czwartek, 9 maja 2024 00:41

Czy pluskwy mogą przenosić choroby?

Pluskwy to kilkumilimetrowe, płaskie owady odżywiające się krwią ssaków. Można je spotkać przede wszystkim w okolicy łóżek i innych tapicerowanych mebli. Chętnie kryją się blisko ludzi, a nocą, około 3:00 wychodzą na żerowanie. Czy ich obecność jest niebezpieczna dla zdrowia człowieka?

W jaki sposób żeruje pluskwa?

Aby móc odpowiedzieć na pytanie, czy pluskwy mogą przenosić choroby, warto zastanowić się, w jaki sposób te owady pobierają pokarm. Zwykle wybierają odkryte miejsce na ciele ofiary. Insekty nacinają skórę i wydzielają do rany ślinę, która zawiera enzymy o działaniu znieczulającym. Następnie odżywiają się krwią przez kilka minut. W tym czasie aparat gębowy owada ma kontakt z raną. Jest to moment, w którym potencjalnie może dojść do zakażenia.

Czy pluskwy mogą być wektorem chorób wirusowych?

Dotychczas nie udało się z całą pewnością stwierdzić, czy pluskwy mogą przenosić wirusy. Jest to niewykluczone, z uwagi na fakt, iż owady odżywiają się krwią. Istnieją podejrzenia, że insekty te mogą uczestniczyć w rozprzestrzenianiu się groźnego wirusa zapalenia wątroby typu B. Jak dotąd nie udało się potwierdzić tej hipotezy. Jednak istotne jest to, że odżywianie się krwią ssaków stwarza potencjalne ryzyko przeniesienia chorób wirusowych.

Choroby bakteryjne – czy pluskwy mogą przenosić boreliozę?

Obecnie nie ma jasno określonego stanowiska co do tego, czy pluskwy mogą zarazić człowieka boreliozą. Mimo tego, że obecność krętków boreliozy jest czasem wykrywana w materiale pobranym od pluskiew, nie jest to tożsame ze stwierdzeniem faktu, iż owady te są w stanie przenieść chorobę na człowieka. Warto jednak mieć się na baczności i nie dopuścić do rozwoju populacji insektów.

Skuteczne usuwanie pluskiew z otoczenia jest możliwe, wymaga jednak zastosowania zaawansowanych metod. Nic więc dziwnego, że dezynsekcja pluskiew w Warszawie i innych dużych miastach to jednak z często zamawianych usług. Firmy z branży DDD na co dzień zajmują się zwalczaniem uciążliwych szkodników, by uchronić ludzi przed przykrymi konsekwencjami obecności pluskiew w domu.

Czy pluskwy wywołują reakcję alergiczną?

Większość ludzi na ugryzienia pluskiew reaguje intensywnym zaczerwienieniem skóry w miejscu żerowania. Rzadko można obserwować reakcję uczuleniową – w takiej sytuacji występuje bolesny obrzęk wokół miejsca ugryzienia. Zwykle dobrze widoczny jest punkt, w którym owad pobierał krew podczas żerowania. Pojawia się bolesność i zaognienie. Duże wykwity skórne mogą ulec nadkażeniu bakteryjnemu. Niekiedy osoby ugryzione przez pluskwy zgłaszają też inne objawy, takie jak bóle i zawroty głowy, dolegliwości ze strony układu pokarmowego i osłabienie.

Trudno jest jednoznacznie oszacować ryzyko przenoszenia chorób przez pluskwy. Nie zmienia to faktu, iż ich ugryzienia mogą być bolesne. Ponadto niektóre osoby mogą być na nie uczulone – wtedy pojawia się odczyn po ukąszeniu, występuje obrzęk i świąd. Gdy w Twoim otoczeniu pojawią się pluskwy, jak najszybciej skontaktuj się ze specjalistą, który przeprowadzi profesjonalną dezynsekcję.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 9 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama