poniedziałek, 20 maja 2024 01:57

Jak uzyskać prawo jazdy? Praktyczny poradnik dla mieszkańców Gostynina

Ukończenie kursu na prawo jazdy jest niezbędne, aby uzyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdów różnych kategorii. Cały proces składa się z kilku etapów. Jeszcze zanim zapiszesz się na kurs, musisz spełnić szereg formalności. Dowiedz się, jak postępować krok po kroku, aby zdobyć upragnione prawo jazdy.

4 grudnia 2020 r. w życie weszły nowe przepisy określające, że kierowca nie musi mieć przy sobie prawa jazdy w formie fizycznej, a także dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia wykupienia OC. Powinien jednak wozić ze sobą dowód osobisty lub inny dokument, który pozwoli potwierdzić tożsamość podczas kontroli drogowej.

1.    Sprawdź, czy spełniasz kryteria konkretnej kategorii

Jak z pewnością wiesz, wyróżnia się kilka rodzajów prawa jazdy. Aby móc ubiegać się o każde z nich, trzeba spełniać określone wymogi. Przykładowe kryteria to:

prawo jazdy kat. A (uprawnienia do prowadzenia wszystkich motocykl) – trzeba mieć ukończone 20 lat (jeśli od co najmniej 2 lat masz uprawnienia A2) lub 24 lata (w pozostałych przypadkach),

prawo jazdy kat. B (uprawnienia do prowadzenia m.in. samochodów osobowych do 3,5 t) – trzeba mieć ukończone 18 lat,

prawo jazdy kat. C (uprawnienia do prowadzenia m.in. samochodów powyżej 3,5 t z wyjątkiem autobusów) – trzeba mieć ukończone 21 lat.

Dokładny opis kategorii znajdziesz na oficjalnych rządowych stronach.

2.    Zgłoś się na badania

Wizyta musi odbyć się u lekarza uprawnionego do wydawania zaświadczeń dla kandydatów na kierowców. Badanie ma na celu określenie, czy u konkretnej osoby nie występują przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów. Jeśli nie, to lekarz wyda stosowny dokument.

Zastanawiasz się, czym są psychotesty dla kierowców? To badania, które mają wykluczyć przeciwwskazania psychologiczne u określonej grupy osób. W procesie ubiegania się o prawo jazdy są obowiązkowe dla kat. C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E. Zgodnie z przepisami prawa muszą je zaliczyć także m.in. osoby przedłużające ważność uprawnień wspomnianych wyżej kategorii oraz kierowcy, którzy przekroczyli dopuszczalny limit punktów karnych.

3.    Udaj się do fotografa

Jeśli nie masz odpowiedniego zdjęcia spełniającego wymogi, musisz odwiedzić fotografa. Jak powinna wyglądać taka fotografia? Musi przedstawiać osobę bez nakrycia głowy oraz okularów z ciemnymi szkłami. Dopuszczalny wymiar zdjęcia to 3,5 x 4,5 cm.

Pamiętaj! Jeśli nosisz okulary korekcyjne z ciemnymi szkłami ze względu na wadę wzroku, to możesz je mieć na zdjęciu do prawa jazdy pod warunkiem, że podobne masz w dowodzie osobistym. Identyczna zasada dotyczy nakrycia głowy noszonego zgodnie z wyznawaną religią.

4.    Załóż Profil Kandydata na Kierowcę

Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) możesz założyć w Wydziale Komunikacji lub przez Internet, jeśli masz profil zaufany ePUAP lub certyfikat kwalifikowany.

Aby założyć PKK, musisz złożyć następujące dokumenty:

wypełniony wniosek,

aktualną fotografię,

zaświadczenie lekarskie,

zaświadczenie od psychologa (jeśli to konieczne).

W przypadku osób niepełnoletnich konieczna jest także zgoda rodziców lub opiekunów.

5.    Zapisz się na kurs

Po dopełnieniu wszelkich formalności przychodzi czas na znalezienie szkoły jazdy oraz zapisanie się na kurs. Składa się on z części teoretycznej i praktycznej.

Pierwsza z nich ma na celu przede wszystkim zapoznanie kandydatów z zasadami ruchu drogowego. Co ważne, kandydat nie musi uczestniczyć w wykładach prowadzonych w szkole jazdy. Może samodzielnie przygotować się do egzaminu, przyswajając wiedzę we własnym zakresie. Jeśli go zda, powinien zgłosić się na szkolenie praktyczne.

Pamiętaj! Kandydaci na kierowców muszą uczestniczyć w zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy. 

Część praktyczna kursu trwa 30 godzin. W jej trakcie kursant uczy się m.in. wykonywania manewrów na placu, a także jazdy po mieście. Instruktor udziela cennych rad, które mają na celu wyeliminowanie wszelkich błędów. Dopiero po ukończeniu całego kursu można zapisać się na egzamin praktyczny.

6.    Przystąp do egzaminu

Jak już wiesz, egzamin na prawo jazdy składa się z części teoretycznej i praktycznej. Pierwsza z nich ma formę testu jednokrotnego wyboru. W przypadku kat. B składa się on z 32 pytań (20 podstawowych i 12 specjalistycznych). Na rozwiązanie testu kandydat ma 25 minut. Maksymalnie może otrzymać 74 punkty, a do zaliczenia egzaminu teoretycznego musi uzyskać ich co najmniej 68.

Po uzyskaniu pozytywnego wyniku z tej części przychodzi czas na praktykę. Egzamin sprawdzający umiejętności rozpoczyna się na placu manewrowym. Jeśli kandydat poprawnie wykona polecenia wydawane przez egzaminatora, będzie mógł wyjechać na drogę, aby tam sprawdzić swoje umiejętności. Dwukrotne popełnienie błędu na tym samym zadaniu lub spowodowanie bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ruchu powoduje natychmiastowe przerwanie egzaminu i otrzymanie negatywnego wyniku. Dużo cennych informacji na ten temat znajdziesz pod adresem: https://rankomat.pl/samochod/egzamin-na-prawo-jazdy-kat-b.

Planujesz w najbliższym czasie rozpocząć kurs na prawo jazdy? Nasz krótki poradnik z pewnością pomoże Ci w dopełnieniu wszelkich niezbędnych formalności.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
umiarkowane opady deszczu

Temperatura: 13°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 4 km/h

Ogłoszenia
Piękne działki w zamkniętym kompleksie Piękne działki w zamkniętym kompleksie Tel: 515 955 229 lub 665 424 109 lub 605 615 205. Posiadamy do sprzedaży bardzo atrakcyjne działki w malowniczej, zalesionej miejscowości. Działki z możliwością zabudowy całorocznej oraz letniskowej, znajdujące się na terenie zamkniętego kompleksu. Teren działek porośnięty drzewkami sosnowymi ( samosiejkami). Atrakcyjne usytuowanie, przy lesie oraz w sąsiedztwie nowo wybudowanych domów jednorodzinnych i letniskowych, sprawia, że niniejsza oferta, skierowana jest dla osób poszukujących ciszy, zachwycających się naturą, z możliwością szybkiego dojazdu, do pracy, szkoły itp. Dojazd drogą asfaltową. Media ( światłowód, prąd i wodociąg w granicy kompleksu). Okolica cicha i spokojna, wokół duże kompleksy leśne, z wieloma szlakami pieszymi i rowerowymi. Do najbliższego jeziora (jezioro Lucieńskie ok 2 km). Do najczystszego i najpiękniejszego w okolicy jeziora Białe odległość ok. 4 km. Odległość od Gostynina ok. 9 km, od Płocka ok 25 km, od Warszawy ok. 100 km. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. Cena: 55 zł/m2 do negocjacji. Posiadamy działki o różnych powierzchniach od 950m/2 do 1439m/2. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama