poniedziałek, 20 maja 2024 10:37

Na początku byli myśliwi... historia Gostynina i okolic

Muzeum Mazowieckie planuje w roku 2025 otwarcie Muzeum Ziemi Gostynińskiej, które działać będzie przy ulicy Floriańskiej 23, rzecz jasna w Gostyninie. Nowe muzeum prezentować będzie eksponaty związane z historią Ziemi Gostynińskiej. Z tej okazji chcemy poznać nieco bliżej historię Gostynina i okolic. Co tydzień będziemy prezentować Wam jedną ciekawostkę dotyczącą tego miasta. Autorem tekstów jest Tomasz Paszkiewicz. Miłej lektury!
  • Źródło: Muzeum Mazowieckie w Płocku
Na zdjęciu siekierka z Krzywia
Na zdjęciu siekierka z Krzywia

Dawno, dawno temu... Tak zazwyczaj zaczynają się legendy, baśnie i ludowe podania. Ale tak zaczyna się również prehistoria Ziemi Gostynińskiej. Z badań archeologicznych wynika bowiem, że pierwsi ludzie na tym terenie pojawili się około dziesięciu tysięcy lat przed naszą erą.

W schyłkowym okresie paleolitu, tuż po ustąpieniu lodowca, na terenie obecnej Ziemi Gostynińskiej pojawiły się pierwsze grupki myśliwych. Polowali oni na renifery, najbardziej w tamtym czasie rozpowszechnioną zwierzynę łowną.

Wędrujący za reniferami ludzie budowali szałasy. Ich pozostałości zostały odkryte w północno-wschodniej części Ziemi Gostynińskiej. W obozowiskach prehistorycznych myśliwych odnaleziono również używane przez nich krzemienne narzędzia: drapacze, rylce, skrobacze, zbrojniki.

Gdy nastała epoka mezolitu (8000-5000 tysięcy lat przed naszą erą), klimat zaczął się ocieplać, renifery przeniosły się na północ, a ich miejsce zaczęły zajmować bobry, dziki, jelenie, łosie, niedźwiedzie, tury oraz żubry. Większość z nich przetrwała na naszym terenie do czasów obecnych. Wyjątkiem są tury (ostatni przedstawiciel tego gatunku zabity został w 1627 roku) i żubry, które przewędrowały na północno-wschodnie tereny obecnej Polski. Pozostały w użyciu zbrojniki, drapacze, ale pojawiły się również harpuny i łuki.

Z czasem rozpoczęło się stopniowe odchodzenie od biernego wykorzystywania dóbr przyrody. W neolicie udomowiono pierwsze zwierzęta, rozpoczęto uprawę ziemi i wytwarzanie pierwszych glinianych naczyń. Na terenie obecnej Ziemi Gostynińskiej wciąż nie brakowało ludności zajmującej się zbieractwem i łowiectwem, jednak zaczęły pojawiać się również ludy rolnicze, które zajmowały się uprawą pszenicy i jęczmienia. Ślady ich działalności odnaleziono w torfowiskach w Gostyninie i jego najbliższej okolicy. Na Dybance odkryty został topór o długości 28 centymetrów, który został wykonany z rogu jelenia. Prawdopodobnie używany był do spulchniania gleby.

W miejscowości Krzywie została znaleziona kamienna siekierka z wygładzaną powierzchnią. Mocno spracowane ostrze może świadczyć o tym, że była bardzo często wykorzystywana do różnych prac. Jej długość to 11,5 centymetra, szerokość – 52, cm, a grubość – 3,4 cm.

W czasach prehistorycznych wejście ludów zajmujących się rolnictwem na terytorium myśliwych odbywało się w miarę bezkrwawo. W czasach dużo nam bliższych (chociaż wciąż jeszcze stosunkowo odległych) nie było już tak pokojowo, o czym więcej w naszej kolejnej opowieści...


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Maksymilian 23.06.2023 19:25
Jeszcze parę lat i mieszkańcy tych Ziem wrócą do zbieractwa i łowiectwa !

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 20°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 6 km/h

Ogłoszenia
Piękne działki w zamkniętym kompleksie Piękne działki w zamkniętym kompleksie Tel: 515 955 229 lub 665 424 109 lub 605 615 205. Posiadamy do sprzedaży bardzo atrakcyjne działki w malowniczej, zalesionej miejscowości. Działki z możliwością zabudowy całorocznej oraz letniskowej, znajdujące się na terenie zamkniętego kompleksu. Teren działek porośnięty drzewkami sosnowymi ( samosiejkami). Atrakcyjne usytuowanie, przy lesie oraz w sąsiedztwie nowo wybudowanych domów jednorodzinnych i letniskowych, sprawia, że niniejsza oferta, skierowana jest dla osób poszukujących ciszy, zachwycających się naturą, z możliwością szybkiego dojazdu, do pracy, szkoły itp. Dojazd drogą asfaltową. Media ( światłowód, prąd i wodociąg w granicy kompleksu). Okolica cicha i spokojna, wokół duże kompleksy leśne, z wieloma szlakami pieszymi i rowerowymi. Do najbliższego jeziora (jezioro Lucieńskie ok 2 km). Do najczystszego i najpiękniejszego w okolicy jeziora Białe odległość ok. 4 km. Odległość od Gostynina ok. 9 km, od Płocka ok 25 km, od Warszawy ok. 100 km. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. Cena: 55 zł/m2 do negocjacji. Posiadamy działki o różnych powierzchniach od 950m/2 do 1439m/2. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama