Zacznijmy od obrazów, które można podziwiać w pracowni malarza. Wzrok przyciągają prace wykonane dla domu, jak i na zamówienie: ikona św. Piotra, kwiaty, martwa natura czy impresja pod nazwą nenufary. W obrazach widać, jak zawsze zachowanie szczegółów: pracę mięśni, wyraz twarzy wyrażającą uczucia. Dobrane pięknie kolory farb i werniksowanie spajają się w jedną, wyjątkową całość.
Obecnie wykonywaną rzeźbą jest Pieta Watykańska według Michała Anioła. Prace nad tym dziełem pan Biniewicz rozpoczął w połowie października 2023 roku, a zakończenie planuje na czerwiec br.
Oryginał rzeźby znajduje się w Watykanie. Blok, z którego wykonane zostaną postacie to marmur carrara sprowadzony z Włoch, ważący 6 ton. Rzeźba będzie miała wymiary 2,05 m na 1,75 m. Istnieje prawdopodobieństwo, że z tego samego kamieniołomu powstał oryginał.
Na czym polega wyjątkowość w wykonaniu piety? Jak mówi pan Tadeusz Biniewicz: - Obróbka rzeźby wykonana jest obecnie w 50 procentach. Teraz zacznę rzeźbienie od góry i będę systematycznie wykonywał wszelkie szczegóły, a jest ich sporo, jak choćby prześwity, przy kończynach, wolne palce dłoni, ułożenie szaty itp. Muszę pokazać w tej wieloosobowej rzeźbie martwość ciała Jezusa, jego bezwład oraz cierpienie Maryi, nie tylko na twarzy, ale w całej postaci. Jest to bardzo pracochłonne i precyzyjne. Muszę dobrze zaplanować każde uderzenie dłuta.
Życzymy panu Tadeuszowi wytrwałości i radości z wykonywanej pracy.
Napisz komentarz
Komentarze