G24

 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • dekra
   
niedziela, 27 listopada 2022 16:23

Recycling e-odpadów, czyli nowe technologie przyjazne środowisku

W związku z coraz większym zinformatyzowaniem codziennego życia, wzrasta ilość sprzętów elektronicznych używanych w gospodarstwach domowych. Dziś praktycznie nie wyobrażamy sobie domu bez pralki, zmywarki, laptopa czy telewizora.

Każdy ze sprzętów to potencjalny, nowy odpad. Tym bardziej, że ich żywotność zazwyczaj nie jest duża, a nawet jeśli, to i tak regularnie wymieniamy sprzęty na nowsze, które mają więcej udogodnień. To niestety jeszcze bardziej napędza powstawanie odpadów elektronicznych. Żeby zmniejszyć ich szkodliwość dla środowiska, warto stawiać na recycling e-odpadów.

Na czym to wszystko polega?

Do e-odpadów należą wszelkiego rodzaju odpady technologiczne. Zalicza się do nich szereg urządzeń zasilanych energią elektryczną, takich jak komputery, smartfony, telewizory czy lodówki. Ze względu na zawartość wysoce toksycznych materiałów, z których są wykonane, ten rodzaj opadów wymaga specjalnej obróbki. Ich recykling musi być dokonany w odpowiedni sposób, aby substancje w nich zawarte takie jak rtęć, ołów, kadm czy chrom nie dostały się do środowiska.

Świadomość zarówno władz, jak i konsumentów wzrasta, dzięki czemu praktycznie na każdym osiedlu zaczęły pojawiać się specjalne kontenery na opady elektroniczne. Odseparowanie ich od śmieci tradycyjnych pomaga uchronić środowisko przed ich szkodliwością, a także znacznie ułatwia późniejszy recycling.

Sprawdź także: Opakowania ze śmieci, gospodarka cyrkularna, recycling e-odpadów

Nowe technologie przyjazne środowisku

Idea zrównoważonego rozwoju przestaje być tylko pustym sloganem. Coraz więcej przedsiębiorstw produkcyjnych dba o to, aby zredukować emisję gazów cieplarnianych oraz w etapach produkcyjnych korzystać z surowców odnawialnych.

 panele sloneczne

Większa ilość sprzętu elektronicznego produkowana jest z niskowęglowego aluminium, do którego produkcji wykorzystuje się inne zasilanie, lepsze niż węglowe. Dodatkowo, coraz bardziej popularne jest ulepszanie posiadanego już sprzętu niż jego wymiana na nowy. W tej dziedzinie jest coraz więcej możliwości np. zamiast wymieniać jeszcze sprawny telewizor bez funkcji smart TV na nowy z tą funkcją, można dokupić tylko specjalny moduł. To nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne.

Nowe technologie i ich rozwój są dziś kluczowe dla człowieka, należy tylko pamiętać, aby korzystać z nich rozsądnie i nie kierować się czystym konsumpcjonizmem.

Recycling e-odpadów to także ponowne wykorzystanie jeszcze sprawnych elementów wyrzuconego sprzętu elektronicznego. Aby było to możliwe, należy zużyty sprzęt wyrzucać do specjalnie oznaczonych kontenerów lub korzystać z coraz częściej spotykanej opcji, jaką jest przyniesienie starego sprzętu elektronicznego do sklepu np. w zamian za rabat na zakup nowego. Dzięki temu sprawne jeszcze podzespoły starego telefonu czy matryca monitora może zostać wykorzystana do produkcji tańszego sprzętu, który jest przeznaczony na rynek krajów rozwijających się.

Odpowiedzialne przedsiębiorstwa, wykonujące recycling e-odpadów, w pierwszej kolejności usuwają ze zużytego sprzętu baterie i inne substancje niebezpieczne. Później przekazują je do dalszej utylizacji, która nie zaszkodzi planecie.

 uzdalnieni logo

więcej ciekawych informacji znajdziesz na Uzdalnieni.pl

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • IMG_20230207_100701.jpg
 • kowalska.jpg
 • nowakowski.jpg
 • dudkowska.jpg
 • CWisniewski.jpg
 • ALewandowska.jpg
 • JTomczak.jpg
 • szwarc.jpg

Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE