Reklama

Komfort cieplny dzięki kotłom C.O. - ale jak wybrać ten właściwy?

Systemy centralnego ogrzewania to obecnie najpopularniejsza i najbardziej optymalna forma dostarczania ciepła do mieszkań i domów. Mieszkańcy wielorodzinnych budynków (wieżowce, bloki) nie muszą się martwić o zakup kotłów c.o., jednak ci, którzy mieszkają w domkach najczęściej sami wybierają właściwe piece. Jak podjąć decyzję, aby potem jej nie żałować?

Wielkość kotła

Podstawą wyboru powinna być wielkość urządzenia grzewczego dostosowana do możliwości lokalowych. Jeśli w budynku mieszkalnym jest osobna kotłownia, można bez problemu zainwestować w większy gabarytowo piec z osobnymi i automatycznymi podajnikami. Jeśli kotłowni nie ma, a kotły c.o. będą stały np. w piwnicy, wtedy lepszym wyjściem jest mniejsze urządzenie o niekoniecznie niższych wartościach spalania.

Parametry i właściwości

Kupując kotły do centralnego ogrzewania należy porównać ich parametry, zwłaszcza w zakresie właściwości grzewczych. To one decydują o tym, czy urządzenie będzie wydajne oraz zapewni w budynku odpowiednie rozprowadzenie ciepła. Wybrać trzeba też rodzaj spalanego paliwa: od ekogroszku węglowego po drewno, pellet albo gaz. Czym różnią się poszczególne modele w zależności od paliwa, można sprawdzić tutaj http://www.kamisan.pl/oferta/technika-grzewcza/kotly-co i zobaczyć, który typ kotła najbardziej odpowiada oczekiwaniom technicznym i grzewczym. Model kotła powinien być też dostosowany do dodatkowych procesów grzewczych, np. jeśli instalacja centralnego ogrzewania ma być połączona z instalacją wodną i ma służyć do ogrzewania wody użytkowej.

Automatyczne podajniki

Prawie każdy z nowoczesnych modeli kotłów wyposażony jest już w automatyczny podajnik ślimakowy. Dzięki niemu można z góry ustawić częstotliwość dodawania paliwa do komory spalania w taki sposób, aby nie musieć tego robić samemu. Automatyczne podajniki to absolutne minimum wyposażenia kotła c.o., ale jednocześnie nie uniemożliwiają one ręcznej obsługi. A ta jest potrzebna np. w miesiącach letnich, gdy ogrzewanie jest wyłączone, ale system grzewczy musi być od czasu do czasu "przepalony", aby sprawdzić prawidłowość jego działania.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
pochmurnie

Temperatura: 15°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 10 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama