Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 roku. Jeżeli będzie konieczne przeprowadzenie ponownego głosowania, czyli drugiej tury, to stanie się to 1 czerwca.
Terminarz wyborczy
Decyzję przedstawił właśnie marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
– Wspomniałem wcześniej, że chciałbym odejść od przykrej w moim odczuciu tradycji ogłaszania wyborów przedostatniego możliwego dnia – wyjaśnił.
Formalnie wystąpienie Hołowni to zapowiedź, bo zgodnie z przepisami data wyborów prezydenckich zostanie ogłoszona w środę 15 stycznia. Tak wynika z konstytucji, która wskazuje, że wybory nie mogą być przeprowadzone w ciągu 90 dni po zakończeniu stanu nadzwyczajnego. A ten ostatnio w Polsce miał miejsce ze względu na stan klęski żywiołowej spowodowanej powodzią.
– Do 24 marca będzie można zawiadomić PKW o utworzeniu komitetu wyborczego. Do 31 marca powinny zostać powołane OKW, a do 4 kwietnia będzie biegł termin zgłaszania kandydatów na prezydenta – podał daty Hołownia.
Lista kandydatów
Prezydent jest wybierany na pięcioletnią kadencję i może być ponownie wybrany tylko raz. Prezydentem może zostać polski obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat.
Do tej pory chęć startu w wyborach zadeklarowali:
- Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, Koalicja Obywatelska,
- Karol Nawrocki, prezes IPN popierany przez PiS,
- Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi,
- Sławomir Mentzen, poseł Konfederacji,
- Magdalena Biejat, wicemarszałkini Senatu, Nowa Lewica,
- Marek Jakubiak, poseł, lider partii Wolni Republikanie,
- Marek Woch z Bezpartyjnych Samorządowców.
W kuluarach mówi się jeszcze o innych osobach, które mogą spróbować swojego szczęścia w wyścigu do Pałacu Prezydenckiego. Ostatnio głośno jest o kandydaturze Grzegorza Brauna z Konfederacji Korony Polskiej.
Napisz komentarz
Komentarze