Zlot jest przeznaczony przede wszystkim dla dzieci i młodzieży z całej Polski i odbywa się na trasach zróżnicowanych pod względem czasu ich pokonywania jak i stopnia trudności. Ma charakter gwiaździsty – trasy, pokrywające się przeważnie ze szlakami turystycznymi, wiodą z różnych stron regionu mazowieckiego i mają swoje zakończenie na Cmentarzu Palmiry w Puszczy Kampinoskiej.
W tym roku również my - uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Białotarsku wzięliśmy udział już w 59 Centralnym Zlocie Młodzieży "Palmiry".
19 października punktualnie o godzinie 9.30 grupa aż 33 śmiałków wyruszyła autokarem gminnym do Puszczy Kampinoskiej na spotkanie z przygodą.
Wspólnie z Panią Anną Nowicką, (czuwającą nad poszerzaniem naszej wiedzy z zakresu historii, a przede wszystkim kształtującą w nas patriotyczną postawę) Panią Anetą Jędrzejczak (dbającą o nasz rozwój fizyczny), Panią Anitą Stempniak (dbającą o naszą poprawną polszczyznę),
Panią Elżbietę Rewicką (dbającą o to oby stan wycieczkowiczów, czyli nas był taki sam na zakończenie wyjazdu jak i na początku), Panią Jadwigą Sławińską (czuwającą nad naszym bezpieczeństwem),a także z Panią Magdaleną Lebiodą (opiekunem Samorządu Uczniowskiego, ale przede wszystkim nauczycielem towarzyszącym nam we wszystkich wycieczkach), ruszyliśmy ścieżką dydaktyczną "Do Karczmiska" w stronę cmentarza na Palmirach. Ścieżka, którą pokonywaliśmy ma długość około 2,8 kilometrów prowadzi przez niezwykle zróżnicowany teren. Po przejściu całej ścieżki dotarliśmy do Muzeum Walki i Męczeństwa w Palmirach,
gdzie mieliśmy możliwość obejrzenia zgromadzonych tam eksponatów, świadczących o dokonanych mordach w palmirskich lasach.
Następnie w ciszy i skupieniu udaliśmy się na cmentarz. Przy wejściu na cmentarz umieszczono wyryte w kamieniu słowa, pierwotnie wyryte przez nieznanego więźnia na ścianie celi w więzieniu w Alei Szucha:
"Łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować,
jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć."
Nad cmentarzem górują 3 krzyże posiadające zmienione proporcje – ich dłuższe ramiona mają symbolizować rozłożone ręce rozstrzeliwanego człowieka. W lesie otaczającym cmentarz miejsca pochówków oznaczone są parami betonowych krzyży – podobne krzyże, tylko drewniane znajdują się w miejscach innych egzekucji np. w Lesie Młocińskim na Młocinach. My na naszej trasie również mijaliśmy takie miejsca...
"PALMIRSKA POLANA ŚMIERCI
SYMBOLICZNE MOGIŁY PATRIOTÓW,
WIĘŹNIÓW PAWIAKA
ROZSTRZELANYCH w TYM MIEJSCU
w LISTOPADZIE 1939r."
Następnie wszyscy udaliśmy się na polanę biwakową "Pociecha", gdzie przy porcji żołnierskiej grochówki i ciepłej herbatce mogliśmy chwilkę odpocząć i zintegrować się z innymi uczestnikami zlotu - a było ich sporo 983 osoby.
Posileni i gotowi do dalszej drogi, o godzinie 16.30 ruszyliśmy w dalszą trasę. Udaliśmy się pod pomnik ku czci powstańczego oddziału Jerzyków, który we wrześniu 1944 roku, stoczył w tym miejscu bitwę z przeważającymi siłami Niemców. Kolejnym etapem naszej wędrówki było udanie się ponownie na teren Cmentarza -Mauzoleum w Palmirach, by wziąć udział w corocznych uroczystościach patriotyczno - religijnych, ku czci poległym tam Polakom.
Na uroczystość tą, jak co roku, przybyły osoby reprezentujące władze państwowe, wojsko, organizacje społeczne, w tym poczty sztandarowe stowarzyszeń i związków kombatanckich oraz szkół warszawskich i woj. mazowieckiego.
Jesteśmy dumni, że w tym roku również i my mali uczniowie niewielkiej szkoły z terenu województwa mazowieckiego, jako jedyni przedstawiciele z terenu Gminy Gostynin i Powiatu Gostynińskiego, oddaliśmy hołd składając wieniec na grobach poległych w walce o wolność .
Nauczyciele SP w Białotarsku
Napisz komentarz
Komentarze