Wyżej wymieniona kompania wchodzi w skład sił i środków Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego – Mazowieckiej Brygady Odwodowej.
Organizacja ćwiczeń przebiegała dwuetapowo. Pierwszy etap ćwiczeń obejmował zagadnienia teoretyczne polegające na przedstawieniu prezentacji multimedialnej w zakresie budowy wałów przeciwpowodziowych, obronie obwałowań i sposobach ich umacniania oraz prowadzenia skutecznych działań ratowniczych podczas powodzi na przykładzie materiałów źródłowych z powodzi z 2010 roku. Prezentacji tej dokonał pan Andrzej Glinka – emerytowany pracownik Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń wodnych w Warszawie.
Następnie przybyłe siły i środki z siedmiu powiatów naszego województwa w liczbie 13 pojazdów oraz 3 łodzie, przemieściły się do miejscowości Gaśno, gdzie realizowany był kolejny etap ćwiczeń praktycznych.
Jedno z założeń do ćwiczeń praktycznych zakładało, że na wysepkach odciętych od lądu, przebywają uwięzieni ludzie, których przy użyciu łodzi motorowych i udzieleniu im pierwszej pomocy medycznej przez ratowników z PSP zostają przetransportowani na suchy ląd, a następnie przekazani zostaną zespołowi PRM. Założenie drugie zakładało, że przy użyciu pomp o dużej wydajności, nastąpi wypompowywanie wody z zalanych obiektów.
Podsumowania ćwiczeń dokonano przed pomnikiem Powstańców Styczniowych będącym miejscem bitwy oraz mogiły 49 powstańców z 1863 roku. Z historią tego miejsca uczestników ćwiczeń zapoznał pan Jacek Liziniewicz. Na zakończenie ćwiczeń złożono wiązankę okolicznościową oddając hołd poległym powstańcom.
Obserwatorem ćwiczeń był st. bryg. Roman Kossobudzki Komendant Powiatowy PSP w Gostyninie, mjr. Ireneusz Fudała z-ca Dowódcy 64 Batalionu Lekkiej Piechoty w Płocku, Jacek Liziniewicz Nadleśniczy Nadleśnictwa Gostynin oraz Jacek Nowicki z Powiatowego Zespołu Zarzadzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Gostyninie .
Opracowano: KP PSP Gostynin
Napisz komentarz
Komentarze