W szkole prężnie działają pasjonaci kodowania, którzy silnie motywują i dzielą się swoimi umiejętnościami, dlatego też w dniach 17-18 października 2019 r. prowadzili warsztaty w Szkole Podstawowej Nr 3 im. Małego Powstańca w Ząbkach i Szkole Podstawowej im. I Batalionu Saperów Kościuszkowskich w Izabelinie.
Prowadzący warsztaty nauczyciele i uczniowie byli podzieleni na trzy grupy, które realizowały następujące zagadnienia:
Gry logiczne z kodowaniem – Anna Balcerzak z uczniami klasy III a,
Jesienne kodowanie z kolorami – Jola Rosińska i Mariola Lewandowska,
Programowanie w Alice 3 – Robert Pypkowski z uczniami klas V a, V b i VI a.
Nauka kodowania dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym nie wymaga korzystania z komputera i specjalnych programów. Najważniejsze jest rozwijanie logicznego myślenia i dobra zabawa, dzięki której dzieci chętnie podejmują nowe wyzwania. Uczniowie klasy III a z okazji Europe Code Week zaprezentowali swoim kolegom 3 gry logiczne z elementami kodowania: gry planszowe „Złapmy lwa’ i „Mucha” oraz zabawę w kolorowe kodowanie z wykorzystaniem nakrętek. Gra „Złapmy lwa” jest rodzajem mini szachów japońskich. Dzieci najpierw poznały zasady gry na dużej planszy dywanowej, na której poduszki z symbolami zwierząt zastępowały pionki. Później mogły grać w parach na małych planszach. Wiele emocji wzbudziła gra w „Muchę”, która jest bardzo lubiana przez dzieci. Na planszy z polami 3x3 lub większej 5x5 umieszcza się obrazek muchy i poleca dzieciom obserwować drogę owada wg poleceń prowadzącego. Dzieci nie przesuwają obrazka, a jedynie wzrokiem śledzą trasę po której porusza się mucha i reagują w umówiony sposób, jeśli mucha wyjdzie poza pole kwadratu. Dla utrudnienia i lepszej zabawy można dołożyć dodatkowe obrazki np. pajęczynę, ciastko itp. oraz ustalić zachowanie muchy po spotkaniu z tymi elementami. Kolorowe kodowanie polegało na ułożeniu z 4-6 nakrętek szlaczka, takiego samego jaki ułożył prowadzący. Kolory nie mogły się powtarzać. Odgadujący dostawali od prowadzącego wskazówki w postaci kodu: zakrętki białe oznaczały kolor trafiony, ale znajdujący się w innym miejscu szlaczka, zakrętki czarne kolor trafiony na właściwym miejscu. Dzieci musiały tak przestawiać lub zmieniać kolory nakrętek, aby jak najszybciej ułożyć prawidłowy wzór.
Jesienne kodowanie prowadzone przez Panią Jolę Rosińska i Mariolę Lewandowską odbywało się na macie do kodowania w grupie „0” i klasach II. Uczniowie kodowali drogę jeża do domku z liści, układali na macie borowika. Dużo radości sprawiła dzieciom zabawa ruchowa z elementami kodowania „Dobierz Kolor”, dzieci ćwiczyły percepcję wzroku oraz uczyły się zdrowej rywalizacji. Z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w zabawie „ Zakodowane figury”, sprawnie odczytywały cechy figur geometrycznych, korzystały z klocków dienesa. Zabawy w kodowanie to doskonała forma nauki przez zabawę.
Dzięki wykorzystaniu programu „Alice 3” uczniowie podwarszawskich szkół mogli opanować podstawowe zasady programowania poprzez tworzenie animowanych filmów. Alice to bardzo intuicyjne narzędzie, wykorzystujące technikę przeciągnij i upuść (drag and drop). Pozwala ono uczniom na obserwowanie wykonanych animacji w locie oraz szybkie przyswojenie zasad łączących reguły programowania. Każdy użytkownik ma możliwość umieszczania obiektów z dostępnej biblioteki w wybranym przez siebie wirtualnym świecie, a następnie zaprogramowania ich przy użyciu potrzebnych procedur. Przy pomocy Alice uczniowie przygotowali program pt. „Gimnastyka”, który dawał możliwość programowania ruchu bioder, kolan, rąk i głowy. Pod koniec zajęć uczniowie uznali, że zostali dobrze zmotywowani do nauki programowania. Wszyscy zainteresowani otrzymali zaproszenie na III Szkolny Konkurs Programowania w Alice 3, który odbędzie się w maju.
Na koniec warto podkreślić, że organizacja wyjazdu nie byłaby możliwa bez pomocy i zaangażowania wielu osób. Pani Mirosława Dubielak przekazała nam słodkie rogale i bułki, Pani Anna Kuśnierz odpowiadała za organizację pracy grup i obiad w Ząbkach. W Szkole Podstawowej im. I Batalionu Saperów Kościuszkowskich w Izabelinie Panie Milena Izbicka i Aneta Sieczka odpowiadały za organizację noclegu, zajęć integracyjnych oraz warsztatów i wyżywienie. Młodzież ze szkoły zafundowała nam ogromną atrakcję w postaci pokazów chemicznych przygotowanych pod kierunkiem Pani Anety Powierży- Kowalskiej.
Dzięki wieloletniej współpracy z Panem Darko Jureković Program Manager z Oracle Academy uczniowie prowadzący warsztaty otrzymali wsparcie merytoryczne i piękne koszulki.
Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tegorocznej edycji Europe Code Week 2019 serdecznie dziękujemy.
Robert Pypkowski
dyrektor szkoły
Napisz komentarz
Komentarze