G24

 • smyk

   

 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • dekra
   
sobota, 04 lutego 2023 11:10

Poznaj fakty i mity nt. szczepień przeciw HPV

Polska wciąż jest krajem, gdzie co roku ponad 3 tysiącom kobiet zostaje postawione takie rozpoznanie. Do ratującej życie profilaktyki zalicza się regularne badania cytologiczne oraz szczepienia przeciw HPV - wirusowi, z którego zakażeniem powiązane jest niemal 100% przypadków tej choroby. Kampania społeczna Zaszczep się wiedzą przypomina najważniejsze fakty dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności szczepień oraz obala mity na ich temat.

Mit 1. „Typów brodawczaka jest bardzo dużo, a szczepionka chroni zaledwie przed kilkoma.”

Faktem jest, że na chwilę obecną znamy ok. 200 typów wirusa HPV, a co chwile odkrywane są nowe. Jednak to dwa typy: 16 i 18, przed którymi chroni szczepienie, są odpowiedzialne za większość raków szyjki macicy. Ale nie tylko! Choć HPV kojarzy się przede wszystkim z szyjką macicy, odpowiada też za inne nowotwory złośliwe: raki gardła, krtani, jamy ustnej, sromu, pochwy, odbytu, prącia. Jest więc zagrożeniem nie tylko dla kobiet, ale i mężczyzn.

Mit 2. Duński film „Zaszczepione Dziewczęta” pokazuje prawdę o szczepionce przeciwko wirusowi HPV”

„Niezwykle częste powikłania” przedstawione w tym filmie, nie mają żadnego odzwierciedlenia w badaniach czy długoletnich obserwacjach – szczególnie dokładnych w Danii ze względu największą na świecie bazę dokumentacji medycznej obywateli. Mimo licznych badań nie wykazano związku tego szczepienia z groźnie brzmiącym „zespołem posturalnej tachykardii ortostatycznej”, migrenami, niepłodnością czy z powikłaniami zakrzepowo-zatorowymi, którymi straszeni są adresaci spiskowych dzieł kinematografii. Nie wykazano też związku szczepienia z chorobami autoimmunologicznymi .1 W dużych, kohortowych badaniach na temat bezpieczeństwa na 696,420 (!) podanych dawek odnotowano zaledwie 53 (0,008%) przypadki konieczności hospitalizacji w ciągu 180 dni po szczepieniu z powodu chorób neurologicznych czy zakrzepowo-zatorowych. Prawdopodobnie nie były one nawet związane z podaniem szczepionki, a wystąpiła jedynie koincydencja czasowa.2 Przy tak ogromnej próbie jest nieuniknione, że niektórzy uczestnicy badania zachorują na różne choroby w trakcie jego trwania.

Mit 3. „Nie trzeba szczepić jak się robi cytologię”

 

Szczepienie nie zastępuje cytologii. A cytologia nie zastępuje szczepienia. Cytologia jest prewencją wtórną i absolutną koniecznością, bowiem tylko ona jest w stanie wcześnie wykryć zmiany, które można leczyć skutecznie na wczesnym etapie w możliwie mało inwazyjny sposób.

 

Cytologia nie chroni jednak przed rozwojem raka – nie jest prewencją pierwotną. Szczepienie zapobiega rozwojowi raka. Wiele miast organizuje ze swoich środków akcje profilaktyczne i w ramach tych programów istnieje możliwość zaszczepienia dziecka bezpłatnie.

Mit 4. "Szczepienie chroni krótko, więc nie wiadomo czy jest skuteczne"

 

10 letnie obserwacje udowodniły, że immunizacja jest skuteczna nawet po wielu latach. 3

Mit 5 „Szczepienie może powodować bezpłodność, albo obniżać szanse na zajście w ciążę"

Badania jednoznacznie wykazały, że nie ma negatywnego wpływu szczepienia na możliwości prokreacyjne.4 Mało tego, to właśnie przewlekła infekcja wirusem HPV wpływa na obniżenie płodności, więc szczepienie może potencjalnie poprawiać szansę na zapłodnienie u osób narażonych na infekcję. 5

Mit 6. „Szczepionka jest tylko dla dziewczynek i tylko dla tych które nie rozpoczęły jeszcze współżycia"

Szczepionka jest skuteczna i bezpieczna u dziewczynek i chłopców – u obu płci zabezpiecza przed groźnymi skutkami infekcji HPV.6 Istnieją również badania bezpieczeństwa i skuteczności na dorosłych kobietach aż do 45 roku życia.7 Wykazano również pewną (choć mniejszą) skuteczność szczepienia u osób, które miały już kontakt z wirusem.

INFORMACJE DODATKOWE:

Zaszczep się wiedzą to akcja informacyjna i edukacyjna prowadzona od 2015 roku. Jest przewodnikiem po wiarygodnych i sprawdzonych informacjach dotyczących szczepień. Rzetelne i sprawdzone informacje na temat szczepień można znaleźć na stronie internetowej www.zaszczepsiewiedza.pl. Osoby stojące przed decyzją: „szczepić, czy nie szczepić?”, znajdą tu źródła wiedzy, sprawdzone przez autorytety wspierające akcję. Są wśród nich uznani eksperci oraz instytucje od lat zajmujące się wakcynologią, czyli nauką dotyczącą szczepień. Akcję „Zaszczep się wiedzą” wspierają: Centrum Zdrowia Dziecka, Fundacja Rozwoju Pediatrii, Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Centrum Medyczne Damiana, Polskie Towarzystwo Higieniczne, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Polska Akademia Nauk, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii, Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy.

Biuro prasowe „Zaszczep się wiedzą”

 

Nadia Łanowska-Wasielewska

1(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28190705)

2(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24108159).

3(http://pediatrics.aappublications.org/content/…/6/e20163947…)

4(https://www.skepticalraptor.com/…/hpv-vaccine-affects-fert…/) (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28881394)

5(http://www.rynekzdrowia.pl/…/Szczepionka-przeciwko-HPV-moze…)

6(http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/nejmoa0909537)

7(https://www.nature.com/articles/bjc2011185)

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • HKomosinska.jpg
 • marciniak.jpg
 • IMG_20230321_165951.jpg
 • szalwinska.jpg
 • markiewicz.jpg
 • IMG_20230321_165917.jpg
 • TTomasik.jpg
 • kaminski.jpg
 • jankowski.jpg
 • HChybicki.jpg
 • JWantuchowicz.jpg
 • IMG_20230321_093108.jpg
 • IMG_20230321_093200.jpg
 • RFortuniak.jpg
 • RMarkiewicz.jpg
 • DWeclewska.jpg
 • AGbel.jpg

Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE