Rozpoczynając sesję Przewodniczący powitał wszystkich obecnych. Wśród nich byli: Kierownik płockiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie i jednocześnie Radny Powiatu Bogdan Banaszczak, Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Płocku Jacek Kożuchowski, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Płocku Jacek Starczewski, Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP oraz Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP Hilary Januszczyk.
W sesji uczestniczyli także: Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz, Wicestarosta Waldemar Zawadzki oraz pozostali członkowie Zarządu Powiatu: Magdalena Woja, Karolina Koper oraz Marcin Piotrowski, a także Skarbnik Powiatu Katarzyna Leśniewska, Sekretarz Powiatu Monika Mytnik- Talpa oraz Dyrektorzy Wydziałów i jednostek organizacyjnych Starostwa Powiatowego w Płocku.
Kolejnym punktem po przedstawieniu programu sesji był wybór członków Komisji Uchwał i Wniosków. W jej skład weszli tym razem: Leszek Majczyna, Bogdan Banaszczak, Bogusław Jankowski, który został Przewodniczącym Komisji.
Na początku sesji Radni głosowali nad wnioskiem o odwołanie Sylwestra Ziemkiewicza z funkcji Starosty Płockiego. Głosowanie przebiegało w spokojnej atmosferze, a Radni podjęli decyzję zgodnie z przysługującymi im uprawnieniami. Decyzją radnych Sylwester Ziemkiewicz pozostaje na stanowisku Starosty Płockiego.
Po głosowaniu Starosta zabrał głos, by poinformować o swojej decyzji. Funkcja Starosty jest funkcją nieszablonową. Starosta powinien być menedżerem, społecznikiem, a przede wszystkim dobrym gospodarzem swojego regionu – mówił Starosta Sylwester Ziemkiewicz.
Przypomniał, że od bardzo wielu miesięcy działa jako wolontariusz w Regionalnej Placówce Opiekuńczo – Terapeutycznej w Kraszewie – Czubakach, prowadzonej przez Fundację Odzyskać Radość. Jest to forma pieczy zastępczej, w której dzieci ze szczególnymi potrzebami mogą liczyć na specjalistyczną opiekę. I właśnie podczas tych wizyt pojawiła się u Starosty myśl o konieczności budowy nowej siedziby Zespołu Szkół Specjalnych w Goślicach.
- Nie chciałem tego wnioskować wcześniej, żeby moja decyzja nie była kojarzona z głosowaniem nad moim odwołaniem z funkcji. Natomiast jeśli mam dalej pracować na rzecz Powiatu Płockiego, to chciałbym, aby moje comiesięczne wynagrodzenie przeznaczone było na zaprojektowanie nowej siedziby szkoły w Goślicach. Nowoczesna, przestronna, dobrze wyposażona placówka jest niezwykle potrzebna dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami. Pragnę przysłużyć się właśnie temu celowi jako Wasz Starosta – podkreślił Sylwester Ziemkiewicz.
Podczas obrad Radni podjęli szereg ważnych decyzji. Rozpatrzono projekty uchwał oraz podjęto uchwały w sprawach zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Płockiego i zmian budżetu powiatu płockiego na rok 2024. Radni podjęli także decyzję o przekazaniu dotacji celowej na wydatki związane z prowadzeniem działań ratowniczych i udzielili pomocy finansowej jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej z gmin: Bulkowo, Mała Wieś, Brudzeń Duży, Miasta i Gminy Bodzanów oraz Gminy Słupno.
Jednym z ważniejszych punktów sesji było także wyrażenie zgody na dołączenie do partnerstwa z Gminą Słupno i podpisanie umowy na wspólną realizacje projektu w ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 pod nazwą „Rozbudowa drogi powiatowej nr 2940W Słupno – Miszewko – Białkowo o ścieżkę pieszo-rowerową jako część zadania Budowa ścieżki pieszo-rowerowej Słupno – Miszewko Strzałkowskie”.
Rada Powiatu podjęła także uchwałę w sprawie wprowadzenia zmian legislacyjnych umożliwiających prowadzenie obrad komisji rady powiatu za pośrednictwem środków komunikowania się na odległość.
Następnie Urszula Cendlewska Kierownik Nadzoru Wodnego w Płocku omówiła działania podejmowane na terenie nadzorów w 2023 r. w zakresie gospodarki wodnej, a także oceny stanu bezpieczeństwa powodziowego w powiecie płockim. Poruszono temat utrzymania wałów przeciwpowodziowych, podsumowano wydobycie urobku z dna Wisły oraz omówiono pokrótce retencję wód.
Napisz komentarz
Komentarze