G24

 • baner green horizon 2 1000x300 

 • SSP BOM baner1000x300 v1
   
 • Baner internetowy 1000x300 
 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • BANER 16.06
   
 • 600x200 
wtorek, 13 lipca 2021 22:01

Cena OC a marka i model auta. Które samochody są drogie w ubezpieczeniu i dlaczego?

Kalkulując składkę ubezpieczeniową OC, towarzystwa biorą pod uwagę rozmaite czynniki. Wśród nich znajduje się m.in. marka i model auta, dla którego polisa ma zostać wykupiona. W poniższym artykule wyjaśniamy, w jakim stopniu wpływają one na cenę obowiązkowej polisy i które marki są najtańsze w ubezpieczeniu.

BMW najdroższe w ubezpieczeniu

Mimo że zakres ochrony gwarantowany przez OC jest zawsze identyczny dla wszystkich kierowców, to składka może być bardzo różna. Zależy ona od wielu czynników odnoszących się zarówno do pojazdu, jak i jego właściciela. Jednym z kluczowych parametrów dotyczących samochodu jest jego marka i model – w zależności od tego, od jakiego producenta pochodzi dany egzemplarza, można zapłacić odmienną cenę OC. Jak to wygląda w praktyce?

Jak pokazują statystyki internetowej porównywarki ubezpieczeniowej Rankomat.pl, najdroższe OC czeka na właścicieli aut marki BMW. Właściciele pojazdów producenta z Monachium płacą średnio za ubezpieczenie 853 zł – to zdecydowanie najwięcej, o czym świadczy fakt, że druga pod tym względem marka, czyli Alfa Romeo, osiąga wartość 753 zł. Z kolei właściciele samochodów Audi i Mercedes płacą za OC przeciętnie 745 zł, podczas gdy Volvo – 733 zł. Stawkę aut, dla który ubezpieczenie kosztuje średnio więcej niż 700 zł, zamyka Honda z kwotą 704 zł.

Najtańsze OC dla właścicieli Dacii

Na drugim końcu tabeli znajdują się marki, których właściciele mogą cieszyć się przeciętnie najniższymi stawkami. Aby zmniejszyć składkę i nie przepłacać za obowiązkowe OC, warto kupić auto marki Dacia, ponieważ jego ubezpieczenie kosztuje średnio 561 zł, czyli prawie o 35% mniej niż w przypadku BMW! To naprawdę duża różnica. Tanie polisy są dostępne również dla właścicieli samochodów marek Suzuki (średnio 573 zł), Kia (595 zł), Daewoo (601 zł) czy Hyundai (607 zł). Jeżeli chcesz poznać więcej porad i informacji na temat możliwości uzyskania taniego OC, przeczytaj artykuł dostępny pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/najtansze-oc/.

Dlaczego akurat, BMW, Alfa Romeo, Audi i Mercedes znajdują się na czole tabeli, a ich właściciele płacą najwięcej za OC? Decyduje o tym poziom ryzyka ubezpieczeniowego, które towarzystwa oceniają na podstawie danych dotyczących wypadków, kolizji i stłuczek. Statystyki pokazują, że udział kierowców właśnie tych aut wśród sprawców zdarzeń drogowych jest szczególnie wysoki, dlatego zostają oni obarczeni ponadprzeciętnymi składkami. I przeciwnie – kierowcy Dacii, Suzuki, Kii, Daewoo czy Hyundai statystycznie powodują najmniej stłuczek, kolizji i wypadków, dlatego średnio płacą za OC najmniej.

Model auta a składa ubezpieczeniowa

Przy wyliczeniu towarzystwa uwzględniają jednak nie tylko dane statystyczne dotyczące szkodowości, ale często również profil klienta. Jeżeli widzą, że mają do czynienia z kierowcą, którego kwalifikują do kategorii sportowych, może on spodziewać się podwyższonej składki. A właśnie fakt posiadania auta BMW, Audi, Alfa Romeo czy Mercedesa jest jednym z istotnych wskaźników świadczących o tym, że kierowcę można zaliczyć do grona sportowych, czyli potencjalnie ryzykownych klientów.

Znaczenie ma także sam model, ponieważ jego wybór wpływa na pojemność silnika, która jest jednym z kluczowych czynników kształtujących cenę OC. Krótko mówiąc, właściciele aut z dużymi jednostkami napędowymi płacą za polisę więcej niż w przypadku samochodów z małym silnikiem. Warto o tym wszystkim pamiętać, nie chcąc przepłacać za obowiązkowe ubezpieczenie. Tak czy inaczej trzeba je bowiem wykupić, tym bardziej że obecnie nie potrzeba nawet kontroli drogowej w celu nałożenia kary za brak OC, o czym więcej przeczytasz na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ufg-coraz-skuteczniejsze-unikniesz-kary-brak-oc/.

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Komentarze  

+1 # Maciej 2021-07-21
"A właśnie fakt posiadania auta BMW, Audi, Alfa Romeo czy Mercedesa jest jednym z istotnych wskaźników świadczących o tym, że kierowcę można zaliczyć do grona sportowych, czyli potencjalnie ryzykownych klientów." Może warto uwzględnić fakt, iż są to auta marki "premium" i koszt utrzymania tychże pojazdów znacznie przewyższa koszty utrzymania np. Dacii... Te auta są znacznie droższe stąd i wyższa składka ubezpieczenia OC czy AC. Dla przykładu proszę porównać koszt wymiany np oleju w Dacii oraz w AUDI czy Mercedesie w warunkach ASO. Pozdrawiam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • MTarka.jpg
 • MStolinski.jpg
 • ZWrzesiski.jpg