Dzięki takim jednostkom jak MetLife (w niniejszym artykule można dowiedzieć się nieco więcej: https://www.analizy.pl/fundusze/ubezpieczeniowe-fundusze-kapitalowe/profil-funduszu/UAIG1/MetLife-Fundusz-Obligacyjny-UFK.htm ) wchodzimy na ów rynek bez zagrożeń, na które zazwyczaj narażony jest współczesny inwestor. Mamy mniejsze ryzyko straty. Wpływów mamy dwa rodzaje – spłata wartości nominalnej (poprzez wykup nominału), lub też wypłata kuponów, która po prostu stanowi odsetki, regularnie wypłacane według zasad, jakie panują w Warunkach Emisji Obligacji.
Czy opłaca się inwestować w papiery wartościowe?
Chociaż rynek papierów wartościowych trzeba poznać jak najdokładniej, jeżeli chce się zarabiać pieniądze, to jednak warto to zrobić od podstaw i tym właśnie będzie fundusz obligacyjny, pozwalający na płynne wejście na ów rynek.
Cena obligacji zależna będzie od poziomu stóp procentowych oraz od kondycji finansowej eminenta na rynku pierwotnym i przy zakupie będzie zbliżona do wartości nominalnej. Jeżeli jednak kupujemy obligację na rynku wtórnym, to może ona się bardzo od nominału różnić.
Typów obligacji jest bardzo wiele – mogą to być bony skarbowe, obligacje hipoteczne, obligacje korporacyjne, obligacje samorządowe, obligacje rządowe (np. te emitowane przez banki czy agencje centralne) czy chociażby znane wszystkim obligacje skarbowe. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że z punktu widzenia początkującego, drobnego inwestora rynki obligacji komercyjnych mogą jawić się jako trudno dostępne – a to dlatego, że większa część emitowanych przez przedsiębiorstwa papierów wartościowych ma zbyt wysoką wartość nominalną dla zwykłego inwestującego.
Nie zmienia to jednak faktu, że jest to bardzo dobry sposób na powiększenie własnych zasobów finansowych, w szczególności wtedy, gdy prowadzimy firmę. Fundusz obligacji jest prosty i bezpieczny, pozwala na zabezpieczenie środków finansowych, daje poczucie stabilizacji i umożliwia proste zarabianie. Z czasem inwestor nabierze doświadczenia na rynku i zacznie kupować coraz więcej obligacji, by w przyszłości stać się prawdziwym rekinem finansjery.
Napisz komentarz
Komentarze