poniedziałek, 20 maja 2024 00:54

Porównanie różnych typów paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne różnią się od siebie ze względu na użytą technologię, jakość wykonania, wydajność czy moc. Obecnie istnieje wiele technologii stosowanych do budowy ogniw fotowoltaicznych. W zależności od tego na jakie panele się zdecydujemy ich sprawność z biegiem lat będzie się inaczej zmieniać. W poniższym artykule porównamy różne typy paneli fotowoltaicznych. Zapraszamy!

RODZAJE PANELI FOTOWOLTAICZNYCH

Jeszcze do niedawna najczęściej spotykanym rodzajem paneli fotowoltaicznych były ogniwa polikrystaliczne. Obecnie są one coraz rzadziej spotykane.

Oto rodzaje paneli, które są najczęściej spotykane:

Panele I generacji o wysokiej sprawności:

Aktualnie stanowią około 95% produkowanych paneli fotowoltaicznych. Są wytwarzane przede wszystkim z krystalicznego krzemu.

Wyróżnić można dwa podrodzaje tych paneli:

Ogniwa monokrystaliczne – posiadają największą sprawność, która mieści się w okolicach 23%. Charakteryzują się także najdłuższą żywotnością. Wyróżnia je czarny kolor. Wykonane są z jednorodnego kryształu krzemu, który posiada uporządkowaną strukturę wewnętrzną. Co ciekawe działają efektywnie nawet po upływie 25 lat. Ponadto wykorzystują mniejszą powierzchnię do produkcji takiej samej ilości energii elektrycznej co inne rodzaje paneli.

Ogniwa amorficzne – wytwarzane są z amorficznego krzemu, czyli o nieuporządkowanej strukturze wewnętrznej. Posiadają najniższą sprawność wśród paneli I generacji wynoszącej maksymalnie do 10%. Ich żywotność również jest znacznie krótsza, ponieważ wynosi 10 lat.

Panele II generacji:

Są to przede wszystkim ogniwa cienkowarstwowe wykonane z tellurku kadmu bądź połączenia pierwiastków: indu, selenu, galu i miedzi. Mogą być 350 razy cieńsze od ogniw monokrystalicznych. Są jednak znacznie mniej wydajne – ich sprawność maksymalnie wynosi do 14%.

Panele III generacji:

Należą do nich główne ogniwa polimerowe, które są pozbawione złącza półprzewodnikowego. Mają krótką żywotność oraz niską sprawność. Aktualnie nie są stosowane na polskim rynku.

TECHNOLOGIE W PANELACH FOTOWOLTAICZNYCH

Aktualnie w zależności od producenta wykorzystywana jest inna technologia w panelach fotowoltaicznych. Różnią się one budową oraz oferowaną sprawnością. Oto technologię wykorzystywane przez najlepszych producentów paneli fotowoltaicznych:

Technologia IBC

Ogniwa IBC należą do najlepiej działających paneli fotowoltaicznych na świecie. Zaletą tej technologii jest to, że złącze półprzewodnikowe i metalowe styki są umieszczone w tylnej części ogniwa. Przekłada się to na większą wydajność przy wykorzystaniu tej samej powierzchni. Wykazują odporność na mikropęknięcia i lepszą wydajność. Technologia IBC wykorzystywana jest w panelach fotowoltaicznych firmy SunPower, które charakteryzują się, jak do tej pory najwyższą sprawnością, na poziomie 22,8%.

Technologia HJT

Jest to połączenie technologii monokrystalicznego złącza typu n z ogniwami, które wykorzystują amorficzny krzem. Panele wykorzystujące tę technologię działają sprawnie nawet w bardzo gorące dni. Technologia HJT jest wykorzystywana przez producenta REC.

Technologia PERC

Jest to ogniwo z pasywacją emitera spodniej części. W dolnej warstwie modułu zostaje umieszczona dodatkowa warstwa dielektryka, który jest izolatorem. Wykorzystuję się promieniowanie o różnej długości fali, co przekłada się na wyższą energię wyjściową oraz większą wydajność.

Technologia N-TYPE

Są to najnowocześniejsze typy ogniw fotowoltaicznych. Wyróżniają się niskim współczynnikiem temperaturowym, co przekłada się na wyższą sprawność w gorące dni. Charakteryzują się także dłuższą żywotnością. W ostatnich latach ich cena znacznie spadła poprzez rosnącą popularność.

Technologia TOPCon

Technologia ta poprzez wprowadzenie dodatkowej warstwy krzemu charakteryzuje się poprawą wydajności paneli fotowoltaicznych. Dodatkowa warstwa krzemu zapewnia lepszy kontakt w elektrodami. Ma także minimalizować straty energii elektrycznej. Panele wykorzystujące technologię TOPCon charakteryzują się sprawnością na poziomie 22%.

Technologia SWCT™

Technologia SWCTTM poprawia stabilność ogniw, minimalizując ryzyko wystąpienia mikropęknięć. Technologia ta jest wykorzystywana w panelach fotowoltaicznych od producenta Meyer Burger. Charakteryzują się one doskonałym designem oraz najwyższą jakością wykonania.

PODSUMOWANIE

Obecnie najczęściej wybieranymi panelami są panele monokrystaliczne, które cechują się najwyższą sprawnością, przy zachowaniu mniejszych rozmiarów.

Decydując się na zakup paneli fotowoltaicznych należy kierować się przede wszystkim wydajnością, żywotnością, ceną oraz wykorzystaną technologią. Obecnie dzięki rozwijaniu i tworzeniu nowych technologii, panele charakteryzują się wyższą sprawnością, wydajnością oraz trwałością.

Obecnie najpopularniejsze są ogniwa monokrystaliczne, które wykorzystują technologię TOPCon.

Chcesz znaleźć panele fotowoltaiczne dopasowane do Twoich potrzeb? Zachęcamy do kontaktu z firmą SunSol, którzy w swojej ofercie oferują energooszczędne panele fotowoltaiczne najwyższej jakości.

Realizują również projekty z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych najnowszej generacji, które charakteryzują się wysoką sprawnością i wieloletnią żywotnością.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
miko 23.12.2023 17:15
jeśli już ktoś w ogóle myśli o panelach to połowa sukcesu ;) my się zdaliśmy na doradztwo w Hymon, zjedli zęby na instalacjach, także mają wiedzę i ją przekazują. poza tym są szybcy w realizowaniu zamówienia, to duży plus.

słabe opady deszczu

Temperatura: 13°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 9 km/h

Ogłoszenia
Piękne działki w zamkniętym kompleksie Piękne działki w zamkniętym kompleksie Tel: 515 955 229 lub 665 424 109 lub 605 615 205. Posiadamy do sprzedaży bardzo atrakcyjne działki w malowniczej, zalesionej miejscowości. Działki z możliwością zabudowy całorocznej oraz letniskowej, znajdujące się na terenie zamkniętego kompleksu. Teren działek porośnięty drzewkami sosnowymi ( samosiejkami). Atrakcyjne usytuowanie, przy lesie oraz w sąsiedztwie nowo wybudowanych domów jednorodzinnych i letniskowych, sprawia, że niniejsza oferta, skierowana jest dla osób poszukujących ciszy, zachwycających się naturą, z możliwością szybkiego dojazdu, do pracy, szkoły itp. Dojazd drogą asfaltową. Media ( światłowód, prąd i wodociąg w granicy kompleksu). Okolica cicha i spokojna, wokół duże kompleksy leśne, z wieloma szlakami pieszymi i rowerowymi. Do najbliższego jeziora (jezioro Lucieńskie ok 2 km). Do najczystszego i najpiękniejszego w okolicy jeziora Białe odległość ok. 4 km. Odległość od Gostynina ok. 9 km, od Płocka ok 25 km, od Warszawy ok. 100 km. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. Cena: 55 zł/m2 do negocjacji. Posiadamy działki o różnych powierzchniach od 950m/2 do 1439m/2. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama