Pozycjonowanie stron internetowych posiada charakterystyczną specyfikę. Pierwsze pół roku współpracy można określić mianem etapu przygotowawczego. Specjalista ds. SEO bada wówczas co działa na witrynie, a co wymaga poprawy. Na tej podstawie powstaje audyt, który staje się fundamentem dla całej strategii działań rozrysowanej na kolejne miesiące. W tym czasie wykonuje również optymalizację, aby poprawić przejrzystość strony oraz usprawnić funkcjonowanie kluczowych mechanizmów. Dopiero po zakończeniu tych wstępnych prac można przystąpić do zdecydowanej walki o czołowe pozycje w wynikach wyszukiwania.
Przedłużające się przygotowania mogą być frustrujące dla klienta. W końcu pieniądze wciąż wypływają z jego konta, a docelowych efektów nawet jeszcze nie widać na horyzoncie. W tej sytuacji zleceniodawca może zakładać, że agencja SEM celowo opóźnia uzyskanie rezultatów, aby wyciągnąć więcej pieniędzy. Oczywiście to nie jest prawda, przynajmniej w większości przypadków. Kluczem do wzajemnego zrozumienia może być jedynie wprowadzenie klienta w podstawowe tajniki SEO, aby zdawał sobie sprawę, co dzieje się z jego stroną. Edukacja umożliwia budowanie zdrowej relacji, opartej na zaufaniu. W końcu obie strony grają do jednej bramki.
W jaki sposób poszerzać swoją wiedzę z zakresu pozycjonowania stron?
Agencje działające na rynku marketingu internetowego doskonale rozumieją, że nie mają wyłączności na wiedzę związaną z promocją marek w sieci. Co więcej, zamykanie się w hermetycznym gronie może nieść za sobą niekorzystne rezultaty, o których wspomniano powyżej. Znacznie rozsądniej jest dzielić się wiedzą. Taka postawa buduje autorytet agencji, a przy okazji umożliwia pozyskanie ruchów na stronę i dodatkowych kontaktów, które mogą okazać się potencjalnymi klientami.
W internecie można znaleźć niezliczoną liczbę publikacji poświęconych zagadnieniom związanych z marketingiem internetowym, między innymi pozycjonowaniem stron. Źródłem wiedzy mogą stać się specjalistyczne portale, blogi firmowe, a także profile renomowanych specjalistów z omawianej branży. Autorzy tworzą treści w formie zwięzłych i rzeczowych artykułów i klipów wideo, ale również rozwijają bardziej skomplikowane zagadnienia w formie e-booków. Co więcej, w takich tekstach absolutnie każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od stopnia zaawansowania. Treści z powodzeniem mogą posłużyć zarówno absolutnym laikom, jak i osobom na poziomie średnio zaawansowanym. Dodatkowym źródłem informacji mogą stać się też tzw. webinary, czyli internetowe transmisje, podczas których eksperci poruszają wybrane zagadnienia. Można też wybrać się na kilkugodzinne albo kilkudniowe szkolenia, aczkolwiek ich autorzy często każą słono płacić za dostęp do swojej wiedzy.
Napisz komentarz
Komentarze