sobota, 1 czerwca 2024 18:20

Poznaj Parki krajobrazowe Mazowsza! – cześć 1

Mazowsze jest bogate w niebywale piękne tereny. Na jego obszarze znajduje się aż 9 parków krajobrazowych, bogatych w niezwykłe okazy flory i fauny. Obfitują one w piękno przyrody, którego można doświadczać wszystkimi zmysłami.

Mazowieckie parki krajobrazowe są bowiem idealnym miejscem na spędzanie wolnego czasu, wycieczki, zielone szkoły, czy chociażby spacery - samotne lub wspólnie z rodziną, bądź przyjaciółmi. Nie od dziś wiadomo, że kontakt z przyrodą ma niebywale pozytywny wpływ na nasze zdrowie - fizyczne i psychiczne. Do owych parków zaliczają się:

Bolimowski Park Krajobrazowy. Leży on w obrębie nizin środkowopolskich na granicy dwóch rozległych regionów - Niziny Środkowomazowieckiej i Wzniesień Południowo - Mazowieckich. Obszar Parku rozciąga się na krawędzi trzech mezoregionów: Równiny Łowicko - Błońskiej, Wysoczyzny Rawskiej i Wzniesień Łódzkich. Na terenie Parku znajduje się 5 rezerwatów oraz zespół przyrodniczo-krajobrazowy Nieborów. Poza tym aleje zabytkowe, drzewa – pomniki przyrody, bobry w dolinie Rawki i inne atrakcje. Osoby zainteresowane nie tylko walorami przyrodniczymi znajda tu również zabytki w postaci pałaców, dworków, przydrożnych krzyży czy starych chałup. Park jest dobrym miejscem do uprawiania turystyki pieszej, wyznaczono na jego terenie ścieżki – w jego mazowieckiej części jest ich pięć. Najbardziej popularnymi mieszkańcami parku są bobry. By zobaczyć ślady ich bytności, takie, jak ścięte drzewa, tamy, czy też żeremia – należy wybrać się na spacer 4-kilomerową ścieżką. Trasa ta nazywa się Rokita ostoja bobrów”. Powinno się uczęszczać nią w okresie od kwietnia do października. Początek trasy jest przy moście na Rawce, we wsi Budy Grabskie, ciągnie się ona wzdłuż doliny rzeki. Przebycie całej pętli zajmuje 1,5-2 godziny. „Szlak żyrardowski” to szansa na zapoznanie się z roślinnością torfowisk i łąk parku. Pokonamy ten 10-kilometrowy szlak w ok. 5 godzin. „Ścieżka entomologiczna w dolinie Rawki” jest bogata w owady lądowe. Stanowi ona 15-kilometrowy odcinek. Rozpoczyna się przy Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej we wsi Budy Grabskie. „Ścieżka entomologiczna w dolinie Grabinki” również obfituje w dużą ilość różnorodnych owadów. Rozpoczyna się ona przy leśniczówce Prochowy Młynek i biegnie wzdłuż rzeki Grabinki. Trasa ta ma 4-kilometry i jak „Ścieżka entomologiczna w dolinie Rawki” również nadaje się dla osób już zaprawionych w wędrówkach leśnych.

Brudzeński Park Krajobrazowy. Celem jego utworzenia było zapewnienie warunków ochrony środowiska z dopuszczeniem niekolizyjnych form turystyki krajoznawczej. Park w swoich założeniach ma być naturalną osłoną dla rezerwatów przyrody, terenem wodochronnym oraz poligonem badań naukowych. Wyznaczono tu kilka dogodnych ścieżek dydaktyczno-przyrodniczych. Trasa ścieżki ornitologicznej przebiega po części przez dąbrowę świetlistą, która stanowi jeden z najcenniejszych kompleksów roślinnych tego parku. Rozpoczyna się ona w Murzynowie, przy moście, u ujścia Skrwy Prawej do Wisły. Ma ona długość 4,5 km. Znajduje się na niej pięć przystanków z tablicami edukacyjnymi, które prezentują gatunki ptaków, które żyją w tym parku. Z kolei ścieżka przyrodniczo-leśna jest bardzo atrakcyjna dla dzieci i młodzieży, jak również ich opiekunów. Przecina rezerwat przyrody Sikórz, który stanowi najbardziej malowniczy fragment tego parku. Rozpoczyna się w okolicach kościoła św. Trójcy w Sikorzu i biegnie lasem, drewnianym mostem przez Skrwę, by później przeciąć tereny zielone i odbić do skarpy schodzącej do rzeki. Tablice informacyjne zamieszczone na niej opisują rolę owadów, ptaków i zwierząt, w tym popielic, bobrów, borsuków, wydr i nietoperzy, jak również budowę lasu, a także etapy wzrostu drzewostanu i rolę wody w ekosystemie. Kolejna, 400-metrowa ścieżka edukacyjna o klimacie, krajobrazie, faunie i florze rozpoczyna się nieopodal ogródka meteorologicznego Mazowieckiego Ośrodka Geograficznego Uniwersytetu Warszawskiego i biegnie wzdłuż alei wierzbowej, do Muzeum im. Stanisława Murzynowskiego. Wyznaczonych na niej pięć przystanków z informacjami o krajobrazie parku. Dodatkowo na terenie parku znajdują się dwa szlaki nordic walking. Pierwszy ma długość 8-kilometrów i przebiegająca przy leśnym kompleksie Brwilno, natomiast drugi jest długi na 12,5 km i znajduje się na wysokości Sikorza. Rowerzyści mogą w tym parku wybrać się na przejażdżkę fragmentami szlaku czerwonego PTTK im. Bolesława Krzywoustego. Jego 20-kilometrowy odcinek biegnie przez teren wszystkich trzech rezerwatów, jak również otuliny parku. Szlak rozpoczyna się w Płocku, przy budynku Odwachu, przy ulicy Tumskiej.

Chojnowski Park Krajobrazowy. Leży on na Równinie Warszawskiej i skraju Doliny Środkowej Wisły – na południe od Warszawy, na lewym brzegu Wisły. W całości na terenie powiatu piaseczyńskiego. Jest elementem Zielonego Pierścienia Warszawy i pasa obszarów chronionych. Najważniejszymi punktami, gdzie można rozpocząć piesze zwiedzanie parku stanowi Konstancin-Jeziorna lub Zalesie Górne. Rozpoczynające się w nich ścieżki przecinają rezerwaty oraz lasy parku, i pozwalają na dotarcie do najciekawszych miejsc o charakterze historycznym i kulturowym. Rowerzyści mogą skorzystać z tras, które rozpoczynają się w warszawskich Powsinie i są idealne na wycieczkę o charakterze całodziennym. 20-kilometrowy Chojnowski Szlak Rezerwatów Przyrody ma swój początek w Konstancinie-Jeziornie, przecina kilka chojnowskich rezerwatów i dociera do Zimnych Dołów oraz Zalesia Górnego. Nadaje się głównie na wędrówki piesze, a zimą też dla narciarzy biegowych. Chojnowski Szlak Zabytków Przyrody prowadzi z Zalesia Górnego do rezerwatu Chojnów. Jest długi na 10-kilometrów, a na jego trasie znajduje się pomnik przyrody Dąb Stephana i dolinkę rzeczki Zielonej. Szlak Nadwiślański rozpoczyna się w Konstancinie-Jeziornej i prowadzi do Góry Kalwarii. Jest on atrakcyjny pod względem klimatycznych widoków na starorzecze Wisły, mazowieckie sady i zabytkową architekturę. 16-kilometrowy Główny Szlak Lasów Chojnowskich biegnie z kolei z Ustanówka i prowadzi do Konstancina-Jeziorny. Jest on przeznaczony głównie na piesze wędrówki. Szlak Zabytków Architektury znajduje się wokół Konstancina-Jeziorny. Jest to pętla, która zaczynająca się w centrum miasta i prowadzi przez Skolimów, Rzeczkę Małą i obrzeża Lasów Słomczyńskich. Jest on długi na 9 km. 33-kilometrowy Chojnowski Szlak Rowerowy rozpoczyna się w warszawskim Powsinie. Jego trasa wiedzie przez Las Kabacki, Julianów, Piaseczno, Żabieniec, Las Chojnowski, Orzeszyn i kończy się w Górze Kalwarii W Powsinie rozpoczyna się 33-kilometrowy Rowerowy Szlak Wisły. Jest on bogaty w zabytki i architekturę. Prowadzi przez Konstancin-Jeziornę, Obory i Górę Kalwarię i zakończy się przy ruinach zamku w Czersku. 16-kilometrowa ścieżka rowerowa Doliną Jeziorki rozpoczyna się w Prażmowie, przecina rezerwat Skarpa Jeziorki, Aleksandrów oraz Zawodne i kieruje się do punktu początkowego. 

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy. Występują tu strome jary i jeziora rynnowe (Bryńskie, Górznieńskie). Jego osią hydrograficzną jest bardzo czysta rzeka Brynica zasilana z wielu źródeł tu występujących. Na terenie Parku występuje wiele gatunków roślin i zwierząt: ok. 130 zespołów roślinnych (w tym ok. 200 gatunków rzadkich) m.in.: rosiczka okrągłolistna, czosnek niedźwiedzi oraz ok. 250 gatunków zwierząt (ponad 160 gatunków ptaków) m.in.: bóbr (gatunek reintrodukowany), bażant, królik dziki (gatunki introdukowane). Najciekawszym pomnikiem przyrody jest Dąb Rzeczypospolitej - dąb szypułkowy o obwodzie 649 cm i wysokości 33 m.

Gostynińsko – Włocławski Park Krajobrazowy. Obejmuje on jeden z największych kompleksów leśnych Niziny Mazowieckiej. Zróżnicowana rzeźba terenu, obecność licznych jezior, rozległych terenów podmokłych i zabagnionych oraz bogatej i urozmaiconej roślinności i fauny, przy stosunkowo niewielkim stopniu działań człowieka wyróżnia ten teren wśród otoczenia i stanowi o jego walorach. Utworzono w nim kilka ścieżek przyrodniczo-dydaktycznych. Trzy z nich przebiegają przez Mazowsze. Lucień stanowi 3-kilometrową ścieżkę przyrodniczo-leśna rozpoczynającą się we wsi Lucień. Trasa prowadzi wokół pobliskiego jeziora, urządzono tu 7 przystanków. Nad zbiornikiem znajduje się letnia rezydencja prezydenta RP. Łąck stanowi 5-kilometrową ścieżkę rozpoczynającą się przy izbie edukacji leśno-ekologicznej Nadleśnictwa Łąck. Na trasie wyznaczono 12 przystanków, gdzie zdobyć można wiedzę na temat życia i uprawy lasu, jak również różnorodności gatunkowej drzew i wpływu działalności człowieka na ekosystem. 27-kilometrowa ścieżka Lasy Łąckie – Soczewka – Sendeń – Łąck przeznaczona jest zwłaszcza dla osób zmotoryzowanych lub rowerzystów. Rozpoczyna się on przy Zbiorniku Włocławskim, przy ujściu Skrwy. Wyznaczono tu 8 przystanków łączących jezioro Soczewka, olsy nad Skrwą, wieś Sendeń Duży, jezioro Sendeń, rezerwat Dąbrowa Łącka i jeziora: Łąckie Duże i Górskie.


Będąc w tych miejscach, należy jednak pamiętać, o podstawowych zasadach zachowania, takich jak:

Nie należy zostawiać po sobie śmieci - zabierz je ze sobą! Nie zaśmiecaj gleby i wód!

Biwakować, czy rozpalać ogniska można tylko w dozwolonych miejscach.

Nie puszczaj psa luzem. Dla dobra jego i innych zwierząt. Może stać mu się krzywda, może ranić inne zwierzę, czy pobiec za nim i zaginąć. Dbaj o swojego przyjaciela!

Nie dotykaj, nie rób krzywdy i nie łap leśnych zwierząt. Zostaw ich domy (mrowiska, gniazda, nory) nienaruszone. 

Nie wolno też krzyczeć, czy hałasować, by nie straszyć zwierząt – może to również stworzyć zagrożenie dla nas. Zamiast tego wsłuchaj się w dźwięki przyrody!

Nie wolno rzucać na ściółkę niedopałków papierosów, czy zostawiać butelek, bo może to grozić pożarem.

Nie wolno niszczyć ani uszkadzać drzew, krzewów i innych roślin, ani będących pod ochroną, ani żadnych innych, nawet tych niejadalnych. Szanuj przyrodę! 

Parkować samochód można tylko w wyznaczonych miejscach. Nie wolno zastawiać wjazdu do lasu. 

Wyznaczone szlaki są po to, by spacerować po nich. Zboczenie z takiej ścieżki grozi zagubieniem się.

Nie niszcz znaków i tablic. Umieszczono je po to by Ci pomóc.

Całe to bogactwo przyrody jest na wyciągnięcie ręki. Wycieczka do niniejszych miejsc stanowi idealny sposób spędzania czasu wolnego, w gronie rodziny, znajomych, czy chociażby samotnie, by odpocząć, złapać głębszy oddech i uporządkować myśli lub złagodzić stargane nerwy. Spacery poprawią również kondycję fizyczną. Można z niego korzystać do woli. Kontakt z przyrodą działa zbawiennie na nasz organizm.. Odwiedzajmy więc mazowieckie parki krajobrazowe. Na zdrowie! 


Źródła: 

https://mazowsze.szlaki.pttk.pl/181-pttk-mazowsze-park-krajobrazowy-podlaski-przelom-bugu

https://mazowsze.travel/kategoria-aktywnie/spacery-i-wedrowki/parki-krajobrazowe/

https://henrykow.wroclaw.lasy.gov.pl/zasady-dobrego-zachowania-w-lesie

https://www.it.mragowo.pl/zasady-zachowania-sie-w-lesie,3,680,pl.html

 

Zadanie publiczne pn. "Parki krajobrazowe Mazowsza" dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

 

 


 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
słabe opady deszczu

Temperatura: 16°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 7 km/h

Ogłoszenia
Pięknie położone działki blisko j. Lucień i Białe Pięknie położone działki blisko j. Lucień i Białe Tel: 515 955 229 lub 665 424 109 Posiadamy do sprzedaży dwie pięknie położone działki z możliwością zabudowy znajdujące się obok siebie o pow. ok. 2250 m/2 oraz 1320 m/2 na nowopowstałym osiedlu domów jednorodzinnych. W sąsiedztwie domy jednorodzinne oraz rekreacyjne, szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe. Wszystko to sprawia, że jest to idealne miejsce do osiedlenia się na co dzień jak i z przeznaczeniem na rekreację. Do najbliższego jeziora Lucieńskiego odległość ok. 2km a do najpiękniejszego oraz najczystrzego w okolicy jeziora Białe odległość ok. 4km. Miejscowość bardzo malownicza i spokojna. Media (wodociąg, energia elektryczna, kanalizacja) w nie dalekiej odległości od działek. Dojazd drogą asfaltową. Miejscowość Lucień gm. Gostynin. Odległość od Gostynina ok. 7 km , od Płocka ok. 22 km od Warszawy ok 120 km Cena 78 000 zł do negocjacji - 1320 m/2 Cena 124 000 zł do negocjacji - 2250 m/2 W naszym biurze prezentacja jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Działki w pięknej okolicy wśród lasów i jezior Działki w pięknej okolicy wśród lasów i jezior Tel. 665 424 109 lub 515 955 229 Posiadamy do sprzedaży atrakcyjnie położone działki z warunkami zabudowy o pow. od 1200m² do 1600 m² o wymiarach zbliżonych do kwadratu (38m X 34 m), teren działek płaski, zadbany, podłoże przygotowane do założenia trawnika. W pobliżu działek prąd, woda, ( ostatnia działka z kompleksu, wyposażona w skrzynkę prądową). W pobliżu nieruchomości, piękny zarybiony staw, z możliwością odpłatnego połowu ryb. Dojazd do działek drogą asfaltową ostatnie ok.350 m dojazd drogą utwardzoną. Okolica cicha nadająca się zarówno pod domy całoroczne jak i letniskowe w pobliżu liczne obszary leśne , do jeziora Lucieńskiego ok. 2 km do j. Białego ok.5 km. Odległość od Gostynin ok 8 km, od Płocka ok.20 km. od Warszawy ok. 120 km. Lokalizacja Działek Gmina Gostynin. Cena 52 000 zł do negocjacji. Więcej informacji udzielimy telefonicznie pod num 515 955 229, 605 615 205 lub 665 424 109 Cena 79 000 zł do negocjacji. Cena za każdą działkę 61 zł/m2 Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Dom letniskowy z dojściem do j. Białego Dom letniskowy z dojściem do j. Białego Tel. 665 424 109. Posiadamy do sprzedaży piękny dom rekreacyjny o pow. ok. 90 m2, z zagwarantowanym dojściem do jeziora Białego. Budynek usytuowany na działce o pow. 797 m2. Dom pięknie i klimatycznie urządzony z możliwością korzystania od zaraz, ogrzewany. Składa się z salonu z kominkiem, 2 sypialni na poddaszu, kuchni z jadalnią, dodatkowego pokoju przy kuchni i łazienki. Nieruchomość w części podpiwniczona przygotowana do użytkowania od zaraz. Działka pięknie zagospodarowana, porośnięta starymi świerkami. Na posesji znajduję się murowany garaż. Media: energia elektryczna, woda z wodociągu gminnego, własna studnia na terenie działki. Zagwarantowane prywatne dojście do jeziora Białe (zakup udziału w drodze do jeziora, w cenie nieruchomości). Nieruchomość zlokalizowana na zamkniętym osiedlu. Prosimy o wcześniejsze umawianie wizyt, ponieważ dom jest pod całodobowym nadzorem ochrony. Dojazd drogą asfaltową, odległość od Gostynina ok 13km, od Płocka ok. 25km, od Warszawy ok. 100km. Lokalizacja: Białe, gmina Gostynin. Cena 555 000 zł do negocjacji Tel. 665 424 109. Więcej informacji udzielimy telefonicznie! Zapraszamy na prezentację, po wcześniejszym umówieniu wizyty. Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Pięknie położone działki blisko jezior Pięknie położone działki blisko jezior Posiadamy do sprzedaży cztery pięknie położone działki z warunkami zabudowy w spokojnej i malowniczej okolicy, zatopionej w zieleni o pow. 2 x 1537 m/2 oraz 2 x 1360 m/2. Wokół działek tereny leśne i liczne jeziora. Do jeziora Lucieńskiego ok. 4 km do j. Białego ok. 2 km, do j. Sumino ok. 1 km. W sąsiedztwie domy jednorodzinne oraz rekreacyjne, szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe. Wszystko to sprawia, że jest to idealne miejsce do osiedlenia się na co dzień jak i z przeznaczeniem na rekreację. W pobliżu działek media (prąd, woda z wodociągu oraz kanalizacja). Dojazd do działek drogą asfaltową oraz ok. 200 m drogą gruntową do działek o pow 1537 m/2. Odległość od Gostynin ok 6 km, od Płocka ok. 15 km. od warszawy ok. 120 km. Lokalizacja Działek Gmina Gostynin. Cena: 65 000 zł do negocjacji - działki o pow. 1537 m/2 55 000 zł do negocjacji - działki o pow. 1360 m/2 Zapraszamy na prezentację i do zakupu. W celu umówienia wizyty prosimy o telefon pod num. 665 424 109 lub 605 615 205. Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama