środa, 8 maja 2024 06:09

Pierwszy gostyniński książę

Muzeum Mazowieckie planuje w roku 2025 otwarcie Muzeum Ziemi Gostynińskiej, które działać będzie przy ulicy Floriańskiej 23. Nowe muzeum prezentować będzie eksponaty związane z historią Ziemi Gostynińskiej. Z tej okazji chcemy poznać nieco bliżej historię Gostynina i okolic. Co tydzień będziemy prezentować Wam jedną ciekawostkę dotyczącą tego miasta. Autorem tekstów jest Tomasz Paszkiewicz. Miłej lektury!
  • Źródło: Muzeum Mazowieckie w Płocku

Bolesław Wańkowic zginął bezpotomnie, a prawo do schedy po księciu płockim mieli jego najbliżsi krewni – Siemowit III Czerski oraz Kazimierz I Warszawski. Nie można jednak zapominać, że Księstwo Płockie, którego częścią była między innymi Ziemia Gostynińska, od 1329 roku stanowiła lenno Korony czeskiej. Król Kazimierz Wielki podjął w Płocku rokowania z Trojdenowicami. Roli mediatorów podjęli się arcybiskup gnieźnieński Jarosław Bogoria i biskup płocki Klemens. Ziemie płocka, wiska i zakroczymska miały zostać scedowane polskiemu królowi, ziemie sochaczewska i gostynińska pozostać miały w rękach braci.

W dokumencie, który sporządzony został na zakończenie rokowań króla Polski i mazowieckich książąt, nawet jednym słowem nie wspomniano o Gostyninie. Historycy uznają to za celowy zabieg i sugerują, że w ten sposób Kazimierz Wielki uznał prawa Trojdenowiców do Ziemi Gostynińskiej. W myśl porozumienia zawartego między władającymi Mazowszem braćmi Ziemia Sochaczewska stała się częścią dzielnicy warszawskiej, którą władał Kazimierz I. Ziemia Gostynińska tymczasem przypisana została do Ziemi Czerskiej rządzonej przez Siemowita III. Od tego czasu posługiwał się on tytułem „z łaski Bożej książę Mazowiecki i pan ziemi czerskiej, rawskiej oraz gostynińskiej”. 

W listopadzie 1355 roku zmarł Kazimierz Trojdenowic. Siemowit, który wyprawił bratu uroczysty pogrzeb w Płocku, przejął jako lenno nadane przez króla Kazimierza, należącą wcześniej do brata część Mazowsza: Warszawę, Sochaczew, Wiskitki, Ciechanów, Nowogród oraz Nowy Dwór. Siemowit przekazał królowi Płock. Po śmierci Kazimierza Wielkiego miasto miało jednak wrócić w ręce książąt mazowieckich.

Za tydzień o tym jak Siemowit III poczynał sobie na Ziemi Gostynińskiej po śmierci swego brata Kazimierza I Warszawskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 5°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 8 km/h

Ogłoszenia
Piękna ogrodzona działka z domkiem holenderskim Piękna ogrodzona działka z domkiem holenderskim Tel. 665 424 109,605 615 205, 515 955 229. Posiadamy do sprzedaży działkę rolno budowlaną o pow. ok. 2000 m/2, zlokalizowana w miejscowości Choinek. Teren działki, płaski, z domkiem holenderskim z pełnym wyposażeniem oraz ogrzewaniem gazowym lub kominkiem elektrycznym. Na terenie działki znajdują się dodatkowo dwa blaszane garaże. Wydane warunki zabudowy (możliwość pobudowania domu całorocznego). Turystyczna i bardzo malownicza okolica. Wokół tereny leśne oraz liczne jeziora. Działka usytuowana w kameralnym kompleksie działek budowlano - rekreacyjnych. Media: Skrzynka prądowa, wodociąg, światłowód oraz szambo. Usytuowanie, przy lesie i sąsiedztwie nowo wybudowanych domów jednorodzinnych i letniskowych, sprawia, że niniejsza oferta, skierowana jest dla osób zachwycających się naturą, z możliwością szybkiego dojazdu do pracy, szkoły itp. Dojazd drogą asfaltową oraz gminną ok. 200 m. W niedalekiej przyszłości dojazd do działki będzie samą drogą asfaltową. Do najbliższego jeziora (jezioro Przytomne ok 2 km). Do najczystszego i najpiękniejszego w okolicy jeziora Białe odległość ok. 6 km. Odległość od Gostynina ok. 6 km, od Płocka ok 25 km, od Warszawy ok. 110 km. Cena: 190 000 zł do negocjacji. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama