G24

 • baner green horizon 2 1000x300

   

 • dekra1
   
 • fenzo
   
 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • stihl
   

sylwester

wtorek, 28 grudnia 2021 23:20

Jakich specjalistów szukają pracodawcy w Warszawie? Sprawdź!

Warszawski rynek pracy jest bardzo specyficzny. Tu dynamicznie rozwijają się branże IT, finansowa i sektor usług dla biznesu. Tu też potrzeba wielu pracowników do szeroko pojętej obsługi mieszkańców. Wniosek? Zapotrzebowanie na pracowników o różnorodnych kwalifikacjach jest tak duże, że każdy może znaleźć tu pracę.

Dlaczego Warszawa jest atrakcyjna dla inwestorów?

Warszawa jest miastem stołecznym i fakt ten tłumaczy w zasadzie wszystko. O ile jeszcze polscy inwestorzy mają świadomość istnienia innych dużych ośrodków w Polsce – Poznania, Krakowa, Katowic, Gdańska, Wrocławia czy Lublina, to w świadomości przeciętnego inwestora z zagranicy istnieje Warszawa i długo, długo nic. Dlatego firmy, które po raz pierwszy chcą zaistnieć na rynku polskim, właśnie Warszawę wybierają na swoją siedzibę. W efekcie w stolicy mamy duże nagromadzenie przedstawicieli sektora IT, branży finansowej, bankowej, ale też handlowej i usługowej. Widać to wyraźnie w ogłoszeniach o pracę w Warszawie (zobacz: https://www.gowork.pl/praca/warszawa;l), gdzie nie ma dominującej branży rekrutującej pracowników. Tu potrzeba zarówno wysokiej klasy fachowców, jak i pracowników średniego oraz niskiego szczebla.

W stolicy brakuje pracowników branży IT

Sektor IT obecnie rozwija się najszybciej, nie tylko w Warszawie. Jest bezpośrednio powiązany z bardzo chłonnym, jeśli chodzi o pracowników, sektorem nowych technologii. Poszukiwani są zwłaszcza programiści, testerzy, analitycy i administratorzy baz danych. W tej branży bardzo modne jest świadczenie pracy w sposób zdalny, co niewątpliwie wpływa na zainteresowanie ofertami pracy.

Deficyt księgowych, analityków i audytorów daje się we znaki warszawskim pracodawcom

Rynek finansowy w Warszawie także boryka się z brakami kadrowymi. Duża liczba firm poszukujących pracowników od wielu miesięcy nie może znaleźć fachowców. Brakuje przede wszystkim analityków finansowych z doświadczeniem, audytorów i samodzielnych księgowych. Poszukiwani są także doradcy podatkowi i kredytowi. Nie brak też ofert dla dyrektorów finansowych.

Branża gastronomiczna poszukuje kucharzy, kelnerów i… kierowców

Bardzo ciekawie przedstawia się sytuacja w branży gastronomicznej. Także w stolicy, gdzie rynek usług gastronomicznych ma się bardzo dobrze, nietrudno było zauważyć skutki pandemii. W związku z koniecznością czasowego zamrożenia działalności stacjonarnej z wielu restauracji, pubów i barów odeszli kucharze i kelnerzy. Nie wszyscy powrócili na swoje poprzednie stanowiska, część przekwalifikowała się i pracuje obecnie w zawodach mniej ryzykownych w związku z pandemią. W tej sytuacji pojawiło się wiele wakatów dla kucharzy, pomocników i kelnerów, a także kierowców z prawem jazdy kategorii B. Pandemia mocno rozwinęła rynek cateringowy, obecnie poszukuje się dostawców.

Boom na rynku budowalnym spowolniony przez braki kadrowe?

Można by przypuszczać, że w Warszawie brakuje miejsca na nowe inwestycje budowlane, jednak te pojawiają się niczym przysłowiowe grzyby po deszczu. Rynek nieruchomości przeżywa prawdziwą hossę, deweloperzy sprzedają mieszkania, które dopiero są w planach. Tak dobrze nie było od dawna. Niejakim cieniem na tym rynku kładzie się brak pracowników budowlanych. Częściowo zostało to spowodowane pandemią i odpływem pracowników z Ukrainy. Obecnie w stolicy poszukiwani są murarze, zbrojarze, betoniarze, cieśle, spawacze, stolarz, monterzy rusztowań, a także operatorzy maszyn budowlanych i kierownicy budów.

Rośnie liczba wakatów w przychodniach i szpitalach

Jeszcze kilka lat temu nikt nie przypuszczał, że w branży medycznej może pojawić się duża liczba wakatów. Szpitale dość dobrze radziły sobie z obsadzaniem stanowisk, a ich duża liczba w Warszawie i województwie gwarantowała dostęp do leczenia. Pandemia mocno zmieniła ten obraz i dziś niemal wszystkie szpitale wielkim głosem wołają o fachowców. Poszukiwani są przede wszystkim specjaliści, pielęgniarki i położne. W przychodniach brakuje pediatrów i internistów. Także gałąź ratunkowa zwraca uwagę na brak ratowników medycznych i kierowców karetek.

Nie ma dnia, żeby w stolicy nie brakowało sprzedawców

Warszawa niewątpliwie jest centrum krajowego handlu. Duża liczba sklepów i hurtowni to dziesiątki tysięcy miejsc pracy. Nieustanne rekrutacje prowadzą zwłaszcza sieci sklepów spożywczych, szczególnie dyskontowe. Brakuje też pracowników w butikach i sklepach przemysłowych. Zatrudnienie można znaleźć praktycznie w każdej galerii handlowej.

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • 20221124_140155.jpg
 • SKrawczynski.jpg
 • 20221128_144209.jpg
 • 20221124_121554.jpg
 • JMajer.jpg
 • 20221126_114324.jpg
 • JNowacki.jpg
 • AGarstka.jpg
 • zwierzchowska.jpg

Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE