G24

 • baner green horizon 2 1000x300 

 • SSP BOM baner1000x300 v2
   
 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • BANER 16.06
   
 • 600x200 
poniedziałek, 09 maja 2022 09:00

Jakie są rodzaje manometrów?

Manometry to stosunkowo proste urządzenia, które służą do pomiaru ciśnienia w danej przestrzeni - najczęściej w rurach, przez które może przepływać gaz, woda lub inna ciecz. Można wyróżnić różne rodzaje manometrów, a zastosowanie konkretnego medium zależy przede wszystkim od docelowego przedziału wartości ciśnienia, przepływającego medium, jego ilości czy temperatury. W takim razie, jaki manometr ciśnieniowy wybiera się w określonych przypadkach?

Manometr - kiedy się przydaje?

Wybór manometru jest zależny od jego zastosowania. Wspomniana nazwa manometr tyczy się bowiem urządzeń, które mogą być wykorzystywane w naprawdę różnych sytuacjach. Najpopularniejsze, znane większości urządzenia tego rodzaju stosuje się w celu sprawdzenia ciśnienia w instalacji wodnej budynku. Nieprawidłowy przepływ wody może oznaczać zator lub nieprawidłowe podłączenie obiektu do sieci wodociągowej i wymaga naprawy.

Wyróżnia się też rodzaje manometrów używane w zakładach produkcyjnych, w których sprawdza się ciśnienie zróżnicowanych mediów, czyli np. również wody, ale także gazów czy substancji agresywnych, które wymagają zastosowania bardziej wytrzymałych modeli.

Manometry wykorzystuje się szeroko w ciepłownictwie, gazownictwie, kanalizacji i wodociągach. Urządzenia wykorzystywane przez dostawców/odbiorców tego typu mediów są przystosowane do pomiaru wysokich ciśnień, natomiast w przypadku małych nie będą dostatecznie czułe.

Rodzaje manometrów - klasyfikacja ze względu na odniesienie

Manometry różnią się ze względu na ciśnienie odniesienia i wskazywane. Pierwszy rodzaj to modele absolutne, które mierzą ciśnienie w stosunku do próżni. Manometry względne natomiast pokazują wartość ciśnienia w odniesieniu do ciśnienia otoczenia. Ostatnim rodzajem są manometry różnicowe, które określają różnicę ciśnień. Kiedy więc w obu komorach panuje to samo ciśnienie, urządzenie nie pokaże różnicy.

Najpopularniejsze manometry - rodzaje

Standardowo wyróżnia się trzy rodzaje manometrów, które są zdecydowanie najpopularniejsze.

Manometry membranowe - ich konstrukcja składa się z okrągłych membran znajdujących się między dwoma kołnierzami. Są poddawane ciśnieniu działającemu z jednej strony. Odkształcenia membrany pozwalają ocenić ciśnienie w danym pomiarze. Te urządzenia są najbardziej doceniane ze względu na wytrzymałość, a więc sprawdzą się w badaniach przy dużych obciążeniach.

Manometry z rurką Bourdona - są zwane także manometrami ze sprężyną rurkową. Główna nazwa pochodzi od nazwiska wynalazcy E. Bourdona, który stworzył wspomnianą rurkę, która w manometrze posiada liczne zwoje i jest wygięta w łuk. Jeden koniec jest połączony z układem działającym na wskaźnik ciśnienia, a drugi do obudowy i to przez niego doprowadza się ciśnienie. Przez to rurka delikatnie się prostuje z wyjściowej pozycji, co jest połączone ze wskazówką. W tym przypadku maksymalny pomiar najczęściej wynosi 6 barów.

Manometry puszkowe - te manometry wykorzystuje się w najbardziej delikatnych pomiarach ciśnienia, w których medium stanowi gaz. W tym przypadku wewnątrz urządzenia znajdują się dwie połączone ze sobą, zwinięte membrany. W tych manometrach ciśnienie naciska na stronę wewnętrzną, tym samym powodując ruch wskaźnika.

Wyróżnić można również manometry kwasoodporne, czyli wykorzystywane najczęściej w przemyśle. Sprawdzają się w przypadku agresywnych mediów, zarówno w stanie ciekłym, jak i gazowym.

Jak wybrać manometr do wody?

W przypadku instalacji wodnych wykorzystuje się różne manometry, w tym z rurką Bourdona, ale też inne. W przypadku instalacji w budynku warto kierować się nie tylko typem, ale też zakresem badanego ciśnienia. Odpowiednim rozwiązaniem są najczęściej manometry ciśnieniowe, których zakres sięga 15 barów. Standardowe ciśnienie w instalacji domowej to 4 bary, jednak może być większe na przykład przy głównym ujęciu dla całej kamienicy, dlatego zalecamy modele z większym ciśnieniem maksymalnym.

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • MStolinski.jpg
 • WNowogorski.jpg
 • ZWrzesiski.jpg

Geodezja
Hals

NAJNOWSZE KOMENTARZE