G24

 • baner green horizon 2 1000x300 

 • SSP BOM baner1000x300 v1
   
 • Baner internetowy 1000x300 
 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • BANER 16.06
   
 • 600x200 
czwartek, 09 grudnia 2021 10:22

W jaki sposób można walczyć z egzemą i czy jest uleczalna?

Egzema objawia się stanem zapalnym wierzchniej warstwy skóry. Zmiany mają charakter przewlekły. Niestety ta choroba może sprawiać duży dyskomfort, ze względu na to, że skóra jest sucha, piekąca oraz swędzi. Obecnie jest to dość powszechne schorzenie i najczęściej dotyczy dłoni, choć może występować również na innych częściach ciała. Egzema może przybierać wiele postaci, dlatego czasem ciężko ją zdiagnozować. Jak najlepiej radzić sobie z tą chorobą oraz czy da się ją całkowicie wyeliminować?

Egzema - czym jest?

Egzema dotyczy różnych zmian skórnych. Ich objawem jest stan zapalny. Podłoże tej choroby najczęściej, choć nie zawsze, jest alergiczne. Czasem zmiany mogą pojawić się już po jednorazowym kontakcie z alergenem bądź też inną substancją podrażniającą. Niestety to schorzenie ma charakter przewlekły, co sprawia, że objawy mogą nagle się nasilić. Zazwyczaj są one naprawdę nieprzyjemne - problemy skórne mogą prowadzić do pogorszenia stanu psychicznego. Tak naprawdę przyczyna egzemy nie jest znana, jednak dzieli się ją na dwa typy - endogenny, wskazujący na predyspozycje genetyczne, a także egzogenny, czyli wynikający z zetknięcia z daną substancją, np. znajdującą się w kosmetyku czy żywności.

Jak leczyć egzemę?

Najważniejsze w wypadku egzemy jest ustalenie, co wywołuje zmiany. Wtedy należy unikać danej substancji. Może znajdować się ona w kosmetyku, lecz alergenami często są również produkty spożywcze. Zwykle stosuje się też leczenie miejscowe, czyli preparaty na bazie kortykosteroidów. Występują one jako kremy lub maści. Aby poradzić sobie ze świądem, warto sięgnąć po leki przeciwhistaminowe. Jak łatwo się domyślić, skóra z egzemą musi być odpowiednio pielęgnowana. Nie należy narażać jej na niskie ani wysokie temperatury, dlatego długie kąpiele w gorącej wodzie mogą nie być dobrym pomyłem. Zawsze po kontakcie z wodą należy skórę dobrze nawilżyć. Kosmetyki muszą być bardzo uważnie dobrane - najlepiej wybierać hipoalergiczne, które nie mają w składzie drażniących substancji. Egzema jest chorobą bardzo trudną do całkowitego wyleczenia, ponieważ ma różne przyczyny. Da się jednak z powodzeniem leczyć objawy, co może sprawić, że zmiany znaczącą się zmniejszą bądź nawet całkowicie znikną. 

Egzema - czy dieta ma znaczenie?

Zazwyczaj istnieje spora korelacja między skórą a dietą. Egzemę również można pogorszyć lub zaleczyć dietą. Oczywiście nie należy jeść produktów, na które reagujemy alergicznie, jednak to nie wszystko. Warto jest odżywiać się zdrowo oraz dostarczać organizmowi wszelkich niezbędnych składników - wpłynie to na poprawienie ogólnej kondycji skóry. Pomocne mogą okazać się kwasy omega-3. Znajdziemy je w olejach, takich jak wiesiołkowy czy lniany, a także w siemieniu lnianym. Warto też jeść orzechy oraz ryby. Na skórę niezaprzeczalnie zbawienny wpływ mają witaminy A i E. Znajdują się w pieczywie pełnoziarnistym, jajach, warzywach i orzechach. Walcząc z egzemą, warto również wzmocnić układ immunologiczny, przyjmując probiotyki. Bezwzględnie powinniśmy też wypijać dziennie co najmniej 2 litry wody.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://www.febumed.com.pl/pol_m_Sklep_Atopowe-Zapalenie-Skory-AZS-Egzema-273.html

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • MTarka.jpg
 • ZWrzesiski.jpg
 • MStolinski.jpg