G24

 • baner green horizon 2 1000x300 

 • SSP BOM baner1000x300 v2
   
 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • BANER 16.06
   
 • 600x200 
piątek, 17 grudnia 2021 21:38

Salon połączony z kuchnią w modelu otwartym - dlaczego dobre rozwiązanie?

Dom z otwartą, połączoną z salonem kuchnią, jest - to zdanie wielu - bardziej funkcjonalny, przestronny, przytulny, a nawet wygląda na bardziej gościnny. Kuchnia w modelu otwartym to zapewne dobry pomysł. Uzasadnimy to twierdzenie na wiele różnych sposobów - czy już dziś nie zechcieliby Państwo zamówić projektu domu z otwartą kuchnią?

Model otwarty, czyli łączymy salon z kuchnią - na czym to polega?

Salon jest miejscem odpoczynku i życia rodzinnego, ale - choć w kuchniach przygotowuje się posiłki, a więc kuchnia ma również tę utylitarną funkcję - kuchnia dla wielu z nas stanowi dopiero centralny punkt domu, gdzie dzieją się najważniejsze sprawy. Dlaczego by więc nie sprzęgnąć podobieństw użytkowych w jedno pomieszczenie i nie utworzyć tzw. modelu otwartego, w którym kuchnia niejako należy do salonu i go dopełnia?

Anektowanie kuchni do salonu wcale nie musi wiązać się z nudną przestrzenią na kanwie kwadratu. Obie strefy mogą istnieć jako połączone ze sobą na sposoby zgoła niesymetryczne. Salon może zawierać dodatkowe wnęki, a kuchnia mieścić się tuż za rogiem salonu, choć nie zostanie odgrodzona żadną przeszkodą. W modelu otwartym powinniśmy też myśleć o stylizacjach wnętrza takich, aby salon z kuchnią albo się dopełniały, albo stanowiły kontrast, ale o obu strefach należy myśleć łącznie. Kuchnia jako miejsce, to również kuchnia jako sztuka kulinarna - niektórzy obawiają się, że przygotowywanie potraw będzie wydzielać zapach roznoszący się po całym domu, innym wręcz się to podoba, ale prawda jest taka, że salon wcale nie musi przyjmować zapachów kuchennych, ponieważ łatwo jest zainstalować systemy wentylacji.

Projekty domów z otwartą kuchnią - Domowe Klimaty

Najlepsze projekty domów z kuchnią otwartą znajdziesz na domoweklimaty.pl - to bez wątpienia jedna z tych pracowni architektonicznych, z którymi należy się liczyć, ponieważ zawsze dostarcza wyłącznie sprawdzone i po prostu przepiękne rozwiązania. Tak jest też w przypadku domów, w których salon i kuchnia są połączone.

Warto przejrzeć np. takie projekty domów jak 4 Pory Roku, gdzie pomieszczenie kuchenne i salon zyskały dodatkowe wnęki, albo - aby wybrać inny dobry przykład - Akord 9, gdzie kuchnia wprawdzie jest zespolona ściśle z salonem, ale zachowuje wyraźnie swoją odrębność.

Kuchnia i salon - dwie strefy czy jedna?

W modelu otwartym istnieją co najmniej dwie możliwości podejścia do zagadnienia, czy mamy do czynienia z jednym pomieszczeniem, czy też z dwoma. Ponieważ do kuchni z salonu nie prowadzą drzwi, więc formalnie jest to jedna przestrzeń. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby w połączonych strefach zaznaczyć i wyróżnić ich odrębność. Mimo, iż faktycznie to jedna strefa, to stylizacja np. przez nadanie podłodze innego charakteru w kuchni, innego w salonie, albo przerwanie przestrzeni linią barku, albo też kolor ścian lub oświetlenie odmienne dla obu stref - to wszystko może sprawić, że zarówno kuchnia jak i salon zachowają swoją odrębność, choć nadal przecież pozostaną przestrzenią połączoną. Jej jednolitość lub też heterogeniczność, zależą wyłącznie od nas i naszych pomysłów architektonicznych dla wnętrza.

Otwarty model domu - inspiracje

O połączeniu kuchni z salonem bardzo ciekawie pisze się tutaj: cik.sos.pl. Pamiętajmy tylko, że o domu zaplanowanym z salonem i kuchnią otwartymi, powinniśmy myśleć już w fazie projektowej. Nie wszystkie wnętrza można potem przystosować do tego sprytnego zabiegu - połączenia salonu z kuchnią.

 

1pp

 

2pp

 

3pp

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • 20220628_191020.jpg
 • MStolinski.jpg
 • 20220628_124759.jpg
 • WNowogorski.jpg
 • JPietrzak.jpg
 • MStaniszewska.jpg

Hals
Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE