G24

 • baner green horizon 2 1000x300

 • Bajka
 • dekra1
 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • 600x200 
 • stihl
   
 • Uriarte
poniedziałek, 21 lutego 2022 19:23

Szkolenia online: najważniejsze wady i zalety

Szkolenia online, często nazywane też e-szkoleniami czy webinarami cieszą się coraz większą popularnością. Ich znaczenie mocno wzrosło w okresie pandemii, ale ograniczenia w dostępie do stacjonarnych szkoleń to nie jedyna przyczyna, dla której coraz więcej osób wybiera szkolenia internetowe? Szkolenia online, jak każde inne, mają swoje wady i zalety. Sprawdzamy jakie.

Rewolucja w szkoleniach

Rozwój nowych technologii zmienia się sposób funkcjonowania świata. Dzieje się tak w wielu dziedzinach i trend ten nie omija nauki oraz szkoleń. Kiedyś nauczanie bez bezpośredniego kontaktu z trenerem i możliwości przebywania w jednej sali było nie do pomyślenia. Dzisiaj nauka zdalna jest na porządku dziennym na każdym etapie, od szkół podstawowych, poprzez średnie, aż po uniwersytety. Szkolenia przechodzą podobną rewolucję, ale dużo szybciej. Szkolenia online zaczęły być popularne na długo przed pandemią. Mają one oczywiście swoje mocne strony, ale też mankamenty. Powodują one, że szkolenia online zarówno zdobywają zwolenników, jak też przeciwników.

Szkolenia online są dzisiaj wykorzystywane w bardzo wielu dziedzinach, od szkoleń służących do nauki języków obcych, poprzez obsługę programów komputerowych, poznawanie prawa pracy czy dowolnej innej dziedziny prawa, a także w księgowości, informatyce, a nawet przy rozwoju umiejętności miękkich. Również cały szereg szkoleń biznesowych i specjalistycznych przeniosło się do Internetu.

Zalety szkoleń online

Szkolenia internetowe mogą pochwalić się całą listą zalet i korzyści jakie niosą czy to uczestnikom, czy też organizatorom – bez względu czy jest nim szkoła, uniwersytet czy też firma szkoleniowa. Najważniejsze zalety szkoleń online to między innymi:

 1. Elastyczny czas nauki – dzięki temu, że wiele szkoleń online realizowanych jest w formule asynchronicznej, czyli bez udziału trenera w zajęciach, to uczestnik może zdecydować, kiedy realizuje program szkolenia online. Ograniczeniem do wzięcia udziału w szkoleniu nie są już więc czy natłok obowiązków domowych czy praca. Uczestnik może zaplanować którego dnia i ile czasu poświęci na szkolenie. Sam również decyduje, kiedy czuje się zmęczony i potrzebuje zrobić sobie przerwę. Szkolenie online to również brak presji grupy i tempa nauki dopasowanego do grupy. Znacznie zmniejsza to stres związany z poznawaniem nowego zagadnienia.
 2. Łatwy dostęp do wiedzy – liczba szkoleń stacjonarnych jest ograniczona, zwłaszcza jeśli mieszkamy poza dużymi miastami. Szkolenia online sprawiają, że ograniczenie to znika. Potrzebne jest jedynie dobre łącze z Internetem, komputer bądź tablet, z reguły wyposażone w kamerę i mikrofon. Jak ogromna jest oferta szkoleń online możemy przekonać się odwiedzając serwis ze szkoleniami (stacjonarnymi i online) pod adresem https://eventis.pl/szkolenia. Szkolenia online stanowią już blisko 40% oferty polskich firm szkoleniowych i żadne miasto nie zapewnia takiego szerokiego wyboru jak Internet.
 3. Zróżnicowanie form zajęć – chociaż tradycyjne szkolenie może być pod tym względem równie atrakcyjne, to jednak szkolenia online charakteryzują się ogromną liczbą różnorodnych form zajęć. Program szkolenia przedstawiany jest w postaci prelekcji, prezentacji ze slajdami, filmów wideo, interaktywnych ćwiczeń, quizów i ankiet, pracy nad wspólnymi tablicami, a także w postaci paneli dyskusyjnych oraz ćwiczeń indywidualnych pomiędzy uczestnikami. Formy te są domeną przede wszystkim szkoleń online prowadzonych na żywo, a więc takich, w których grupa szkoleniowa zbiera się w wirtualnej sali w z góry ustalonym terminie. Zajęcia prowadzone są oczywiście przez trenera, który może odpowiedzieć na pytania uczestników, wyjaśnić trudniejsze kwestie itp.
 4. Atrakcyjność cenowa – nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale wiele ze szkoleń online jest tańszych niż ich stacjonarne odpowiedniki. Nie powinno to dziwić, organizator nie musi bowiem ponosić kosztów wynajmu sali szkoleniowej, sprzętu do prowadzenia prezentacji, wyżywienia dla uczestników itp. To kolejna bardzo duża zaleta szkoleń online, która dla wielu osób jest jedną z najważniejszych. Znacznie ma to zwłaszcza dla użytkowników indywidualnych, którzy dopiero starają się o zatrudnienie w danym zawodzie, a szkolenie ma ich przygotować do poszukiwania pracy.
 5. Oszczędność czasu – szkolenie online nie wymaga od uczestnika podróżowania na miejsce szkolenia, co niejednokrotnie zajmowało więcej czasu niż same zajęcia. Szkolenie online dostępne jest z każdego miejsca, czy z domu, czy też sprzed biurka w pracy. Warto tylko pamiętać, aby zapewnić sobie dobre warunki pozwalające na koncentrację i zachowanie nierozproszonej uwagi.

Wady szkoleń internetowych

Każdy medal ma dwie strony, nie inaczej jest w przypadku szkoleń internetowych. Mają one swoje wady, mankamenty i ograniczenia, które warto poznać zanim zdecydujemy się wziąć udział w szkoleniu przez Internet. Jakie są najczęściej wymieniane wady szkoleń online?

 1. Trudności w koncentracji – wielogodzinne spędzanie czasu przy monitorze komputera znacznie obciąża i umysł, i ciało. Zmęczenie w trakcie szkolenia internetowego pojawia się dużo szybciej niż w przypadku zajęć w sali konferencyjnej. Koncentracja jest tym trudniejsza, jeśli zdecydowaliśmy się wziąć udział w szkoleniu internetowym zza zawodowego biurka i co chwilę przychodzi ktoś, aby zapytać o coś drobnego bądź poprosić o zajęcie się pilnie jakimś tematem. Również bawiące się w domu dzieci czy partner przygotowujący obiad będą utrudniać zaangażowanie się w zajęcia, co jest kluczowe dla osiągnięcia pozytywnych rezultatów.
 2. Ograniczenia w komunikacji – szkolenie online nawet jeśli jest realizowane w formule na żywo, gdy mamy kontakt i z trenerem, i z innymi uczestnikami nie pozwala tak skutecznie i łatwo komunikować się jak na żywo w sali szkoleniowej. Efektywna komunikacja to nie tylko słowa czy spojrzenia, ale również komunikacja niewerbalna, a więc mowa ciała, postawa itp. Dlatego jeśli planujemy podnieść umiejętności, które dotykają tematów fizyczności (np. wystąpienia publiczne) lepszym wyborem będzie tradycyjne szkolenie.
 3. Ograniczony networking – udział w szkoleniach to nie tylko wiedza i prelekcje, ale też kontakty zawodowe, czyli tzw. networking. Możliwość poznania kolegów czy koleżanek po fachu, podzielenia się doświadczeniami i nawiązania kontaktów zawodowych jest jedną z najważniejszych korzyści płynących z udziału w szkoleniach, kursach czy konferencjach. Znaczna część kontaktów zawodowych jest nawiązywana nie tylko w trakcie zajęć, ale również w trakcie przerw kawowych czy wspólnego obiadu. Niestety w trakcie szkolenia online kawę czy posiłek spożywamy osobno.

Jak widać szkolenia internetowe, czy to na żywo, czy szkolenia multimedialne, e-learning czy e-szkolenia mają swoje wady i zalety. Na pewno warto korzystać zarówno ze szkoleń online, jak i stacjonarnych i świadomie korzystać z możliwości jakie dają. Czy zostaniemy fanami szkoleń online czy ich przeciwnikami zależeć może i od jakości organizacji danego szkolenia i od naszych osobistych preferencji. Warto jednak wyrobić sobie zdanie podejmując się uczestnictwa w szkoleniu online.

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • milczarek.jpg
 • delchierico.jpg
 • wojtacka.png
 • stanislawska.jpg
 • 20220930_211318.jpg
 • gorzkowski.jpg
 • gosciniak.png
 • kijek.jpg
 • 20220930_211346.jpg
 • golebiewska.jpg
 • wilinski.jpg
 • klinski.jpg
 • migdalska.png

Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE