G24

 • baner green horizon 2 1000x300

   

 • dekra1
   
 • fenzo
   
 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • stihl
   

sylwester

czwartek, 01 września 2022 23:40

Jaką wiertarkę stołową wybrać?

Wiertarka jest urządzeniem, wykorzystywanym zarówno przez profesjonalistów, jak i miłośników majsterkowania. To, jaki model zostanie wybrany zależy od specyfiki pracy oraz indywidualnych potrzeb. Czym jest wiertarka stołowa? W jakich sytuacjach się sprawdzi i jaki model należy wybrać?

Wiertarka stołowa, co to takiego?

Przede wszystkim trzeba zauważyć, że wiertarka stołowa różni się od klasycznej wiertarki przede wszystkim wyglądem. Wykorzystywana głównie w branży stolarskiej. Jest to urządzenie o wyjątkowych atutach, które związane są z budową.

Dużym atutem jest to, że w wiertarkach stołowych bez problemu można ustawić pracę zarówno w pionie, jak i w poziomie. Dzięki temu wszystkie otwory wykonane będą wyjątkowo precyzyjnie.

Jak zbudowana jest wiertarka stołowa?

Całe urządzenie jest dość pokaźnych rozmiarów. Specyficzna budowa i profesjonalne części sprawiają, że taka wiertarka wykorzystywana jest do wykonywania otworów w różnych materiałach - od drewna, po metale, nawet żeliwo, brąz czy stal. Każdy z nich cechuje się różnymi parametrami, wymaga zatem specyficznej obróbki, a wiertarka stołowa potrafi podołać każdemu zadaniu. Jest to możliwe dzięki specjalnej budowie sprzętu. Cała konstrukcja jest solidna i trwała i zapewnia stabilność podczas pracy.

W wiertarce stołowej wykorzystywana jest specjalna kolumna, czyli bardzo masywna rura, która osadzona jest w podstawie. Do kolumny przytwierdzona jest na stałe głowica z wrzecionem. Głowica jest częścią roboczą urządzenia, wraz z wiertłem oraz specjalnym systemem regulacji. Ponadto w wiertarce stołowej wyróżnić można elementy, jak: korpus dolny, wrzeciono, osłona przekładni pasowej, silnik napędu, wraz z włącznikiem i wyłącznikiem, stół roboczy, a także blokady: przesuwu silnika, głowicy, pokrętło przesuwu głowicy, dźwignia trójramienna, służąca do przesuwu wrzeciona oraz podstawa całego sprzętu, tj. masywny, stabilny stół, na którym całe urządzenie zostało zamontowane.

Mechanizm działania w wiertarkach stołowych

Ogromnym atutem działania wiertarki stołowej jest wysoka precyzja wykonywania otworów, bez względu na rodzaj materiału. Ruch maszyny odbywa się w pionie, a odpowiednie blokady zapobiegają przesuwaniu materiału na boki. Jest to możliwe dzięki konstrukcji samej maszyny - zamocowana na podstawie (stole roboczym) uniemożliwia nie tylko przesuwanie, ale zapobiega drganiom, zdecydowanie poprawiając dokładność. Głowica urządzenia wraz z wrzecionem zawsze przesuwa się wyłącznie pionowo, zawsze wewnątrz kolumny. Podczas pracy ustawiać można różne parametry dotyczące ilości obrotów wiertła i prędkość. Parametry te muszą być zawsze dobierane w zależności od rodzaju materiału poddawanego obróbce.

Jaką wiertarkę stołową wybrać?

Przed zakupem urządzenia należy dokładnie rozważyć swoje potrzeby i kupić sprzęt szyty na miarę. Wśród parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę, wskazać trzeba przede wszystkim moc, prędkość obrotową oraz średnicę pracy wierteł.

Porównując moc poszczególnych modeli, trzeba pamiętać, że im będzie ona większa, tym skuteczniej i precyzyjniej będzie można wiercić nawet w materiałach twardych. Od mocy zależy także trwałość silnika urządzenia. Na rynku dostępne są wiertarki stołowe, w których moc silnika waha się od 450 do 800 W. Wybierając odpowiedni wariant, trzeba pamiętać, że moc ta nie dotyczy wyłącznie pracy wiertła, co uwzględnić należy podczas zakupu urządzenia.

W przypadku prędkości podawane są dwa istotne parametry, minimalna oraz maksymalna prędkość obrotowa. Mimo że najczęściej wspomina się o maksymalnym momencie, to dużo ważniejsza jest prędkość minimalna. Na jej podstawie można dowiedzieć się, jak skuteczne będzie urządzenie, pracując z twardym materiałem. Rozpiętość jest tu całkiem duża, najprostsze warianty osiągają prędkość na poziomie 210 obrotów, natomiast w urządzeniach profesjonalnych to nawet 2500-2700.

Różnice między konkretnymi modelami mogą być naprawdę duże, dlatego zawsze trzeba brać pod uwagę potrzeby i zastosowanie.

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • SKrawczynski.jpg
 • 20221124_140155.jpg
 • 20221126_114324.jpg
 • 20221124_121554.jpg
 • JMajer.jpg
 • JNowacki.jpg

Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE