G24

 • baner green horizon 2 1000x300 

 • Bajka
 • K2
 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • 600x200 
czwartek, 03 lutego 2022 11:07

Czym się różnią drzwi bezprzylgowe od przylgowych?

Za Tobą długie poszukiwania i oto jest — Twój wymarzony model drzwi. Ma idealny kolor, a jego stylistyka będzie idealnie dopełniać charakter wnętrza. Jednak to nie wszystko. Na tym etapie warto zastanowić się bowiem nad tym, jaki rodzaj drzwi będzie lepszy — przylgowy czy bezprzylgowy?

Modele drzwi różnią się wieloma parametrami. Jednym z niezwykle ważnych, choć często bagatelizowany, jest sposób budowy ich krawędzi oraz połączenia z ościeżnicą. Pod tym względem można wyróżnić dwa rodzaje, czyli drzwi bezprzylgowe oraz przylgowe. Te nazwy brzmią dla Ciebie obco? W takim razie koniecznie dowiedz się, co się za nimi kryje i zobacz, czym różnią się między sobą te modele. Dzięki temu wybierzesz drzwi idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.

Drzwi bezprzylgowe a przylgowe — różnice techniczne

Główną różnicą pomiędzy drzwiami przylgowymi a bezprzylgowymi jest przede wszystkim ich budowa, a mówiąc dokładniej – zawiasy. W przypadku tych pierwszych mamy do czynienia z zawiasami, które są w pełni widoczne po zamknięciu drzwi. Tym samym mają one wpływ nie tylko na sposób działania, ale i estetykę drzwi.

Drzwi bezprzylgowe nie mają przeważnie widocznych zawiasów. Ich konstrukcja tworzona jest bowiem zazwyczaj z myślą o minimalistycznym wykończeniu. Nie jest to jednak reguła, ponieważ na rynku dostępne są także modele z zewnętrznymi zawiasami.

Czy umiejscowienie zawiasów ma jakiekolwiek znaczenie, czy jest to jedynie kwestia estetyczna? Ma znaczenie —  i to całkiem spore. Różnica widoczna jest przede wszystkim przy montażu drzwi oraz ewentualnej regulacji zawiasów. Gdy są one schowane, obie te czynności są znacznie trudniejsze i wymagają większej dokładności.

Drzwi przylgowe a bezprzylgowe — różnice wizualne

Drzwi przylgowe różnią się od bezprzylgowych nie tylko budową oraz sposobem montażu, ale i efektem wizualnym, jaki zapewniają. Chociaż na pierwszy rzut oka możesz nie zorientować się, że jest pod tym względem między nimi jakaś różnica, to jednak gdy tylko podejdziesz nieco bliżej do skrzydeł, od razu ją zauważysz.

W większości domów jeszcze do niedawna stosowano głównie drzwi przylgowe i z pewnością widziałeś je nie raz. Cechą charakterystyczną dla tych skrzydeł jest to, że po zamknięciu chowają się w ościeżnicy jedynie częściowo. Pozostała jego część odstaje, tworząc uskok.

Drzwi bezprzylgowe to znacznie bardziej nowoczesne rozwiązanie, które bardzo często stosuje się w nowym budownictwie. Stworzone zostały w taki sposób, że skrzydło po zamknięciu całkowicie chowa się w ościeżnicy, a jego krawędź jest zrównana z jej powierzchnią. Dzięki temu ościeżnica i drzwi tworzą po prostu jedną płaszczyznę. Wyglądem mogą przypominać nieco drzwi przesuwne.

Drzwi bezprzylgowe czy przylgowe — które wybrać?

Zarówno drzwi przylgowe, jak i bezprzylgowe mają swoje mocne i słabe strony. Zastanawiasz się, które z nich lepiej sprawdzą się w Twoim domu? Drzwi bezprzylgowe zagwarantują Ci przede wszystkim naprawdę łatwy montaż. To duży atut, szczególnie jeśli zamierzasz samodzielnie zabrać się za instalację skrzydła.

Modele bezprzylgowe są pod tym względem znacznie bardziej wymagające. Ich zakładanie jest dość czasochłonne i wymaga sporego doświadczenia i precyzji. Z drugiej jednak strony, otrzymany rezultat jest naprawdę efektowny.

Wybierając drzwi, warto też wziąć pod uwagę stylistykę wnętrza. Przylgowe świetnie będą prezentować się przede wszystkim w pomieszczeniach klasycznych, urządzonych w stylu glamour, czy rustykalnym. Bezprzylgowe, wraz ze swą nowoczesną stylistyką fantastycznie dopełniają zaś wnętrza minimalistyczne, industrialne oraz inne urządzone w nurcie modernistycznym.

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Komentarze  

-3 # Karol 2022-05-11
Polecam też drzwi od firmy Atos z Lublina. Mają w ofercie też okna rewelacyjnej jakości.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • MBrzozowska.jpg
 • MBlaszczyk.jpg
 • RRubik.jpg
 • MJaworski.jpg
 • HKowalska.jpg
 • MMiler.png
 • WRekawiecki.jpg
 • AOrzechowski.jpg

Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE