piątek, 17 maja 2024 07:26

Dzisiaj Dzień Flagi. Data nie jest przypadkowa

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony 20 lat temu. Nadal niewiele osób wie, dlaczego wybór padł na 2 maja.

– Polskie barwy narodowe po raz pierwszy zostały uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r. Zgodnie z ustawą z 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych flaga RP składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego u góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8. Fladze państwowej należy się szacunek. Eksponowana publicznie musi być czysta, nie może być pomięta lub postrzępiona. Nie wolno umieszczać na niej żadnych napisów i rysunków. Nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody. Flagą nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem – przypomina Senat i tłumaczy, że nasze barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Biel to pochodna bieli orła z polskiego godła i Pogoni – rycerza galopującego na koniu co jest godłem Litwy. Czerwień jest także obecna w obu symbolach. - Kolor biały symbolizuje łagodność, przyjaźń i dobrobyt, a czerwony – krew, czyli walkę o suwerenność, niepodległość – dodaje Senat.

Flaga czy orzeł?

2 maja obchodzimy  Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Nie jest to święto oznaczające wolne od pracy, ale wiele firm czy urzędów nie zmusza wtedy do przyjścia do biura. Także dlatego, że Dzień Flagi wypada między 1 a 3 maja, które są ustawowo wolne.

To święto zostało ustanowione w 2004 roku i nie ma, jak kilka innych, przedwojennych korzeni. Formalnie projekt odpowiedniej ustawy złożył poseł Edward Płonka, ale za pomysłodawcę tej inicjatywy uznaje się dziennikarza Andrzeja Zaporowskiego.

Płonka i Zaporowski od początku wskazywali na 2 maja i obecną nazwę święta. Taką propozycję przyjął Sejm, ale kiedy sprawa trafiła do Senatu, to pojawiły się inne pomysły. Senatorowie uznali, że lepszą nazwą dla tego święta będzie Dzień Orła Białego. To jednak nie przeszło i Sejm odrzucił senacką poprawkę.

2 maja

Data 2 maja nie jest przypadkowa. Po pierwsze to dzień między świętami 1 i 3 maja i okazja do tego, aby świętować raz jeszcze, jest dobra. Jednak 2 maja ma także znacznie historyczne.

– 2 maja 1945 r. polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Natomiast w czasach PRL właśnie tego dnia, po przypadającym 1 maja Święcie Pracy, obywatele mieli nakaz usuwania flag narodowych, by nie wisiały podczas nieuznawanego przez władze komunistyczne święta Konstytucji 3 maja – tłumaczy Senat.

Tu trzeba wspomnieć, że w PRL flagi były wywieszane na ulicy 1 maja i komunistycznej władzy bardzo zależało, aby barwy narodowe szybko zniknęły i aby ich już 2 maja nie było.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Tomek 02.05.2024 10:25
komuna byla i jest okropna

vxc 02.05.2024 17:08
A kto dobudował Polskę ze zniszczeń wojennych?

AS 03.05.2024 10:23
Polacy?

bezchmurnie

Temperatura: 12°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 23 km/h

Ogłoszenia
Piękny i solidny dom nad jeziorem Lucieńskim ! Piękny i solidny dom nad jeziorem Lucieńskim ! Posiadamy do sprzedaży piękny, solidnie wybudowany dom wolnostojący o pow. ok. 180 m/2. Budynek składa się z parteru oraz użytkowego poddasza, a także piwnicy. Na parterze znajduje się przestronny salon z wyjściem na taras, oddzielna kuchnia i łazienka oraz schody prowadzące na poddasze, na którym znajdują się trzy piękne sypialnie. Z dwóch sypialni jest wyjście na wspólny, duży balkon, trzecia sypialnia posiada oddzielny balkon. Dom posiada nowoczesne drewniane okna. Nieruchomość wyposażona w media: prąd, szambo i woda z wodociągu gminnego. Pięknie zagospodarowana działka o pow. ok. 1951 m/2 z licznymi nasadzeniami. Garaż w bryle budynku wraz z dodatkową wiatą. Nieruchomość wyposażona w system alarmowy. Okolica bardzo malownicza, położona wśród rezerwatów przyrody. W sąsiedztwie jeziora, lasy i domy całoroczne, dojazd drogą asfaltową. Bez wątpienia jest to najpiękniejszy fragment Mazowsza. Odległość prezentowanej działki od jeziora Lucieńskiego wynosi ok. 250 m. Odległość od Gostynina ok 8,5 km, do Płocka ok. 17 km, do Warszawy ok. 120 km. Właściciel zastrzega sobie sprzedaż bez drewutni znajdującej się na terenie działki. Cena 699 000 zł do negocjacji. Więcej informacji udzielamy telefonicznie 515 955 229 lub 665 424 109 Cena 699 000 zł do negocjacji. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama