Reklama

Czy lato wypełnione słońcem szkodzi?

Nadeszło wyczekiwane lato a z nim słoneczna, gorąca aura. Niby to dobrze –bowiem nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje określonej dawki słońca. Powoduje ono wytwarzanie endorfin i ważnej dla zdrowia kości witaminy D3, co z kolei zwiększa naszą wydolność psychiczną i fizyczną.

Pod wpływem kontaktu ze słońcem uaktywnia się barwnik skóry – melanina, która min. ma właściwości bakteriobójcze i przeciwutleniające.
Wiele hipotez mówi, że osoby unikające słońca częściej skarżą się na bóle mięśniowe i stawowe oraz osteoporozę. Kąpiele słoneczne mają więc swoje niekwestionowane zalety, należy tylko z umiarem z nich korzystać.
Niestety jest jeszcze druga strona medalu – nasze lata są coraz gorętsze i należy z większą uwagą zadbać o naszą skórę, właściwe nawodnienie organizmu oraz odpowiednią dietę.
Przypomnieć należy, że w latach 70 – 80 XX w. dni z temperaturą powyżej 32 stopni Celsiusza bywało zaledwie kilka w roku – teraz zaś jest ich znacznie więcej.

JAK BEZPIECZNIE SIĘ OPALAĆ?

O ochronie przed słońcem dobrze jest pomyśleć w c z e ś n i e j wzbogacając dietę o mikroelementy i witaminy, zwłaszcza E i C – silne antyoksydanty. Warto pić więcej soku z marchwi i pomidorów, jeść grapefruity, arbuzy, truskawki co wzmocni ochronną warstwę melaniny.
Możemy też wzbogacić dietę o preparaty witaminowe zawierające składniki fotoprotekcyjne – czyli wspierające nasz organizm przed promieniowaniem UVA i UVB .
Tu pragnę zwrócić uwagę na substancję, która – jak wynika z badań - najskuteczniej radzi sobie ze skutkami nieostrożnego opalania. Jest to naturalna a s t a k s a n t y n a – pozyskiwana z pewnego gatunku mikroalg, występująca również w roślinach i zwierzętach wodnych.
Astaksantyna pomaga w likwidowaniu przebarwień i piegów oraz najsilniej hamuje procesy starzenia będące skutkiem negatywnego wpływu promieniowania słonecznego.
Przed o p a l a n i e m- (pierwsze powinno trwać do 30 minut) należy nałożyć krem o wysokim wskaźniku ochrony SPF 30-50. Krem najlepiej nałożyć 15 minut przed wyjściem na plażę, bowiem wtedy składniki kremu zdążą rozłożyć się na skórze i stworzyć skuteczną barierę dla szkodliwych promieni. Nakładanie kosmetyku z filtrem należy powtarzać co 2-3 godziny, po każdym wyjściu z wody, również w dni pochmurne.
Dodatkowo znamiona i pieprzyki posmarować grubszą warstwą kremu lub zakleić plastrem. (Ciemniejsze punkty na naszym ciele ściągają promienie słoneczne, więc wymagają silniejszej ochrony.)

UWAGA ! Wszystkie znamiona i pieprzyki powinny być zbadane przez dermatologa, najlepiej przed sezonem wakacyjnym.

Bezwzględnie unikajmy kosmetyków zawierających alkohol, który wysusza skórę, min.: produktów do makijażu oraz perfum ponieważ antyperspiranty, perfumy i inne produkty z alkoholem mogą podczas opalania pozostawić ślady na skórze. Nieestetyczne przebarwienia to częsty problem po wakacjach.

W codziennej pielęgnacji skóry twarzy latem znakomicie się sprawdzają odmładzające, regenerujące lub odżywcze kremy zawierający silne filtry przeciwsłoneczne zapewniające codzienną ochronę skóry i jej dobrostan nie kolidując z lekkim makijażem.
W upalne dni, nie tylko przebywając na plaży należy regularnie pić wodę (dobrze nawilżona skóra jest mniej narażona na ryzyko oparzenia), nosić nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne ze specjalnym filtrem.

CO ROBIĆ GDY POJAWI SIĘ OPARZENIE SŁONECZNE?

Nieostrożne korzystanie ze słońca może prowadzić do oparzeń słonecznych. Reakcja w postaci pieczenia, zaczerwienienia, wrażliwości na dotyk, obrzęku, bąbli lub stanu podgorączkowego może pojawić się po 1-4 godz. od ekspozycji.

W przypadku wystąpienia wszystkich w/w objawów należy zwrócić się o pomoc do lekarza.
Jeżeli zaś mamy do czynienia z oparzeniem I stopnia, które dotyczy tylko powierzchniowej warstwy skóry wizyta u lekarza nie jest konieczna. W przypadku takich łagodnych problemów w pierwszej kolejności należy schłodzić podrażnione miejsca - chłód uśmierza ból i redukuje zaczerwienienie.
Do aplikacji na podrażnioną opalaniem skórę sprawdzą się preparaty zawierające składniki, które koją oparzenia słoneczne: aminokwasy – kolagen i kwas hialuronowy, aloes, D-panthenol, olej awokado, alantoina, witaminy A, E, F, olej z pestek winogron, masła Shea,
Wszystkie te składniki koją, łagodzą, likwidują uczucie "palącej" skóry, działają normalizująco, nawilżają, a witaminy regenerują i działają przeciwko wolnym rodnikom powodującym przedwczesne starzenie się skóry. Oleje i masło Shea mają zdolność do tworzenia na oparzonej skórze warstwy ochronnej. Aloes dodatkowo chłodzi przegrzaną skórę.
W przypadku gdy nie mamy pod ręką odpowiedniego preparatu warto sięgnąć po domowe sposoby, np.: nałożyć okłady z gazy nasączonej kefirem lub zsiadłym mlekiem (kefir, zsiadłe mleko czy maślanka, to kwaśne produkty, które zawierają duże ilości żywych kultur bakterii, które pomagają odzyskać prawidłowy poziom pH skóry. Ponadto posiadają liczne białka mleka krowiego oraz witaminy A, D i E, które zregenerują zniszczony naskórek)

SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ NALEŻY ZWRÓCIĆ NA OCHRONĘ I PIELĘGNACJĘ SKÓRY DZIECI bowiem ich skóra jest cienka i delikatna, szybciej ulega oparzeniom słonecznym. Ponadto dzieci w porównaniu z dorosłymi spędzają dużo więcej czasu na świeżym powietrzu.
Oparzenie słoneczne szczególnie dotyczą dzieci o jasnej karnacji, rudych, jasnych włosach, niebieskich oczach oraz dzieci mających dużo znamion barwnikowych i piegów.
Odpowiedni ubiór (kapelusz, czapka z daszkiem, luźna koszulka z tkaniny gęsto tkanej) stanowi 70% ochrony, właściwy preparat z filtrem (wcześniej należy sprawdzić na fragmencie skóry czy nie wywołuje reakcji uczuleniowej u dziecka) pozwolą naszym dzieciom bezpiecznie korzystać z przebywania na świeżym powietrzu.

CZY BAĆ SIĘ SŁOŃCA?

Jeżeli odpowiednio się przygotujemy i zadbamy o profilaktykę słońce nie będzie naszym wrogiem
Należy tylko pamiętać, że zasadą letniej pielęgnacji jest o c h r o n a przeciwsłoneczna zarówno skóry oraz włosów

Jolanta Śmiałkowska
doświadczony specjalista pielęgnacji skór problematycznych,
kosmetolog z pasji, szkoleniowiec kosmetyczny, trener produktowy i doradca biznesowy w branży beauty,
pasjonatka jazdy na rowerze

Jolanta Śmiałkowska

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 4°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 6 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama