Fundusze sekurytyzacyjne powoływane są w celu nabywania wierzytelności. Podmiotami, które je im odsprzedają, są przede wszystkim banki, parabanki, firmy telekomunikacyjne, a także dostawcy prądu czy dostawcy usług komunalnych. Aby założyć fundusz sekurytyzacyjny, należy uzyskać zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego oraz wpis do rejestru funduszy inwestycyjnych w Sądzie Okręgowym.
Polski rynek funduszy sekurytyzacyjnych jest stosunkowo młody i dzisiaj przeważają na nim fundusze niestandaryzowane. W myśl przepisów takie podmioty muszą 75% wartości należących do nich aktywów przeznaczyć na pakiet wierzytelności. Kolejnym istotnym wyróżnikiem jest fakt, iż ich uczestnikami mogą zostać jedynie osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. W wyjątkowych przypadkach inwestorami działającymi w ramach funduszy niestandaryzowanych zostają również osoby prywatne. Warunkiem są odpowiednie zapisy w statucie danego funduszu sekurytyzacyjnego, a także minimalna kwota nabycia wynosząca 40 000 euro.
Jak dokładnie działają fundusze sekurytyzacyjne?
Największa część inwestycji funduszy sekurytyzacyjnych opiera się na lokowaniu aktywów w wierzytelności z kredytów hipotecznych, które posiadają zabezpieczenie w postaci nieruchomości. Zgodnie z przepisami banki mają prawo odsprzedawać tego rodzaju wierzytelności różnego rodzaju instytucjom – w praktyce są nimi zazwyczaj właśnie fundusze sekurytyzacyjne. Wynika to z faktu, że tego rodzaju transakcje niosą ze sobą korzystne ulgi podatkowe.
Jak zarabiać dzięki funduszom sekurytyzacyjnym?
Rynek wierzytelności ma ogromny potencjał, jednak osoby indywidualne mogą się zastanawiać, w jaki sposób fundusze sekurytyzacyjne przyczynią się do pomnożenia ich prywatnych oszczędności. Odpowiedź jest prosta – dzięki pośrednictwu takich spółek jak Blue Investment Group, która nabywa nieruchomości z rynku wierzytelności, proponując inwestorom zakup obligacji korporacyjnych. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie Big.biz.pl.
Napisz komentarz
Komentarze