Reklama

Właściciel odpowiada za swoje zwierzęta

W ostatnim czasie gostynińscy policjanci za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa są informowani o wałęsających się bezpańskich psach. W większości zgłoszeń są to przypadki niewłaściwego nadzoru nad zwierzęciem. Przypominamy, że za zwierzę odpowiada jego właściciel, a w przypadku braku nadzoru grożą mu konsekwencje prawne.  

W większości przypadków zwierzęta mają swoich właścicieli, a pojawiające się „bezdomne psy” to głównie zwierzęta nie dopilnowane odpowiednio przez właściciela. Ustawa o ochronie praw zwierząt zabrania puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna. Zakaz ten nie dotyczy terenu prywatnego, jeżeli jest on ogrodzony w sposób uniemożliwiający psu wyjście. 
W przypadku niestosowania się właściciela do zapisów ustawy jest on narażony na konsekwencje prawne wynikające z art. 77 kodeksu wykroczeń. Przepisy określają, że kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany. W przypadku, gdy właściciel wałęsającego się psa jest znany, należy fakt ten zgłosić Policji, która ma prawo nałożyć mandat lub skierować wniosek do sądu o ukaranie na nieodpowiedzialnego właściciela zwierzęcia. Natomiast, gdy następstwem pogryzienia przez psa jest szkoda na osobie w grę może wchodzić odpowiedzialność za przestępstwo spowodowania lekkiego, średniego lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a nawet śmierci człowieka. A w przypadku uszkodzenia mienia odpowiedzialność karna uzależniona jest od wartości mienia. 
Przypominamy, że ustawa o ochronie zwierząt wskazuje również, że ten kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. Zabrania się również trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m. 
Zagrożenia dotyczące znęcania się nad zwierzętami bądź wałęsających się bezpańskich psów można również zgłosić policjantom za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przypominamy, że mapa nie służy do informowania o zdarzeniach, które zagrażają życiu lub zdrowiu. W przypadkach konieczności podjęcia przez policję natychmiastowej interwencji, należy korzystać z numerów alarmowych - 112 i 997. 

podkom. Dorota Słomkowska 
KPP w Gostyninie

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

widziałam 13.03.2019 21:10
na osiedlu 18-go stycznia jest wiele wałęsających się psów i nikt z tym nic nie robi.

zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 10 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama