G24

 • baner green horizon 2 1000x300

   

 • dekra1
   
 • fenzo
   
 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • stihl
   

sylwester

sobota, 18 grudnia 2021 16:05

Gostyniński wątek astrofotograficzny #7 – odległe galaktyki w Gwiazdozbiorze Canes Venatici

Jakiś czas temu skierowałem swój teleskop w kierunku Canes Venatici - Gwiazdozbioru Psów Gończych. Te okolice nieba oferują sporą ilość ciekawie ułożonych galaktyk – tych odległych od nas o kilkadziesiąt milionów lat świetlnych aż do takich do których odległość możemy liczyć w miliardach lat świetlnych. Istny trójwymiar, który chciałem zobrazować na jednej dwuwymiarowej fotografii.

Co sądzicie o tego typu kadrach?

Patrzymy dokładnie w okolice Galaktyki M106. Wszędzie, gdzie okiem sięgnąć galaktyki! Te bliskie i te bardzo, bardzo dalekie przypominające "kłaczki" w tle. Najlepiej oglądać to zdjęcie w skali 100%... Pamiętajmy, że galaktyki to miejsca w przestrzeni, które są kosmicznymi wyspami – ewoluują, rosną, gromadzą co raz to większą ilość kosmicznego pyłu i gazów, tworzą mgławice, gwiazdy – te z kolei dają istnienie planetom a planety?... no właśnie... sami jesteśmy przykładem życia, które zrodziło się i ewoluuje nie gdzie indziej tylko na planecie.

Teraz trzymajcie się mocno, przytoczę kilka liczb. Według obecnej wiedzy szacuje się, że w widzialnym Wszechświecie znajduje się około 350 miliardów dużych galaktyk oraz 3,5 biliona galaktyk karłowatych... Każda z nich z setkami miliardów gwiazd podobnych do naszego Słońca a wokół nich młode, stare lub dopiero powstające układy planetarne. Czy da się policzyć ile może być we Wszechświecie podobnych miejsc do tego gdzie żyjemy i mieszkamy...?

Poniżej podaję dane kilku galaktyk, które dałem radę zidentyfikować na tym konkretnym swoim zdjęciu. W kadrze jest ich dużo więcej, ale podaję dane tylko tych najbliżej położonych. Wszystkie odległości w milionach lat świetlnych (Mly):
Największa na zdjęciu, po lewej stronie kadru - Galaktyka M106 - 23Mly,
NGC4248 - 24Mly,
NGC4217 - 82Mly,
NGC4231oraz NGC4232 będące w trakcie kolizji - 355Mly,
NGC4226 - 397Mly.

(literowe oznaczenia galaktyk: M - katalog Messiera, NGC – New General Catalogue)

Zdjęcie wykonałem 06 czerwca 2021 na wyjazdowej sesji astrofotograficznej w miejscowości Tończa. W Tończy (w porównaniu do Gostynina) niebo jest zdecydowanie mniej zanieczyszczone światłem i pozwala na lepsze wyłuskiwanie odległych, ciemnych galaktyk.

Prezentowane zdjęcie zdjęcie zdobi miesiąc maj w kalendarzu astronomicznym na rok 2022 wydanym przez Kanał You Tube AstroLife. Mateusz Kalisz – twórca AstroLife zwrócił się do mnie z zapytaniem, czy nie zechciałbym użyczyć swojej fotografii grupy galaktyk M106 do publikacji w kalendarzu – zgodziłem się :) Dziękuję Mateusz – to dla mnie spore wyróżnienie - znaleźć się w jednym projekcie z fotografiami innych mniej lub bardziej znanych polskich astrofotografów, wśród których znajduje się również zdjęcie autorstwa Łukasza Sujki :) Tego Pana chyba nie trzeba przedstawiać :)

 

Wesołych Świąt, z głową w gwiazdach, dobrej pogody do obserwacji! ;)

 

Tomasz Balcerzak, www.balcerzak.info

 

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • 20221124_140155.jpg
 • 20221124_121554.jpg
 • 20221126_114324.jpg
 • JNowacki.jpg
 • SKrawczynski.jpg
 • JMajer.jpg

Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE