 • softnet
   
 • 600x200

   

piątek, 11 czerwca 2021 13:00

Czyszczenie BIKu – czy da się wykreślić negatywne wpisy w historii kredytowej?

Negatywna historia kredytowa stanowi poważne obciążenie dla każdego, kto jest zainteresowany pożyczką lub kredytem. Czy jednak można ją poprawić? Dowiedz się więcej na ten temat i rozwiej swoje wątpliwości.

Znaczenie historii zadłużenie w BIK

Biura informacji kredytowej, w skrócie zwane BIK, to instytucje odpowiedzialne za gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie danych dotyczących zobowiązań spłacanych przez kredytobiorców i pożyczkobiorców. Instytucje finansowe posługują się informacjami znajdującymi się w zasobach BIK-ów w celu weryfikacji historii kredytowej potencjalnego klienta. To jeden z najważniejszych aspektów uwzględnianych w celu oceny jego wiarygodności, od którego w dużej mierze zależy akceptacja lub odrzucenie przez bank bądź firmę parabankową wniosku o udzielenie kredytu albo pożyczki.

Jeżeli przy podpisywaniu umowy kredytowej lub pożyczkowej klient wyraził zgodę na przetwarzanie danych w celu udostępnienia ich w BIK, po spłaceniu zobowiązania lub w razie braku spłaty przez dłuższy czas informacje na ten temat zostaną wprowadzone do bazy kredytobiorców. Pozytywnie wpisy dotyczące bezproblemowo zwróconego zadłużenia sprawiają, że kolejne kredyty i pożyczki online stają się łatwiej osiągalne, a negatywne, które są efektem niespłacanych przez co najmniej 60 dni rat, utrudniają do nich dostęp.

Usunięcie wpisów możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach

Zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje są wprowadzane do BIK w sposób automatyczny, o ile tylko klient wyraził na to zgodę. Krótko mówiąc, nie da się w żaden sposób sterować wpisami w bazach kredytobiorców i odnosi się to również do usunięcia negatywnych wpisów. Nie istnieje oficjalny mechanizm, który pozwala na „czyszczenie BIK”, jednak pod pewnymi warunkami można się skutecznie starać o wykreślenie informacji o przeterminowanych zaległościach.

Pierwszym, najważniejszemu krokiem do skutecznego wyczyszczenia historii kredytowej jest uregulowanie zaległych zobowiązań. Zakładając, że udało Ci się to zrobić, niestety konieczne jest odczekanie aż 5 lat od tego momentu lub wysłanie prośby o usunięcie wpisu do instytucji finansowej, w której zadłużenie zostało zaciągnięte. Co ciekawe, w przypadku zaległych zobowiązań nie istnieje możliwość cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu udostępnienia ich w BIK, podczas gdy takie rozwiązanie wchodzi w grę przy pozytywnych wpisach. Nikt z niego jednak nie korzysta, bo usuwanie informacji o dobrej historii kredytowej nie ma sensu.

Usługi „czyszczenia BIK”

Mimo że w praktyce tzw. czyszczenie BIK nie jest możliwe poza wyjątkowymi sytuacjami, jak nieprawdziwy wpis lub zbyt szybkie umieszczenie informacji o niespłaconym zobowiązaniu, istnieją firmy, które reklamują się właśnie świadczeniem tego rodzaju usługi. Czy warto z niej korzystać? Jak można się domyślać, zupełnie nie – to wyłącznie naciąganie na pieniądze osób nieświadomych, jak w istocie działają biura informacji kredytowej.

Zdecydowanie warto mieć pozytywną historię zadłużenia, ale jeśli już w BIK-u pojawiły się negatywne informacje na temat problemów ze spłatą pożyczki czy kredytu, ich wykreślenie jest możliwe wyłącznie po uregulowaniu zobowiązania i usunięciu ich przez instytucję, w której dług był spłacany. Wszystkie inne rozwiązania są nieskuteczne, dlatego nie należy za płacić za usługi firm oferujących „czyszczenie BIK”. Zdecydowanie warto natomiast terminowo spłacać wszystkie raty i cieszyć się dobrą wiarygodnością finansową wśród banków i firm pożyczkowych.

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • kazmierczak.png
 • zarzycka.png
 • kedzierski.png
 • stuldych.png
 • wilamowski.png

Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE