Azbest – rakotwórczy surowiec
Azbest to nazwa handlowa przyporządkowana do określonej grupy surowców mineralnych, będącymi uwodnionymi krzemianami różnego rodzaju metali. W Polsce w latach 60 i 70 XX. wieku dachy wielu nowo powstających budynków przykrywano betonowo-azbestowymi płytami. Ich popularność wynikała z odporności na bardzo wysokie temperatury, wytrzymałość mechaniczną i dużą sprężystość, a także niską cenę. Wyróżnia się kilka rodzajów azbestu, a szkodliwość każdego z nich jest różna. Najbardziej niebezpieczny jest tzw. krokidolit czyli azbest niebieski.
Włóknista budowa tego materiału sprawia, że w suchym środowisku łatwo ulega rozpyleniu. Powstały w ten sposób pył przedostaje się do układu oddechowego i pokarmowego. Im mniejsza średnica i długość włókien tym głębiej mogą przeniknąć do ludzkiego organizmu a ich szkodliwość jest większa. Ze względu na swoją budowę włókna są trudne do wydalenia i przez wiele lat mogą gromadzić się w organizmie. Prowadzi to do chorób układu oddechowego, w tym nowotworów.
Bezpieczna likwidacja azbestu
Jeśli eternit z dodatkiem azbestu nie jest uszkodzony i zalega na stabilnej konstrukcji to zagrożenie nie jest wysokie. Aby dodatkowo ochronić go przez pyleniem można azbestową powierzchnię pokryć farbą. Jednak jest to tylko działanie doraźne. Prędzej czy później zajdzie konieczność trwałego usunięcia tego materiału. Wtedy może przydać się pomoc fachowców.
Bez problemu znajdziemy ich w Internecie na przykład na stronie http://azbestdelta.pl/. Jest to istotne z tego względu, że najbezpieczniejszy jest moment demontażu płyt oraz innych elementów zawierających azbest. Następuje wtedy wzmożone wydzielanie szkodliwego pyłu. Żeby zminimalizować emisję włókien konieczne jest zastosowanie specjalistycznego sprzętu i urządzeń. Istotna jest również wiedza i kwalifikacje pracowników. Każda firma zajmująca się usuwaniem i transportem wyrobów azbestopochodnych musi posiadać odpowiednie uprawnienia. Pokazuje to jak ważny i skomplikowany jest to proces.
Napisz komentarz
Komentarze