G24

 • baner green horizon 2 1000x300 

 • Bajka
 • K2
 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • 600x200 
 • stihl
poniedziałek, 02 sierpnia 2021 23:10

Jak działa Microsoft Teams i w czym może się przydać?

Microsoft Teams, wchodzący w skład Microsoft 365, to jedna z najczęściej pobieranych w 2020 roku aplikacji umożliwiających kontakt z innymi użytkownikami.

Z powodu pandemii COVID-19 oraz wynikającej z niej konieczności przystosowania się do zupełnie nowej, wirtualnej rzeczywistości Microsoft Teams na dobre zagościł w smartfonach i komputerach ludzi niemal w każdym wieku. Usługa ta znacznie ułatwiła codzienne funkcjonowanie milionom osób na całym świecie, stała się jednocześnie miejscem pracy, edukacji, a nawet spotkań towarzyskich, które przez pandemiczne obostrzenia zostały znacznie ograniczone.

Jak działa Microsoft Teams?

Microsoft Teams jest jedną z usług oferowanych w ramach pakietu Microsoft 365. Po utworzeniu bezpłatnego konta użytkownik ma możliwość korzystania z niej za pośrednictwem przeglądarki lub pobrania specjalnej aplikacji na swój komputer bądź urządzenie przenośne. W obu przypadkach dostępny jest szereg przydatnych opcji, spośród których podstawową i najczęściej wykorzystywaną jest organizowanie spotkań w czasie rzeczywistym. Aktywny udział może w nich brać nieograniczona liczna uczestników, każdy z nich może w dowolnym momencie zabierać głos lub wyrażać opinie za pomocą zestawu gotowych, graficznych reakcji (takich jak serduszko bądź uniesiony w górę kciuk). Microsoft Teams oferuje również tryb Razem oraz widok dużej galerii, dzięki czemu wszyscy członkowie spotkania mogą widzieć się nawzajem, tak jak miałoby to miejsce w sytuacji rzeczywistej. Poza spotkaniami możliwe jest również dzwonienie do jednego, wybranego użytkownika bądź całej grupy, a także prowadzenie rozmów tekstowych za pośrednictwem czatu.

Microsoft Teams umożliwia założenie zespołu o dowolnej nazwie, do którego można dodać wybranych członków (lub mogą się oni do niego zapisywać sami poprzez zgłoszenie chęci dołączenia do zespołu). W jego obrębie możliwe jest wymienianie wiadomości tekstowych na ogólnodostępnym czacie, organizowanie spotkań w czasie rzeczywistym, a także tworzenie mniejszych podgrup, zwanych pokojami, do których losowo dodana zostaje określona liczba użytkowników (jest to szczególnie przydatne podczas prac zespołowych lub burzy mózgów).

Microsoft Teams w pracy

Wiele miejsc pracy podczas najbardziej niebezpiecznego, pandemicznego okresu zdecydowało się zrezygnować z pracy stacjonarnej na rzecz tej zdalnej, za pośrednictwem takich platform, jak choćby Zoom, Google Meet czy właśnie Microsoft Teams. Umożliwiają one organizowanie spotkań w czasie rzeczywistym - np. zebrań, dyskusji - ale też dzwonienie do wybranego współpracownika czy pisanie prywatnych wiadomości. Za ich pośrednictwem pracownicy mogą być w stałym kontakcie z przełożonym oraz mają możliwość wykonywania swojej pracy w dowolnym miejscu, bez uszczerbku dla jej rezultatów.

W niektórych organizacjach zdalna forma pracy okazała się na tyle wygodna i efektywna, że postanowiono nie rezygnować z niej nawet po zniesieniu pandemicznych obostrzeń. Część dyskusji czy spotkań może być bowiem śmiało przeprowadzana w ten sposób i nie ma to negatywnego wpływu na jej poziom ani rezultaty, a ponadto stanowi znaczne ułatwienie dla pracowników, których transport do miejsca pracy jest czasochłonny i uciążliwy.

Szkoła XXI wieku

Pandemiczna rzeczywistość sprawiła, że przez długie miesiące niemożliwe było prowadzenie zajęć stacjonarnych nie tylko w szkołach, ale przede wszystkim na uczelniach wyższych. Z pomocą przyszła między innymi funkcja Microsoft Teams, gdzie każda grupa zajęciowa może posiadać swój własny zespół, a w jego obrębie prowadzący lub nauczyciel może prowadzić zajęcia w czasie rzeczywistym. Możliwe są również zajęcia asynchroniczne, co w praktyce oznacza przekazanie uczniom bądź studentom materiałów niezbędnych do opanowania konkretnego tematu, z którymi muszą oni zapoznać się samodzielnie.

Rok 2020 w większości szkół oraz na większości wiodących uczelni wyższych upłynął właśnie pod znakiem edukacji zdalnej. Najnowsze zdobycze technologii pozwoliły jednak na wykorzystanie tego czasu w możliwie najbardziej produktywny sposób, a więc prowadzenie lekcji, zajęć, wykładów, warsztatów, dyskusji czy prezentacji w formie zdalnej. Wykładowcy uczelni wyższych rozważają nawet wprowadzenie części z tych rozwiązań na stałe - wykłady w formie zdalnej byłyby bowiem ogromnym ułatwieniem nie tylko dla studentów, ale także dla nich samych.

Więcej informacji znajdziecie na: https://leadership-center.pl/blog/microsoft-teams/

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • musial.jpg
 • brylinska.jpg