Reklama
Reklama

Jak prawidłowo użytkować wyciągarkę elektryczną? Poradnik dla początkujących

Wyciągarka elektryczna to urządzenie, które warto mieć na wyposażeniu samochodu. Przyda się zwłaszcza przy gorszej pogodzie, pomagając na przykład wyciągnąć samochód z grząskiego pobocza. Ważne jednak, aby użytkować ją zgodnie z zaleceniami producenta. Dzięki temu zadbamy o bezpieczeństwo zarówno własne, jak i pojazdu.

Zasady bezpiecznego użytkowania wyciągarki elektrycznej

Podstawową zasadą użytkowania wyciągarek elektrycznych jest każdorazowe zakładanie certyfikowanych rękawic ochronnych. O skaleczenie nietrudno, zwłaszcza jeśli towarzyszą nam negatywne emocje czy stres. Bardzo istotny jest sposób rozwijania i zwijania liny. Nie kładziemy rąk bezpośrednio na niej – takie działanie stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia. Upewniamy się również, czy hak został zaczepiony w prawidłowy sposób. 

Wyciągarki elektryczne czerpią moc z akumulatora samochodu, dlatego przed rozpoczęciem pracy upewniamy się, czy przewody zostały właściwie podłączone. Ważne, aby nie uruchamiać silnika, jeśli wyciągarka nie jest jeszcze odpowiednio przygotowana. Kierujemy się oczywiście instrukcją, którą producent dołączył do urządzenia. Każda wyciągarka ma bowiem nieco inną specyfikę. Użytkowanie tego typu urządzeń nie jest skomplikowane – całą pracę wykonuje za nas silnik pojazdu, jednak najistotniejszym elementem jest właściwie przygotowanie wyciągarki. Po zakończonej pracy należy ją zdemontować, kierując się instrukcją. Nawet jeśli w krótkim czasie musimy opuścić miejsce zdarzenia, nie spieszmy się z demontażem. Jakiekolwiek błędy popełnione na tym etapie mogą skutkować uszkodzeniem sprzętu. 

Jaką wyciągarkę elektryczną wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele wyciągarek elektrycznych, przy czym największą popularnością cieszą się wyciągarki przenośne. Wybierając konkretny model, najczęściej kierujemy się wielkością urządzenia – ostatecznie będzie ono przewożone w pojeździe, zatem nie powinno zajmować zbyt wiele miejsca w bagażniku. Niemniej jednak najważniejszym parametrem jest moc. Wyciągarka musi być dopasowana do rodzaju pojazdu, jaki w trudnej sytuacji ma wyciągnąć z pobocza czy rowu. Sprzęt o małej mocy nie poradzi sobie z większymi samochodami, a jedynie z quadem bądź motocyklem. Warto wybierać wysokiej jakości wyciągarki od renomowanych producentów. Dobrze, jeśli przed zakupem możemy je przetestować. Kupując online, dokładnie zapoznajmy się ze specyfiką sprzętu. Producenci najczęściej określają, dla jakiego rodzaju pojazdów jest przeznaczona konkretna wyciągarka. Pamiętajmy, że choć wyciągarki o niższej mocy są tańsze, nie poradzą sobie z samochodami osobowymi, a te przeznaczone do aut osobowych niekoniecznie będą odpowiednie dla ciężarówek. Nie warto więc oszczędzać, gdyż finalnie może okazać się, że w trudnej sytuacji nasz sprzęt zwyczajnie sobie nie poradzi.

Konserwacja wyciągarek elektrycznych – jak często?

Prawidłowe użytkowanie wyciągarki elektrycznej sprowadza się nie tylko do zamontowania, a następnie zdemontowania urządzenia. Bardzo ważna jest również jego okresowa konserwacja. Powinien ją przeprowadzić specjalista, który sprawdzi, czy wszystkie elementy działają dokładnie tak jak należy. Jeśli zniszczeniu ulegnie na przykład lina, bezwzględnie trzeba ją wymienić przed ponownym uruchomieniem sprzętu. Konserwacja to klucz do sprawnego, a przede wszystkim bezpiecznego działania wyciągarki. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 12 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama