G24

 • baner green horizon 2 1000x300 

 • kondolencje_pasek.png
 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • 600x200 
czwartek, 28 kwietnia 2022 11:22

Czy utrzymanie przydomowej oczyszczalni ścieków jest drogie?

Znaczna część naszego kraju wciąż nie posiada zbiorczego systemu kanalizacji sanitarnej. Niektóre obszary nigdy nie doczekają się kanalizacji, ponieważ nie ma na to środków finansowych lub jej budowa jest nie możliwa z przyczyn technicznych. Na takich terenach mieszkańcy są zobowiązani do samodzielnego rozwiązania problemu z produkowanymi ściekami.

Jeszcze kilka lat temu zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem było szambo. Jednak opróżnianie szamba to obecnie wydatek kilku tysięcy złotych rocznie. Dlatego na rynku obserwuje się stały wzrost zainteresowania przydomowymi oczyszczalniami ścieków. Budowa własnej oczyszczalni jest droższa od szamba. Dlatego inwestorzy często zadają pytanie czy utrzymanie przydomowej oczyszczalni ścieków jest drogie. Poniżej przedstawiamy koszty eksploatacji oczyszczalni.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – koszty eksploatacji

Na rynku dostępne są dwa podstawowe typy przydomowych oczyszczalni: oczyszczalnia drenażowa oraz oczyszczalnia biologiczna. Pierwsza z wymienionych jest tańsza w budowie, jednak posiada wiele wad. Przede wszystkim nie jest to rozwiązanie trwałe. System drenaży rozsączających, który rozprowadza w gruncie podczyszczone ścieki z upływem czasu ulega zamuleniu, a jego naprawa wiąże się z dużym kosztem i degradacją działki. Ponadto oczyszczalnia drenażowa wymaga stosowania biopreparatów oraz może powodować uciążliwości zapachowe. Dlatego zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem zarówno z ekonomicznego jak i ekologicznego punktu widzenia jest budowa biologicznej oczyszczalni ścieków. Przydomowa oczyszczalnia ścieków charakteryzuje się wysoką efektywnością oczyszczania ścieków. Ścieki są w niej oczyszczane do wody drugiej klasy czystości, którą można wykorzystać do podlewania terenów zielonych oraz roślin niejadalnych. Na koszt utrzymania przydomowej oczyszczalni ścieków składa się wybór osadu nadmiernego, zużycie prądu oraz koszt serwisu. Opróżnianie oczyszczalni oraz zużycie prądu jest to wydatek jedynie kilkuset złotych rocznie. Utrzymanie przydomowej oczyszczalni ścieków jest drogie pod warunkiem występowania awarii i konieczności serwisowania. Dlatego wybierając przydomową oczyszczalnię ścieków należy zapoznać się z jej budową i zasadą działania. Nieodłącznym elementem elektrycznym oczyszczalni biologicznej jest dmuchawa. Często oczyszczalnie wyposażone są w dodatkowe elementy podatne na awarie są np. automatyka, pomy, sterowniki lub elektrozawory. Ponadto warto sprawdzić czy w oczyszczalni znajdują się filtry podatne na zapychanie się. Jednym z liderów na rynku przydomowych oczyszczalni ścieków słynących z bezawaryjnej pracy jest oczyszczalnia NV. Urządzenie NV charakteryzuje się prostotą budowy oraz brakiem osadnika gnilnego. Brak osadnika gnilnego to brak brzydkich zapachów oraz konieczności stosowania biopreparatów. Ponadto poza dmuchawą oczyszczalnia nie posiada dodatkowej automatyki ani elektryki. Prosta budowa zapewnia wieloletnią, bezawaryjną pracę przydomowej oczyszczalni NV. Dlatego roczny koszt eksploatacji oczyszczalni NV wynosi kilkaset złotych, co pozwala na zwrot inwestycji już po 3-4 latach. Ponadto oczyszczalnia NV objęta jest dwudziestoletnią gwarancją.

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • MGozdowska.jpg
 • lupinski.png
 • 20220705_134354.jpg
 • brzezinska.png
 • bienkowsak.png
 • JPietrzak.jpg
 • 20220704_165108.jpg
 • 20220704_141829.jpg
 • 20220704_141817.jpg

Hals
Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE